6 mája

Medzinárodný deň bez diét

Iniciovaný vo Veľkej Británii Mary Evans Youngovou a pripomína sa od roku 1992


Meniny má Hermína

Viac

Ženské meno Hermína má nemecký pôvod a jeho význam je odvodený od mužského mena Herman, ktoré znamená "bojovník". S nositeľkami tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame len výnimočne.

Hermíny, ktoré slávia meniny 6. mája, majú živočíšny totem veľhada. Ukazujú vždy dve tváre. Raz sú svieže a prístupné ako mladý vinič, inokedy pôsobia ako neprístupná dáma so vzdialenou tvárou. Úspech v živote dosahujú hlavne vďaka svojej charizme.

Nositeľky tohto mena sú od malička spoločenské. Potrebujú okolo seba ľudí, ktorí im venujú pozornosť.

Hermíny sú odolné, životaschopné. Doliehajú na ne však menšie zdravotné problémy, často psychického pôvodu.

Ich obľúbenými farbami sú tmavomodrá a zelená. Ochranné rastliny medovka, baza, ochranné kamene ametyst, achát a perla.


Pranostika na dnes

Je-li už máj záhradníkom, nie je stodôl milovníkom.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 6. mája
1941

Narodil sa v Bratislave bývalý predseda Slovenskej akadémie vied (SAV), elektrotechnik, fyzik a vedec ŠTEFAN LUBY.

1949

Narodila sa v Prešove sólistka Opery Slovenského národného divadla (SND) IDA KIRILOVÁ. Zomrela 21.7.2004.

1980

Zomrel v Bratislave chemik, priekopník polarografického výskumu rudných hornín, vynálezca izotachoforézy, autor prvej slovenskej monografie v oblasti analytickej chémie, univerzitný profesor, zakladateľ a prvý predseda Slovenskej chemickej spoločnosti SAMUEL STANKOVIANSKY, riaditeľ Chemického ústavu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Narodil sa 21.11.1907.

1988

Zomrel hudobný skladateľ, priekopník slovenskej populárnej hudby GEJZA DUSÍK, bol autorom asi 250 tanečných piesní (napr. Rodný môj kraj, Dve oči neverné či Tak nekonečne krásna) a viacerých hudobných komédií a operiet. K najznámejším operetám patria: Hrnčiarsky bál, Modrá ruža, Turecký tabak alebo Zlatá rybka. Narodil sa 1.4.1907.

1989

Narodila sa v Piešťanoch úspešná tenistka DOMINIKA CIBULKOVÁ.

2005

Zomrela v Bratislave operná speváčka a pedagogička ZITA FREŠOVÁ-HUDCOVÁ. Narodila sa 27.4.1912.

2006

Zomrel v Bratislave zakladateľ slovenskej neurológie, neurológ, psychiater, neurofyziológ JOZEF ČERNÁČEK. Založil a takmer 30 rokov viedol Neurologickú kliniku Fakultnej nemocnice v Bratislave, ktorá bola prvou neurologickou klinikou na Slovensku. Ako prvý slovenský vedec skúmal fyziológiu a choroby mozgu. Narodil sa 11.4.1909.

2011

Zomrel v Bratislave dlhoročný bývalý riaditeľ Galérie mesta Bratislavy (GMB) MILAN JANKOVSKÝ. Narodil sa 16.6.1932.

1877

Zomrel v Martine evanjelický profesor, spisovateľ, novinár, redaktor, spoluorganizátor Memorandového zhromaždenia, podpredseda Matice slovenskej a predseda Slovenskej národnej strany (SNS) VILIAM PAULINY-TÓTH. Narodil sa 3.6.1826.

1928

Narodil sa v Bratislave v rodine ruských porevolučných emigrantov spisovateľ, prekladateľ a novinár GAVRIL GRYZLOV. Zomrel 9.9.1978.

1928

Narodil sa vo Višňovom VINCENT ROSINEC, ktorý sa ako kameraman podpísal pod približne 40 filmov, 25 televíznych filmov a 15 dokumentov. Spolupracoval s najvýznamnejšími slovenskými režisérmi. Kameramanom bol vo filmoch Havrania cesta od Martina Hollého, Zvony pre bosých od Stanislava Barabáša, Kým sa skončí táto noc od režiséra Petra Solana, Každý týždeň sedem dní a Drak sa vracia od Eduarda Grečnera či na Koncerte pre pozostalých od Dušana Trančíka. Spolu s režisérom Martinom Ťapákom nakrútil rozprávky Plavčík a Vratko a Popolvár najväčší na svete. Zomrel 19.3.2011.

Slovenské udalosti 6. mája
1615

V Trnave sa spojenectvom ukončilo rokovanie medzi poverencami Gabriela Betlena a uhorského kráľa Mateja II., ktorý zároveň uznal Betlena za knieža Sedmohradska.

1977

V bratislavskom kine Slovan sa uskutočnila premiéra prvého slovenského dlhometrážneho kresleného filmu Zbojník Jurko od Viktora Kubala.

2009

Prezident SR Ivan Gašparovič na návrh premiéra Roberta Fica odvolal z funkcie ministra životného prostredia Jána Chrbeta. Vedením rezortu bol dočasne poverený minister školstva SR Ján Mikolaj. Fico sa pre tento krok rozhodol po tom, ako minister informoval, že spoločnosť Interblue Group kategoricky odmietala zverejnenie zmluvy, na základe ktorej jej SR v roku 2008 predala nadbytočné emisné kvóty oxidu uhličitého.

Svetové osobnosti 6. mája
2006

Zomrela posledná americká pasažierka, ktorá prežila potopenie Titanicu (v čase potopenia lode mala päť rokov) LILLIAN GERTRUD ASPLUNDOVÁ. Narodila sa 21.10.1906.

2012

Zomrel americký herec GEORGE LINDSEY. Narodil sa 17.12.1928.

1574

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako deň narodenia aj 7. máj) pápež INNOCENT X., (vlastným menom Giambattista Pamfili). Zomrel 7.1.1655.

1758

Narodil sa francúzsky revolucionár, vodca jakobínov MAXIMILIEN ROBESPIERRE, jeden z autorov Deklarácie práv človeka a občana, ale zároveň jeden z najkrutejších predstaviteľov revolučného teroru, ktorý nechal gilotínou popraviť aj svojich najbližších spolupracovníkov. Revolučný teror sa však nakoniec obrátil aj proti nemu, keď zomrel pod gilotínou 28.7.1794.

1856

Narodil sa americký bádateľ, polárnik a admirál ROBERT E. PEARY, prvý oficiálny dobyvateľ (6.4.1909) severného pólu, ktorého meno nesie viacero geografických objektov. Pearyho dobytie severného pólu však spochybňoval jeho krajan Frederik A. Cook, ktorý vyhlásil, že na severnom póle bol skôr (21.4.1908), ale pre nedostatočné meracie prístroje to nemohol hodnoverne dokázať. Peary zomrel 20.2.1920.

1856

Narodil sa svetoznámy rakúsky psychiater SIGMUND FREUD, zakladateľ psychoanalýzy. Zomrel 23.9.1939.

1859

Zomrel nemecký prírodovedec a cestovateľ ALEXANDER VON HUMBOLDT, zakladateľ modernej geografie, spoluzakladateľ meteorológie, geobotaniky a vulkanológie. Narodil sa 14.9.1769.

1861

Narodil sa bengálsky básnik, spisovateľ, dramatik a filozof RABÍNDRANÁTH THÁKUR, propagátor nezávislosti Indie a indického kultúrneho dedičstva, hlásateľ zbližovania Východu a Západu a nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1913. Zomrel 7.8.1941.

1895

Narodil sa taliansky filmový herec RUDOLPH VALENTINO. Aj napriek krátkej kariére si získal srdcia hlavne ženského publika filmami Štyria príšerní jazdci z Apokalypsy, Šejk, Krv a piesok, Mladý maharadža, Svätý diabol, Jeho jediná láska, Čierny orol alebo Šejkov syn. Zomrel 23.8.1926.

1922

Zomrela americká filmová herečka a speváčka nemeckého pôvodu MARLENE DIETRICHOVÁ, ktorú preslávil hneď prvý film Modrý anjel, kde si zahrala zvodnú speváčku Lolu Lolu. Následne odišla do Hollywoodu. Natočila viac ako 50 filmov a za film Morocco bola v roku 1932 nominovaná na Oscara. K jej veľkým fanúšikom patril aj Adolf Hitler a nacistickí predstavitelia sa ju snažili lukratívnymi ponukami presvedčiť k návratu do Nemecka. Ponuky odmietla a v roku 1937 sa stala americkou občiankou. Narodila sa 27.12.1901.

Svetové udalosti 6. mája
1527

Nemecko-španielske vojsko dobylo na príkaz rímsko-nemeckého cisára Karola V. Rím, vyplienilo ho a zavraždilo asi 4000 obyvateľov mesta.

1889

Pri príležitosti začatia Parížskej svetovej výstavy oficiálne otvorili Eiffelovu vežu ako vtedajšiu najvyššiu stavbu na svete.

1937

Najväčšia a najmodernejšia vzducholoď Hindenburg zhorela. Počas nehody zahynulo 36 cestujúcich.

1954

Britský atlét Roger Bannister zabehol v Oxforde ako prvý tzv. Dream Mile (vysnenú míľu; 1609,4 metra) za rekordných 3,59 minúty.

1994

Francúzsky prezident Francois Mitterrand a britská kráľovná Alžbeta II. otvorili v Calais podmorský dopravný tunel pod Lamanšským prielivom (považovaný za projekt storočia).

1996

Guatemalská vláda podpísala dohodu s ľavicovými povstalcami, ktorou sa v krajine skončila občianska vojna.

1999

Vo voľbách do škótskeho parlamentu, ktorý nadobudol svoju funkčnosť po takmer 300 rokoch, zvíťazili labouristi pod vedením Donalda Dewara, čím Škóti odmietli víziu svojej nezávislej budúcnosti, o ktorú sa usilovala Škótska národná strana (SNP).

2007

Víťazom francúzskych prezidentských volieb sa stal konzervatívec Nicolas Sarkozy, ktorý porazil socialistickú kandidátku Ségoléne Royalovú. Hlavou štátu bol do roku 2012, kedy ho na tomto poste nahradil Francois Hollande.

2008

Americký štát Georgia popravil odsúdeného vraha Williama Earla Lynda, ktorý sa tak stal prvým popraveným človekom v USA odvtedy, ako najvyšší súd v apríli 2008 ukončil moratórium na trest smrti. Popravili ho smrtiacou injekciou vo väzení v Jacksone v centrálnej časti štátu Georgia.

2009

EÚ a Kanada podpísali dohodu o tzv. otvorenom nebi. Lietadlá európskych a kanadských leteckých spoločností budú štartovať a pristávať na ktoromkoľvek letisku v Kanade a EÚ.

2010

Islandské úrady zatkli Hreidara Mara Sigurdssona, bývalého šéfa zbankrotovanej banky Kaupthing. Sigurdsson sa stal prvým vysokopostaveným bankárom zatknutým v súvislosti s finančnou krízou v ostrovnom štáte.

2012

Druhé, rozhodujúce kolo prezidentských volieb vo Francúzsku, prinieslo víťazstvo pre Francoisa Hollanda.

Víťazom parlamentných volieb v Grécku sa stala strana súčasnej vlády národnej jednoty - konzervatívna Nová demokracia (ND) Antonisa Samarasa.

- Opozičná Srbská pokroková strana (SNS) získala najviac mandátov v parlamentných voľbách.

Hudobný kalendár

Narodenia 6. mája
1942

Colin Earl, Londýn, hráč na klávesových nástrojoch a vokalista skupiny Mungo Jerry. Táto formácia vznikla pod názvom Good Earth Rock'n'Band, hrali najprv skiffle, neskôr psychedelický rock. Na začiatku roka 1970 zmenili štýl na pop rock a jug music, zároveň si zmenili názov na Mungo Jerry. Na anglickej hudobnej scéne sa presadili hneď v júni 1970 hitom In The Summertime, ktorý sa dostal na prvé miesto hitparády. Ešte v roku 1970 vydali aj prvý album Mungo Jerry. Rozišli sa v roku 1974. V hitparáde Albiónu mali celkom osem skladieb, z nich dve sa dostali až na prvé miesto, okrem In The Summertime aj Baby Jump v marci 1971. Ďalšími hitmi boli piesne Lady Rose či Algight, Alright, Alright. Vydali desať albumov a kompilácií.

1960

Larry Steinbachek (vlastným menom Lawrence Cole), Londýn, hráč na klávesových nástrojoch skupiny Bronski Beat. Túto syntipopovú formáciu založila trojica Steve Bronski, klávesák Larry Steinbachek a spevák Jimmy Somerville v roku 1983 v Londýne. Už v júni 1984 mali v anglickej hitparáde prvú skladbu Smalltown Boy. V októbri 1984 vydali debutový album s názvom The Age Of Consent, ktorý sa v rebríčku dostal na štvrté miesto. V singlovej TOP 40 hitparáde mali osem skladieb, hitmi boli Why v septembri 1984 a Hit That Perfect Beat v decembri 1985. V máji 1985 odišiel zo skupiny Jimmy Sommerville, ktorý založil skupinu Communards. Do definitívneho rozchodu v roku 1995 vydali päť albumov.

1962

Stan Cullimore (rodený Ian Peter Cullimore), Cambridge, UK, gitarista a spoluzakladateľ anglickej skupiny Housemartins. Táto anglická kapela v štýle indie rocku vznikla v roku 1984. V máji 1986 mali v hitparáde prvú skladbu Happy Hour, ktorá sa dostala na 3. miesto. Mesiac nato vydali prvý a hneď veľmi úspešný album London 0 – Hull 4, ktorý v rebríčku obsadil 3. miesto. V decembri 1986 viedli anglický rebríček so skladbou Caravan Of Love. Rozišli sa v roku 1988. V singlovom rebríčku mali osem skladieb, okrem známej Caravan Of Love boli hitmi Happy Hour v júni 1986 a Build v novembri 1987. Vydali štyri albumy, ten štvrtý s názvom Now That's What I Call Quite Good z apríla 1988 sa dostal do prvej desiatky rebríčka. Dnes oslávi 50. narodeniny.

1967

Mark Bryan, Silver Spring, Maryland, USA, sólový gitarista americkej skupiny Hootie & The Blowfish. Táto rocková formácia vznikla na Univerzite v Južnej Karolíne v roku 1986. V júni 1994 mali v singlovej hitparáde prvú úspešnú pieseň Hold My Hand. Mesiac nato vydali debutový album Cracked Rear View. Hneď ten prvý bol úspešný a dostal sa v rebríčku na prvé miesto. Na prvú pozíciu sa dostal aj druhý Fairweather Johnson. Na svojom konte majú päť štúdiových albumov, ten piaty Looking For Lucky vydali v auguste 2005. V singlovej TOP 40 hitparáde mali šesť piesní. Mark Bryan vydal dva sólové albumy, 30 On The Rail v marci 2000 a End Of The Front v marci 2008.

1971

Chris Shiflett (rodený Christopher Aubrey Shiflett), Santa Barbara, California, USA, gitarista a vokalista skupiny Foo Fighters. Túto formáciu založil v roku 1995 spevák a gitarista Dave Grohl, známy z pôsobenia v skupine Nirvana. V júli 1995 vydali debutový album Foo Fighters, v máji 1997 druhý The Colour And The Shape. Na svojom konte majú sedem štúdiových albumov, ten najnovší siedmy s názvom Wasting Light vydali v apríli 2011, predchádzajúci šiesty Echoes, Silence, Patience & Grace vyšiel v septembri 2007. Najnovší Wasting Light je zároveň aj najúspešnejším, dostal sa na prvú pozíciu doma v Spojených štátoch, Kanade, Anglicku, Austrálii aj vo viacerých európskych štátoch. V americkej singlovej TOP 40 hitparáde mali tri piesne, najúspešnejšou je Learn To Fly z októbra 1999. K diskografii patrí aj jeden live a jeden kompilačný album, ktorý pod názvom Greatest Hits vydali v novembri 2009. Na svojom konte majú 11 cien Grammy, päť z nich získali 12. februára 2012 pri 54. ročníku slávnostného odovzdávania týchto cien americkej hudobnej akadémie.

1944

Milan Dufek, Praha, hráč na flaute, spevák a skladateľ. V roku 1964 spolu s Antonínom Hájekom (kontrabas, spev) založili skupinu Rangers. Hudobne bola zameraná na folk a country & western. V roku 1967 vyhrali prvý ročník folkového festivalu Porta v Ústí nad Labem. Rok nato vydali prvý singel a v roku 1969 prvú LP platňu s názvom The Rangers. Už v roku 1970 mali na svojom konte prvý milión predaných platní. V roku 1971, na nátlak agentúry Pragokoncert si zmenili názov na Plavci. Ich popularita napriek zmene názvu bola vysoká, v roku 1972 odohrali 310 koncertov. Stále viac koncertovali v zahraničí, od Poľska až po Mexiko. Úspešné boli pre nich aj 80. roky. Spoluzakladateľ skupiny Antonín Hájek zomrel 15. decembra 1989 (rakovina). V roku 1990 sa vrátili k pôvodnému názvu Rangers. Milan Dufek zomrel tragicky 17. novembra 2005 počas turné skupiny v Kolumbii, keď pri potápaní v mori doň narazil motorový čln. Tvorbu skupiny dokumentujú kompilácie Rangers - To Nejlepší (2004), Rangers - To nejlepší z Plavců (2005) a Rangers - To nejlepší potřetí (2006). Od decembra 2005 pokračuje účinkovanie skupiny pod názvom Rangers Band.

1959

Milan Dočekal, Martin, hráč na klávesových nástrojoch skupiny Team. Túto úspešnú formáciu založil v roku 1980 gitarista Dušan Antalík spolu s basovým gitaristom Ivanom Válekom. Po dvoch rokoch skúšania a vystúpenia na niekoľkých festivaloch nastupujú Teamáci na vojenskú službu. Po vojenčine, v roku 1985 obnovuje Team svoju činnosť, prichádza klávesák Bobo Kantor a na post speváka Pavol Habera. V roku 1988 vychádza ich prvá LP platňa s názvom Team s hitmi Reklama na ticho, Malá nočná búrka, Nároční. Bola úspešná, predaj prevýšil sumu štvrť milióna kusov. V roku 1989 vychádza druhá LP platňa Prichytený pri živote a v roku 1990 ďalšia veľmi úspešná LP Team 3. Team bol lídrom slovenskej rockovej hudby, za roky 1989, 1990 a 1991 získal Zlatého slávika v kategórii skupín. Na svojom konte majú 11 vydaných albumov. Ten zatiaľ posledný Team 11 vyšiel v novembri 2007. Hitom z neho bola pieseň Ako málo. V apríli a máji 2008 podnikla skupina Team koncertnú šnúru po slovenských a českých mestách k 20.výročiu skupiny pod názvom Pavol Habera a Team Best of Tour 2008. V novembri 2008 vyšlo DVD a CD Pavol Habera a Team Best Of Tour Live. Milan Dočekal vydal v roku 1997 sólový album Mág, v roku 2001 druhý s názvom 2002 a ďalej.

Úmrtia 6. mája
1992

zomrela Marlene Dietrich, herečka a speváčka (*27. decembra 1901, Schoeberg, Nemecko). Debutovala v roku 1922 vo filme Malý Napoleon. V roku 1929 ju režisér Josef von Sternberg pozval do Hollywoodu, aby hrala hlavnú úlohu v slávnom filme Modrý anjel. V roku 1962 nahrala známu pieseň Sag mir wo die Blumen sind, v anglickom origináli Where Have All The Flowers Gone?, ktorú zložili Pete Seeger a Joe Hickerson. Zomrela v Paríži 6. mája 1992 vo veku 90 rokov.