Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

5 júna

Svetový deň životného prostredia

Vyhlásilo ho Valné zhromaždenie OSN v roku 1972 na základe rozhodnutia konferencie OSN o problémoch životného prostredia. Oslavuje sa od roku 1973; v ten deň roku 1972 sa začala Konferencia OSN o životnom prostredí v Štokholme, ktorá viedla k založeniu Programu OSN pre životné prostredie (UNEP).


Meniny má Laura

Viac

Ženské meno Laura má latinský pôvod a význam mena je "vavrínový strom". Nositeľky tohto v súčasnosti populárneho mena oslovujeme Laurinka, Lorka, Lara.
Laury, ktoré majú meniny 5. júna, sú nestále povahy. Ľahko strácajú odvahu a sú citlivé na neúspech. Sú rozmarné a trochu detinské. Ak ich rodičia nepodporujú a nepodopierajú, uspejú len s ťažkosťami, lebo sú plaché a majú nízke sebavedomie. Nie vždy dokončia prácu, ktorú začali.
Laurinky môžeme označiť aj za pozoruhodné a šarmantné. Sú pripútané k rodine, k priateľom a vo všeobecnosti k tým, ktorí sa o ne zaujímajú. Majú väčšinou šťastie. Nemali by prirýchlo strácať odvahu a urážať sa.
Sú životaschopné, no zdravie majú nestále. Raz sa cítia dobre, inokedy nie. V tomto kolísaní hrá veľkú rolu psychika.
Obľúbené farby týchto dievčat a žien sú svetlozelená, svetlomodrá, biela a ružová. Ochranné rastliny skorocel, pľúcnik, ochranné kamene akvamarín, rubín a jaspis.
Blahoslavená LAURA VICUŇA z Čile, ktorá obetovala svoj život plný utrpenia za matku, aby tá našla cestu spásy. Ďalej talianska módna návrhárka LAURA BIAGIOTTI, talianska speváčka a hudobníčka pop music LAURA PAUSINI, či už zosnulá americká speváčka a herečka LAURA BRANIGAN - to je len niekoľko žien s menom pripadajúcim v slovenskom kalendári na 5. júna.
Aj v názve českej hudobnej skupiny LAURA A JEJÍ TIGŘI BING BANG nájdeme toto meno.
Zlatý hlas z Prahy, Karel Gott, zas spieval: Já tančil s LAUROU.


Pranostika na dnes

Ak jún mokrý býva, obilie zle rodieva.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 5. júna
1886

Zomrel v Spišských Vlachoch cirkevný hodnostár, mykológ, autor herbára, publicista a botanik KAROL KALCHBRENNER. Narodil sa 5.5.1807.

1896

Narodil sa v Bratislave jeden z najvýznamnejších svetových predstaviteľov kinetizmu a op-artu v sochárstve ARTHUR FLEISCHMANN. Zomrel 2.3.1990.

1923

Narodil sa v Seredi historik ĽUDOVÍT HOLOTÍK. V rokoch 1953-1968 bol riaditeľom Historického ústavu SAV, v rokoch 1970-1981 zastával funkciu predsedu Slovenskej historickej spoločnosti. Zomrel 2.12.1985.

1960

Narodil sa v Bratislave katolícky disident, publicista, nositeľ Ceny Dominika Tatarku za rok 2001 za editorstvo dvojzväzkového diela Zločiny komunizmu v rokoch 1948–1989 PETER SMOLÍK. Zomrel 1.8.2008.

1997

Zomrel v Bratislave herec, spevák, moderátor a kabaretiér IVAN KRAJÍČEK. Narodil sa 24.5.1940.

2008

Zomrel v Šali spisovateľ JÁN JOHANIDES, výrazná spisovateľská osobnosť, ktorá sa inšpirovala existencializmom a estetikou francúzskeho "nového románu". Debutoval zbierkou poviedok Súkromie. Jeho druhou knihou bola próza Podstata kameňolomu. Tretím knižne publikovaným dielom bola novela Nie, po ktorej nasledoval zákaz publikovania kníh. Po zákaze publikovania krátko po sebe vydal dve novely Nepriznané vrany a Balada o vkladnej knižke. Medzi jeho ďalšie knihy napríklad patria: Marek koniar a uhorský pápež, Slony v Mauthausene, Zločin plachej lesbičky a Holomráz, Krik drozdov pred spaním, Kocúr a zimný človek, Trestajúci zločin, alebo Hmla našej trpezlivosti. Narodil sa 18.8.1934.

Slovenské udalosti 5. júna
1918

V Bratislave sa vzbúrilo proti novému nástupu do vojenskej služby po 6-týždňovej dovolenke 307 slovenských navrátilcov náhradného práporu 72. pešieho pluku.

1919

Vavro Šrobár v mene československej vlády vyhlásil vojenskú diktatúru na Slovensku ako odpoveď na vstup maďarskej Červenej armády na územie Slovenska.

2008

Na oficiálnu návštevu Slovenskej republiky prišiel predseda monackého parlamentu - Národnej rady Monackého kniežatstva Stéphane Valeri s manželkou. Išlo o historicky prvú oficiálnu návštevu monackého predsedu parlamentu na Slovensku.

Svetové osobnosti 5. júna
1316

Zomrel francúzsky kráľ ĽUDOVÍT X. z dynastie Kapetovcov, ktorý ustúpil od centralizačných tendencií svojho otca, vyzval sedliakov na vykúpenie z poddanstva a snažil sa dobyť Flámsko. Narodil sa 4.10.1289.

1656

Narodil sa francúzsky prírodovedec, botanik, vysokoškolský pedagóg, tvorca systematiky rastlín a objaviteľ asi 1300 nových rastlinných druhov JOSEPH PITTON DE TOURNEFORT. Zomrel 28.12.1708.

1826

Zomrel nemecký hudobný skladateľ, dirigent a klavirista CARL MARIA VON WEBER, predstaviteľ ranného romantizmu a nemeckej romantickej opery. Medzi jeho vrcholné diela patrí opera Čarostrelec. Narodil sa 18.11.1786.

1852

Narodil sa nemecký botanik a zakladateľ rastlinnej ekológie CARL GEORG OSCAR DRUDE. Zomrel 1.2.1933.

1898

Narodil sa španielsky básnik a dramatik FEDERICO GARCÍA LORCA. Jeho významnými divadelnými hrami sú: Krvavá svadba, Plánka, Dom Bernardy Alby. Zomrel (zabili ho fašistickí falangisti) 19.8.1936.

1956

Narodil sa americký džezový hudobník, saxofonista KENNETH GORELICK, známejší pod menom KENNY G.

1969

Narodil sa americký pop a R&B spevák a hudobník BRIAN McKNIGHT.

1971

Narodil sa americký herec a raper MARK WAHLBERG, známy pod umeleckým menom Marky Mark. Predstavil sa vo filmoch Hriešne noci, Traja králi, Dokonalá búrka, alebo Skrytá identita.

2004

Zomrel americký herec a neskôr americký prezident RONALD WILSON REAGAN. Bol štyridsiatym prezidentom v histórii Spojených štátov amerických (USA), funkciu zastával od roku 1981 do roku 1989 a mal zásluhu na ukončení studenej vojny medzi západným svetom a Sovietskym zväzom. Narodil sa 6.2.1911.

Svetové udalosti 5. júna
1799

Nemecký geograf a cestovateľ Alexander von Humboldt ukončil historicky prvú prieskumnú cestu po Latinskej Amerike.

1806

Francúzsky cisár Napoleon I. Bonaparte zmenil Batavskú republiku na Holandské kráľovstvo a svojho brata Ľudovíta, ktorý bol od roku 1805 generálnym guvernérom Piemontu, vymenoval za kráľa.

1883

Na svoju prvú cestu odišiel z francúzskej vlakovej stanice Paríž-Východ rýchlik Orient-Express, ktorý za tri a pol dňa prešiel cez Mníchov (Nemecko), Viedeň (Rakúsko), Budapešť (Maďarsko) a Bukurešť (Rumunsko) do Varny (Bulharsko) pri Čiernom mori a odtiaľ parníkom do Konštantinopolu - dnešného Istanbulu v Turecku.

1968

Americký senátor Robert Kennedy sa pár minút po svojom zvolení za prezidentského kandidáta kalifornských demokratov stal obeťou atentátu. V dôsledku zranení na druhý deň zomrel.

2008

Hokejisti Detroitu Red Wings sa stali víťazmi jubilejného 90. ročníka NHL. V šiestom zápase finálovej série play off vyhrali v Pittsburghu 3:2 a celkovo na duely 4:2.

2011

Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal šiestykrát v kariére víťazom dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži a vyrovnal rekordný zápis legendárneho Švéda Björna Borga. Najvyššie nasadený obhajca titulu vo finále zdolal svojho veľkého rivala Švajčiara Rogera Federera v štyroch setoch 7:5, 7:6 (3), 5:7 a 6:1.