Quantcast

6 decembra

Sviatok Svätého Mikuláša

- patróna detí, pekárov, námorníkov, lekárnikov aj rybárov.


Meniny má Mikuláš

Viac

Mužské meno Mikuláš pochádza z gréčtiny a v preklade znamená "víťaz". Jeden z najviac uctievaných kresťanských svätcov bol biskup menom Mikuláš, o ktorom sa šíria mnohé historky a legendy. S nositeľmi tohto krstného mena sa v súčasnosti na Slovensku stretávame skôr ojedinele. Oslovujeme ich Miki. Meniny oslavujú 6. decembra.
Dominantnými vlastnosťami Mikuláša sú vôľa, aktivita, mravnosť a dynamizmus. Keď Mikulášovia za niečím idú, nič ich nezastaví. Emotívne sú menej výrazní, svoje reakcie vedia ovládať. Nie je ľahké v niečom im odporovať.
Mikulášovia sú väčšinou na vedúcich postoch, či už v politike, priemysle, obchode. Sú to inteligentní muži. Hoci pôsobia ako vážnejší a konzervatívni, v skutočnosti sú pôžitkári, ktorí majú radi pohodlie.
Mikulášovia vedú život náročný na vlastné zdravie. Mali by sa vystríhať najmä duševnej prepracovanosti a pravidelne športovať.
Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Ich šťastné farby sú žltá a modrá. Ochranné rastliny žihľava a skalica, ochranné kamene ametyst a smaragd.


Pranostika na dnes

- Keď je na svätého Mikuláša počasie peknô, v januári pole je bielo.

- Na svätého Mikuláša už je všetka zima naša.

- Keď na deň Mikuláša sneží, bude požehnaný rok.

- Keď na Mikuláša prší, zima ľudí hodne skruší.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 6. decembra
1598

Narodil sa v Kežmarku lekár a prírodovedec CHRISTIAN AUGUSTINI AB HORTIS, osobný lekár cisára Ferdinanda II. a zakladateľ botanickej záhrady vo Viedni. Zomrel 21.8.1650.

1665

Narodil sa na hrade Tematín (okres Nové Mesto nad Váhom) kurucký generál a hlavný veliteľ vojsk v Hornom Uhorsku MIKULÁŠ BERČÉNI. Zomrel v tureckom exile 6.11.1725.

1872

Narodil sa vo Zvolenskej Slatine hudobný skladateľ, organista a pedagóg MIKULÁŠ MOYZES, priekopník realistických tendencií v slovenskej hudbe a predchodca slovenskej hudobnej moderny. Zomrel 2.4.1944.

1908

Narodil sa v Komárne generál a účastník protifašistického odboja JÁN MALÁR, jeden z vojenských veliteľov Slovenského národného povstania (SNP). Zomrel 17.4.1979.

1950

Zomrel v Olomouci (Česko) lekár, pedagóg (profesor na Lekárskej fakulte UK v Bratislave) a politik VAVRO ŠROBÁR, ktorý sa do slovenského politického života zapojil na začiatku 20. storočia. Bol prívržencom Tomáša Garriguea Masaryka a hlavná osobnosť hlasistického hnutia. Po roku 1918 sa stal ministrom s plnou mocou pre správu Slovenska a v januári 1919 rozpustil Slovenskú národnú radu (SNR). Počas druhej svetovej vojny sa zapojil do ilegálnej činnosti a do SNP. V politickej kariére ho nezastavil ani február 1948, lebo prijal ministerské kreslo a podpísal sa pod komunistickú ústavu. Narodil sa 9.8.1867 v Liskovej.

1996

Zomrel v Bratislave matematik, pedagóg a akademik ŠTEFAN SCHWARZ, zakladateľ teórie pologrúp, ktorého teoretické výsledky našli uplatnenie v teórii automatov, teórii kódovania a kryptológie. Narodil sa 18.5.1914.

Slovenské udalosti 6. decembra
1559

Na zhromaždení evanjelikov duchovného a svetského stavu v Kremnici bolo prijaté spoločné vyznanie viery siedmich banských miest a obcí (Banská Štiavnica, Kremnica, Ľubietová, Banská Bystrica, Pukanec, Banská Belá, Nová Baňa) tzv. Confessio heptapolitana, ktorého autorom bol štiavnický kňaz Ulrich Cubicularis.

1774

Rakúsko-uhorská panovníčka Mária Terézia vydala Všeobecný školský poriadok, na základe ktorého sa školy stali štátnymi a zaviedla sa povinná školská dochádzka pre deti od šesť do 12 rokov.

1868

Panovník František Jozef podpísal tzv. národnostný zákon. Týkal sa obyvateľov Uhorska nemaďarskej národnosti s výnimkou Chorvátov, ktorí získali územnú a politickú autonómiu. Zákon vychádzal z doktríny jednotného politického národa a za štátny jazyk bola určená maďarčina.

2008

Kulturistka Jana Purdjaková získala v španielskej Santa Suzanne titul majsterky sveta v kategórii do 55 kg. Bol to jej šiesty triumf na MS žien vo fitnes, body fitnes a kulturistike.

Svetové osobnosti 6. decembra
1899

Narodil sa ruský divadelný a filmový herec NIKOLAJ PETROVIČ BATALOV, jeden z najvýznamnejších hereckých predstaviteľov nemého filmu. Zomrel 10.11.1937.

1928

Narodil sa český spisovateľ, politický väzeň a disident (Charta 77) KAREL PECKA. Zomrel 13.3.1997.

1988

Zomrel americký spevák a gitarista ROY ORBISON, priekopník rokenrolu. Medzi jeho najznámejšie piesne patria Only the Lonely, Oh, Pretty Woman alebo Running Scared. Narodil sa 23.4.1936.

1993

Zomrel "otec ruského filmu", zakladateľ školy filmových scenáristov JEVGENIJ JOSIFOVIČ GABRILOVIČ. Narodil sa 29.9.1899.

1994

Zomrel český filmový herec JOSEF BLÁHA, účinkoval v množstve filmov a seriálov, napríklad Pan Tau, Dívka na koštěti, Byl jednou jeden dům, Signum laudis alebo Hřišní lidé města pražského. Narodil sa 8.6.1924.

1998

Zomrel francúzsky sochár CÉSAR BALDACCINI. Narodil sa 1.1.1921.

2013

Zomrel britský džezový klavirista STAN TRACEY, celým menom Stanley William Tracey. Narodil sa 30.12.1926.

Svetové udalosti 6. decembra
1492

Krištof Kolumbus objavil ostrov Haiti, založil tam španielsku osadu a oblasť nazval Hispaniola.

1768

Vydali v Škótsku prvú edíciu encyklopédie Britannica.

1877

Vyšlo prvé číslo amerického denníka Washington Post.

1907

Najmenej 361 baníkov zahynulo pri výbuchu v bani spoločnosti Fairmont Coal Company v Mononaghu, štát Západná Virgínia. Bolo to jedna z najhorších banských katastrof v histórii USA.

1917

Fínsko vyhlásilo nezávislosť od Ruska.

1921

Britsko-írska dohoda uznala Írsko za slobodný štát so štatútom domínia v rámci Commonwealthu. Severné Írsko (Ulster) zostalo súčasťou Veľkej Británie.

1989

Marc Lepine zabil v budove Strojárskej fakulty Montrealskej univerzity 14 študentiek. V roku 1991 kanadská vláda vyhlásila 6. december za Národný deň pamiatky a akcií proti násiliu páchanému na ženách.

1992

V indickom meste Ajódhja prepukli boje medzi hinduistami a moslimami po tom, čo bola zničená tamojšia mešita. Obe náboženstvá považujú toto miesto za sväté. Pri násilnostiach zahynulo 1200 ľudí.

1997

Bezprostredne po štarte havarovalo v ruskom meste Irkutsk pri Bajkalskom jazere vojenské lietadlo An-124. Zrútilo sa na obytnú štvrť sibírskeho Irkutska, pričom zahynulo viac ako sto ľudí.

1999

Medzinárodný tribunál OSN pre Rwandu so sídlom v tanzánskom meste Arusha odsúdil na doživotný trest vodcu hutuských extrémistických milícií Georgesa Rutagandu.

2007

Ministri vnútra členských krajín Európskej únie (EÚ) definitívne schválili rozšírenie schengenského priestoru o deväť nových členských krajín vrátane Slovenska k 21. decembru toho roku.

2011

Socialista Elio Di Rupo zložil slávnostnú prísahu ako prvý belgický francúzsky hovoriaci premiér za takmer 40 rokov. Slávnostnú prísahu zložilo aj 12 ministrov a šesť štátnych tajomníkov.

Hudobný kalendár

Narodenia 6. decembra
1942

Narodil sa Michael Smith, Beaverton, Oregon, USA, exbubeník skupiny Paul Revere & Raiders. Táto pop-rocková formácia vznikla pod prvým názvom Downbeats v závere roka 1959, terajší názov používali od roku 1960. V apríli 1961 mali v hitparáde prvú skladbu Like, Long Hair. Mesiac nato vydali pod týmto názvom aj prvú LP platňu. Líder Paul Revere nastúpil v máji 1961 vojenskú službu a skupina dva roky nehrala, činnosť obnovili na konci roku 1963. Ich prvým hitom bola v marci 1966 pieseň Kicks, ktorá sa dostala na štvrté miesto. Úspešná pre skupinu bola druhá polovica šesťdesiatych rokov, v americkej singlovej TOP 40 hitparáde mali pätnásť skladieb. Vydali štrnásť štúdiových albumov, k diskografii patria aj dva live a viac ako desiatka kompilačných albumov. Rozišli sa v roku 1976, po dvoch rokoch pokračovali v činnosti. Michael odišiel zo skupiny v roku 1972.

1943

Narodil sa Mike Smith (rodený Michael George Smith), Londýn, hráč na klávesových nástrojoch a vokalista skupiny Dave Clark Five. Túto formáciu založil na základe inzerátu v hudobnom týždenníku Melody Maker bývalý filmový kaskadér Dave Clark a tvorila ju partia futbalových fanúšikov londýnskeho klubu Tottenham. Na hudobnej scéne sa presadili v štýle jednoduchého rokenrolu. V čase takzvaného Mersey soundu tvorili akúsi londýnsku protiváhu liverpoolským Beatles. V októbri 1963 mali v hitparáde prvú skladbu Do You Love Me. Rok nato už hrali vo Wembley spolu s Beatles na koncerte víťazov ankety časopisu New Musical Express. V šesťdesiatych rokoch patrili Dave Clark Five k úspešným anglickým skupinám, do svojho rozchodu v auguste 1970 vydali sedem albumov a kompilácií. V hitparáde mali šestnásť piesní, iba jedna z nich, Glad All Over sa v novembri 1963 dostala na prvé miesto. Mike Smith zomrel 28. februára 2008 vo veku 64 rokov v anglickom Aylesbury.

1956

Narodil sa Peter Buck (rodený Peter Lawrence Buck), Berkeley, California, USA, gitarista skupiny R.E.M., je najstarším v skupine. Túto rockovú formáciu založili v roku 1980 v meste Athens amerického štátu Georgia študent maliarstva, spevák Michael Stipe a predavač v obchode s gramoplatňami, gitarista Peter Buck. V apríli 1983 vydali debutový album Murmur. V marci 1991 vydali album Out Of Time, priniesol im veľký úspech, dostal sa v rebríčku na prvé miesto. Úspešný bol aj album Automatic For The People, vydaný v októbri 1992, ktorý sa dostal na druhé miesto, aj ďalší s názvom Monster, vydaný v septembri 1994, ktorý sa dostal na prvú pozíciu. V americkom TOP 40 rebríčku mali celkom desať piesní, najúspešnejšou z nich bola v apríli 1991 Losing My Religion. V októbri 2003 vydali hitovú kompiláciu In Time/The Best Of R.E.M. 1988-2003. V marci 2007 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy. Na svojom konte majú pätnásť štúdiových albumov, pätnásty s názvom Collapse Into Now vydali v marci 2011, predchádzajúci štrnásty Accelerate vyšiel v marci 2008. V septembri 2011 ohlásili ukončenie muzikantskej dráhy. V novembri 2011 vyšiel kompilačný album Part Lies, Part Truth, Part Garbage 1982-2011.

1970

Narodil sa Ulf Gunnar Ekberg, Göteborg, Švédsko, člen skupiny Ace Of Base. Táto disko-popová formácia vznikla v Göteborgu v roku 1990. V máji 1993 mali v rebríčku prvý veľký hit, skladbu All That She Wants, ktorá sa dostala na prvé miesto v Anglicku aj nemecky hovoriacich štátoch Európy. V novembri 1993 vydali prvý album Happy Nation. Už tento prvý bol úspešný a viedol rebríčky albumov v Anglicku aj v USA. Jeho celosvetový predaj prekročil hranicu 23 miliónov kópií. Vydali päť albumov, piaty s názvom The Golden Ratio vyšiel v septembri 2010. V anglickej singlovej TOP 40 hitparáde mali dvanásť, v americkej sedem skladieb.

1948

Narodil sa Miroslav Dudáček, Praha, spevák a gitarista. V roku 1968 prišiel do skupiny George & Beatovens Petra Nováka na miesto Zdeňka Juračku. Keď sa v roku 1973 kapela rozpadla, prešiel do skupiny Kardinálové. Naspieval aj niekoľko duetov s Petrou Černockou, ktorú Kardinálové sprevádzali. V roku 1977 založil s Janom Obermayerom, bývalým spoluhráčom z George & Beatovens softrockovú skupinu Modi. V roku 1979 mu vo vydavateľstve Panton vyšla LP platňa Malý velký muž. Neskôr spieval s Marcelou Holanovou aj ako hosť koncertov Milana Chladila, Yvetty Simonovej a Karla Hálu.

1955

Narodil sa Daniel Hevier, Bratislava, básnik a textár. Vyštudoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského. Pôsobil v Slovenskom rozhlase, vo vydavateľstve Mladé letá. V roku 1991 založil vlastné vydavateľstvo Hevi, v ktorom vydal už viac ako 100 titulov. Ako básnik debutoval v roku 1974 zbierkou poézie Motýlí kolotoč, o dva roky neskôr vydal druhú S otcom v záhrade. Vydal dvanásť básnických zbierok, najnovšia je Biel horí najdlhšie (2003). Píše knihy pre deti, v roku 2003 vydal album Heviho diktátor. Od polovice osemdesiatych rokov sa venuje textovej tvorbe. Jeho texty nahrali viaceré slovenské skupiny či speváci, medzi nimi Team, Pavol Habera na sólových albumoch, skupina Money Factor, Milan Dočekal, Pavol Hammel (na albume Starí kamoši) aj Sisa Sklovská. Je autorom textu piesne Svet lásku má, ktorú nahrali Pavol Habera, Karel Gott a Peter Dvorský. Pieseň pre nesmelých, Prievan v peňaženke, Ženy a kvety sa nekradnú, Severanka, Držím ti miesto či Dievča Amerika v podaní skupiny Team alebo Pavla Haberu sú hity z pera Daniela Heviera. V marci 2009 vyšla v edícii Slávne texty slávnych piesní aj CD knižka s piesňami textov Daniela Heviera. V roku 2010 vydal pre deti prózu Xaver s nohami do X a v roku 2011 poéziu pre deti Vianočná pošta. Z najnovšej tvorby sú to knižky pre deti Nám sa ešte nechce spať (2013) a Hovorníček (2014).