4 mája

Výročie úmrtia Milana Rastislava Štefánika

V roku 1919 tragicky zahynul pri svojom prílete na Slovensko v Ivanke pri Dunaji generál, politik, svetoznámy astronóm a autor zdokonalených astronomických prístrojov MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK, jedna z najvýznamnejších osobností moderných československých a slovenských dejín. Narodil sa 21.7.1880.


Meniny má Florián

Viac

Mužské meno Florián je latinského pôvodu a v preklade znamená "kvet". Nositeľov tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Floro, Frolo, Florino, Florinko. Svätec tohto mena je patrónom požiarnikov.

Floriánovia, ktorí oslavujú meniny 4. mája, sú pokojní a trpezliví. Ide viac o pozorovateľov ako filozofov a ak ich pokladáme za pomalých, je to iba preto, lebo zvažujú všetky stránky problému skôr, ako sa vyjadria. Sú to pracanti, ktorí v praxi dospejú k nadpriemerným výsledkom. Veľmi ich priťahuje medicína a príbuzné oblasti. Floriánovia majú životnú silu rozpínavosti tropického dažďového pralesa. Sú milovníkmi všetkého, čo sa týka života, aj keď navonok majú skôr konzervatívne správanie.

Ich obľúbené farby sú zelená, biela a žltá, ochranné rastliny nechtík a podbeľ, ochranné kamene smaragd, zafír a avanturín.

Z nositeľov tohto mena je známy SVÄTÝ FLORIÁN, ktorého sviatok pripadá na 4. mája, najmä ako patrón hasičov, Poľska, Linzu a Horného Rakúska. Ľudia ho vzývali ako mocného ochranu pred ohňom alebo vodou.

Aj nepolitické, dobrovoľné, záujmové Občianske združenie občanov na území Slovenska nesie názov FLORIÁN. Vzniklo s cieľom podporovať a propagovať myšlienky hasičstva, hasičského športu vo všetkých vekových kategóriách.


Pranostika na dnes

Svätý Florián úrodu nám chráň.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 4. mája
1785

Zomrel v Budapešti jezuita, astronóm, jazykovedec, bývalý profesor trnavskej univerzity, prispievateľ a spoluredaktor astronomických ročeniek trnavskej univerzitnej hvezdárne JÁN ŠAJNOVIČ, spoluúčastník astronomickej expedície svetoznámeho učenca Maximiliána Hella na ostrov Vardö. Narodil sa 12.5.1733.

1856

Narodil sa v Banskej Štiavnici osvetový pracovník, publicista, autor jedného z najstarších hasičských cvičebníkov (1881) pre slovenské hasičské zbory, veliteľ hasičského zboru v Tisovci, politik a advokát SAMO DAXNER. Zomrel 27.4.1949.

1919

Zahynul tragicky pri svojom prílete na Slovensko v Ivanke pri Dunaji generál, politik, svetoznámy astronóm a autor zdokonalených astronomických prístrojov MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK, jedna z najvýznamnejších osobností moderných československých a slovenských dejín. Narodil sa 21.7.1880.

1952

Zomrel v Trnave sochár JÁN KONIAREK, ktorý čerpal námety pre svoju tvorbu zo slovenských národných dejín. Jeho najvýznamnejšími dielami sú napríklad pomník padlým, či súsošie Antona Bernoláka v Trnave, pomník Jána Hollého stojaci v Borskom Mikuláši, plastika Memorandum slovenského národa umiestnená v Martine. Narodil sa 30.1.1878.

Slovenské udalosti 4. mája
1919

Pri prílete na letisko neďaleko Ivanky pri Dunaji havarovalo lietadlo, v ktorom zahynul minister vojny československej vlády, generál Milan Rastislav Štefánik. Okolnosti jeho úmrtia sú dodnes nejasné a vyvolávajú rôzne protichodné dohady.

1924

Na vrchu Bradlo nad Brezovou pod Bradlom položili základný kameň mohyly generála Milana Rastislava Štefánika. Autorom návrhu mohyly bol architekt Dušan Jurkovič.

1968

Československá delegácia (Alexander Dubček, Josef Smrkovský, Oldřich Černík a Vasil Biľak) rokovala s najvyššími sovietskymi straníckymi a vládnymi predstaviteľmi o otázkach ďalšieho rozvoja vzájomných vzťahov.

1969

V Bratislave zasadal Ústredný výbor Komunistickej strany Slovenska (ÚV KSS). Prvým tajomníkom KSS sa stal Štefan Sádovský a predsedom vlády SSR Peter Colotka.

Svetové osobnosti 4. mája
1772

Narodil sa nemecký vydavateľ FRIEDRICH ARNOLD BROCKHAUS, stál pri zrode vydavateľstva Brockhaus, ktoré je známe vydávaním slávnej encyklopédie. Zomrel 20.8.1823.

1914

Narodil sa francúzsko-alžírsky spisovateľ a dramatik EMMANUEL ROBLES. Zomrel 22.2.1995.

1921

Zomrel rakúsky publicista, pacifista, novinár židovského pôvodu ALFRÉD HERMANN FRIED, spoluzakladateľ nemeckého mierového hnutia a laureát Nobelovej ceny za mier z roku 1911. Narodil sa 11.11.1864.

1928

Narodil sa egyptský exprezident HUSNÍ MUBARAK, hlavou štátu bol od 14. októbra 1981 do 11. februára 2011, kedy po niekoľko dní trvajúcich nepokojoch a demonštráciách v krajine odstúpil z postu prezidenta a požiadal armádu, aby riadila krajinu.

1929

Narodila sa svetoznáma americká herečka a módna ikona 50. a 60. rokov 20. storočia narodená v Belgicku AUDREY HEPBURNOVÁ, ktorá sa preslávila napríklad filmami Sabrine, Láska popoludní, My Fair Lady alebo Raňajky u Tiffanyho. Zomrela 20.1.1993.

Svetové udalosti 4. mája
1493

Pápež Alexander VI. vyhlásil v bule Inter caetera divinae rozdelenie novoobjavených území koloniálneho sveta medzi Španielsko a Portugalsko, keďže hlava rímskokatolíckej cirkvi bol Španielom, pripadla Španielsku väčšina území západne od Azor.

1626

Prvý guvernér nizozemskej kolónie Peter Minuit (Minnewitt) na americkom kontinente vstúpil na ostrov Manhattan, ktorý neskôr za 60 guldenov odkúpil od Indiánov a čoskoro tam vyrástlo mesto Nový Amsterdam (dnešný New York).

1916

Nemecký cisár dôrazne zakázal neobmedzenú ponorkovú vojnu, nemecká vláda tak ustúpila pred americkým ultimátom a zaviazala sa, že nemecké lode a ponorky nebudú potápať obchodné lode bez varovania a bez poskytnutia pomoci stroskotancom.

1961

Trinásť aktivistov za občianske práva a členov amerického Kongresu za rasovú rovnoprávnosť sa vypravilo na cestu autobusom z Washingtonu D.C. do New Orleans, čím chceli otestovať rozhodnutie Najvyššieho súdu z roku 1960, ktorý rozšíril protidiskriminačné zákony týkajúce sa medzištátnej dopravy v USA. Aktivisti vstúpili aj do terminálov, čakární či reštaurácií určených výlučne pre bielych a stretli sa s obťažovaním, násilím a dokonca ich aj zatkli.

1970

Príslušníci americkej Národnej stráže v areáli Kentskej štátnej univerzity v Ohiu zastrelili dvoch študentov a dve študentky počas protestov proti vojne vo Vietname.

1982

Vo vojne o Falklandské ostrovy zasiahla argentínska raketa Exocet britský krížnik Sheffield, na ktorom vznikol požiar a zničil ho.

1944

Predseda Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Jásir Arafat a izraelský premiér Jicchak Rabin v egyptskej Káhire spečatili podpisom historickú dohodu o vytvorení obmedzenej palestínskej autonómie v pásme Gazy a v meste Jericho.

Hudobný kalendár

Narodenia 4. mája
1951

Jackie Jackson (rodený Sigmund Esco Jackson), Gary, Indiana, USA, starší brat Michaela Jacksona, najstarší syn z muzikantskej rodiny Jacksonovcov. V závere 60. rokoch vytvorili piati bratia úspešnú skupinu Jackson Five, ktorá sa neskôr premenovala na Jacksons. Úspešné pre nich bolo obdobie od začiatku sedemdesiatych rokov. V roku 1970 mali v hitparáde štyri skladby na prvom mieste, v januári I Want You Back, v apríli ABC, v júni The Love You Save a v októbri I'll Be There. V singlovej hitparáde mali celkom 24 skladieb, vydali osemnásť albumov a štyri kompilácie. Najúspešnejšími boli druhý album ABC, ktorý vydali v máji 1970 a tretí s názvom Third Album, vydaný v septembri 1970, predaj pri oboch dosiahol hranicu šesť miliónov nosičov.

1979

Lance Bass (rodený James Lance Bass), Laurel, Mississippi, USA, člen americkej skupiny 'N Sync, spieval v nej bas. Táto chlapčenská vokálna formácia vznikla v roku 1995 v meste Orlando na Floride. Názov skupiny vytvorili z posledných písmen ich krstných mien. Úspešný bol už ich prvý album s názvom 'N Sync, ktorý vydali v marci 1998. V rebríčku sa dostal na druhé miesto a predaj platní prevýšil počet dvanásť miliónov výliskov. Ich prvým hitom bola skladba I Want You Back z tohto albumu. V marci 2000 vydali druhý album No Strings Attached, komerčne veľmi úspešný s predajom viac ako 15 miliónov nosičov. V júli 2001 vydali aj tretí s názvom Celebrity. Oba sa dostali na prvé miesto rebríčka. Rozišli sa v roku 2002. V októbri 2005 vyšla ich kompilácia Greatest Hits. V januári 2010 vyšla ďalšia kompilácia s názvom The Collection.