Quantcast

5 júla

Sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda

Vierozvestovia Cyril a Metod prišli v lete v roku 863 na pozvanie kniežaťa Rastislava na územie Veľkej Moravy.


Meniny má Cyril a Metód

Viac

Mužské meno Cyril má grécky pôvod a význam mena je "pán". Tí, čo vládnu na zemi, tak možno v stručnosti charakterizovať Cyrilov.

Sú citliví, spoločenskí, intuitívni a dynamickí. Cyrilovia sú aj veľmi emotívni a mierne činorodí. Občas sa zdajú byť trochu leniví. Milujú dobrodružstvá, sú nezávislí a pyšní, ako ich totemové zviera páv. Nositelia tohto mena sú málo ovplyvniteľní. Vedia si priznať chyby, sú objektívni a majú zmysel pre spravodlivosť.

S radosťou chodia do školy. Vábi ich technika a vedecké štúdium. Stávajú sa z nich prevažne inžinieri, vojaci, agronómovia či veterinári. Majú zdravý úsudok, no majú v sebe aj kus divocha so sklonom utekať.

Nositelia tohto mena majú obdivuhodnú vitalitu, vynikajúcu odolnosť, ale potrebujú veľa spánku. Môžu zaznamenať zdravotné problémy so zubmi.

Mužské meno Metod má grécky pôvod a význam mena je "metóda".

Ich dominantnými vlastnosťami sú intuícia, intelekt a spoločenskosť. Sú obdarení aj veľkou emotívnosťou, obdivuhodnou aktivitou a rýchlymi reakciami. Sú ako šípy, poslovia, ich totemovým zvieraťom je kôň. Radi sa zúčastňujú na spoločenských udalostiach. Ak sa do niečoho nezamiešajú a neporadia, majú pocit zbytočnosti. Ich Achillovou pätou je túžba predvádzať sa.

Metodovia sú veľmi srdeční, ale ich priateľstvo nie je trvalé, pretože sa neradi pridlho stretávajú s tými istými ľuďmi. Často majú pocit, že musia naplniť nejaké poslanie a sú ochotní urobiť čokoľvek na dosiahnutie svojho cieľa. V citových vzťahoch sú nerozhodní.

Sú životaschopní, aj keď mávajú isté ťažkosti. Metodovia sa rýchlo unavia, mávajú problémy s krvným tlakom aj sklon priberať.


Pranostika na dnes

- Na Cyrila a Metodeje mnohý hospodár sa smeje.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 5. júla
1632

- Narodil sa v Brezne evanjelický kňaz, pedagóg a predstaviteľ prešovskej filozofickej školy druhej polovice 17. storočia IZÁK CABAN. Zomrel 18.3.1707.

1746

- Zomrel v Štítniku náboženský spisovateľ, prekladateľ a evanjelický cirkevný hodnostár JURAJ AMBROZI. Narodil sa 18.4.1694.

1853

- Narodil sa v Sabinove maliar a lekárnik TEODOR CSONTVÁRY-KOSTKA, ktorého obraz Jazdci na morskom pobreží sa dostal na svetovej výstave EXPO 1958 v Bruseli medzi 50 veľdiel svetovej výtvarnej moderny. Zomrel 20.6.1919.

1817

- Zomrel v Levoči prvý pomológ na Slovensku JÁN LEIBITZER. Narodil sa 1.6.1763.

1955

- Zomrel v Mníchove (Nemecko) diplomat, verejný činiteľ a politik MATÚŠ ČERNÁK. Narodil sa 23.8.1903 v Turčianskych Tepliciach.

1964

- Zomrel v Bratislave architekt a staviteľ MILAN MICHAL HARMINC, autor projektu budovy Slovenského národného múzea (SNM) v Martine a Bratislave. Narodil sa 7.10.1869.

1977

- Zomrel v Bratislave lekár, pedagóg, odborný publicista, akademik SAV vo vednom odbore chirurgia a ortopédia JÁN ČERVEŇANSKÝ. Narodil sa 29.1.1905.

1992

- Zomrel v Bratislave historik umenia a výtvarný teoretik KAROL VACULÍK, ktorý sa podieľal na budovaní Slovenskej národnej galérie (SNG) v Bratislave. Jej riaditeľom bol v rokoch (1952-1970). Narodil sa 11.1.1921.

Slovenské udalosti 5. júla
2007

- V Nitre sprístupnili prvé cirkevné múzeum na Slovensku - Diecézne múzeum, ktoré približuje najstaršie písomné pamiatky z kresťanskej a kultúrnej minulosti Slovenska.

Svetové osobnosti 5. júla
1746

- Narodil sa rakúsky sochár FRANZ ANTON VON ZAUNER. Zomrel 3.3.1822.

1802

- Narodil sa ruský admirál a veliteľ ruského vojnového loďstva PAVEL STEPANOVIČ NACHIMOV, hrdina obrany Sevastopoľa v období Krymskej vojny. Zomrel v roku 1855.

1810

- Narodil sa americký cirkusový a divadelný podnikateľ PHINEAS TAYLOR BARNUM. Barnum s Jamesom Baileym vybudoval roku 1873 najväčší cirkus na svete. Barnum and Bailey Circus existoval až do roku 1956. Zomrel 7.4.1891.

1820

- Narodil sa škótsky fyzik a technik WILLIAM JOHN MACQUORN RANKINE, zakladateľ termodynamiky. Zomrel 24.12.1872.

1833

- Zomrel francúzsky vynálezca prvého princípu fotografie (heliografie) JOSEPH NICÉPHORE NIEPCE. Narodil sa 7.3.1765.

1867

- Narodil sa americký astronóm, autor teórie súvislosti slnečnej aktivity so šírkou stromových letokruhov ANDREW ELLICOTT DOUGLASS. Zomrel 20.3.1962.

Svetové udalosti 5. júla
1809

- Začala sa bitka (trvala do 6. júla) pri Wagrame, v ktorej cisár Napoleon I. porazil rakúsku armádu vedenú arcivojvodom Karolom. Celkovo zahynulo 12.000 vojakov, čím sa táto bitka zaradila k najkrvavejším bitkám 19. storočia.

1811

- Venezuela vyhlásila nezávislosť od Španielska ako prvá juhoamerická krajina.

1935

- Franklin Delano Roosevelt, 32. prezident USA podpísal tzv. Wagnerov zákon umožňujúci robotníkom vstupovať do odborových organizácií, rokovať so zamestnávateľmi a brániť svoje záujmy aj štrajkom.

1946

- Francúzsky strojársky inžinier Louis Réard predstavil v Paríži nový model dvojdielnych, úsporne strihaných plaviek, ktoré nazval podľa ostrova Bikini.

1959

- Indonézsky prezident Ahmed Sukarno suspendoval ústavu, rozpustil parlament a začal vládnuť takmer s diktátorskými právomocami.

1975

- Kapverdské ostrovy vyhlásili po päťstoročnej portugalskej nadvláde nezávislosť.

- Americký tenista Arthur Ash sa stal prvým tenistom čiernej pleti, ktorý vyhral Wimbledon.

1977

- Proti civilnej vláde neskôr popraveného pakistanského premiéra Zulfikara Alího Bhutta sa vzbúrila armáda a moc v krajine prevzala štvorčlenná Vojenská rada na čele s generálmajorom Muhammadom Zijáulom Hakom.