Quantcast

6 októbra

Deň hrdinov Karpatsko-duklianskej operácie

Pamätný deň SR


Meniny má Natália

Viac

Ženské meno Natália má latinský pôvod a jeho voľný preklad je "dieťa Vianoc". Nositeľky oslovujeme Natálka, Naťa, Natka. Na Slovensku patrí v súčasnosti toto meno medzi populárne. Viac ako na Slovensku je rozšírené na ruskom území.

Natálie, ktoré oslavujú meniny 6. októbra, sú prevažne materialisticky založené. Sú úskočné a iba ťažko prijímajú názory iných. Potrebujú ocenenie a porozumenie.

Zvyčajne svedomito študujú. Keďže sú ctižiadostivé, neváhajú použiť všetky dostupné prostriedky na dosiahnutie svojho cieľa. V citovej oblasti je Natália zdržanlivá a ťažko čitateľná.

Natálie sú väčšinou odolné a obdarené vitalitou. Vedia sa psychicky i fyzicky chrániť. Môžu sa u nich prejaviť zdravotné problémy spojené s dýchaním. Stravou by si mali dopĺňať najmä vitamíny A a E.

Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú svetlomodrá a žltá. Ochranné rastliny mäta, prvosienka a rebarbora, ochranné kamene opál a citrín.

Úspešná slovenská basketbalová trénerka NATÁLIA HEJKOVÁ, členka tanečného súboru Divadla Nová scéna NATÁLIA NÉMETHOVÁ i speváčka a herečka, rodáčka z Montevidea NATALIA OREIRO - tú sú len niektoré zo žien, ktoré nosia meno pripadajúce v slovenskom kalendári na 6. októbra.

Francúzsky šansoniér Gilbert Bécaud v piesni NATHALIE ospieval svoju moskovskú sprievodkyňu.


Pranostika na dnes

- Teplý október, studený november.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 6. októbra
1906

- Narodila sa v Martine herečka NAĎA HEJNÁ, členka tamojšieho Divadla SNP. Zomrela 7.2.1994.

1914

- Narodil sa v Tvrdošíne-Krásnej Hôrke dôstojník a partizánsky veliteľ ĽUDOVÍT KUKORELLI, ktorý ako veliteľ partizánskej skupiny Čapajev, patril k popredným osobnostiam protifašistického odboja na Slovensku. Zomrel počas boja 24.11.1944.

1935

- Narodil sa v Tekovskej Novej vsi spisovateľ, literárny kritik a historik JOZEF BOB. Zomrel 6.11.2010.

1953

- Narodil sa vo Zvolene básnik a prekladateľ KAROL CHMEL.

1962

- Narodil sa v Bratislave básnik a publicista ANDRIJAN TURAN, autor zbierok ako napríklad: Ozvena vo všetkých jazykoch, Nočná požičovňa klavírov alebo Sneha.

1969

- Zomrel v Bratislave básnik a prekladateľ JÁN RAK, predstaviteľ slovenského nadrealizmu. Narodil sa 28.8.1915.

1993

- Zomrel v Bratislave redaktor, publicista, scenárista dokumentárnych filmov a režisér VOJTECH ANDREÁNSKY, jeden zo zakladateľov slovenského populárno-vedeckého filmu. Narodil sa 27.8.1917.

1995

- Zomrel v Bratislave-Devínskej Novej Vsi spisovateľ, dramatik a scenárista RUDOLF SLOBODA, ktorý výrazne ovplyvnil modernú slovenskú literatúru a stal sa symbolom moderného intelektuálneho románu. Jeho prvotinou bol román Narcis, v ktorom predznamenal témy a štýl svojej tvorby. Medzi jeho ďalšie romány patrí napríklad Britva, Hudba, Šedé ruže, Druhý človek, Vernosť, Rozum, Krv alebo Jeseň. V poslednom období svojho života napísal aj dve divadelné hry Armagedon na Grbe a Macocha, ktoré uviedlo divadlo Astorka Korzo 90. Za zmienku stojí aj básnická zbierka Večerná otázka vtákovi. Narodil sa 16.4.1938.

1999

- Zomrel (niektoré zdroje uvádzajú ako deň úmrtia aj 7. október) vo Vancouveri (Kanada) maliar, grafik a ilustrátor LADISLAV GUDERNA. Jeho tvorba má blízko ku kubizmu a surrealizmu. Bol zakladateľom skupiny 29. augusta. V roku 1968 emigroval do Kanady, kde sa stal členom surrealistickej skupiny Melmoth. Narodil sa 1.6.1921.

Slovenské udalosti 6. októbra
1938

- Hlinkova slovenská ľudová strana (HSĽS) v Žiline schválila tzv. Žilinský manifest, v ktorom vyhlásila autonómiu Slovenska. Na čelo vytvorenej autonómnej slovenskej vlády sa postavil Jozef Tiso.

1944

- Druhá svetová vojna: Československí vojaci (jednotky 1. čs. armádneho zboru), ktorí sa formovali v Sovietskom zväze spolu s oddielmi sovietskej armády, prekročili hranicu Slovenska v Duklianskom priesmyku. Duklianska operácia prebehla začiatkom oslobodzovania územia Slovenska.

1992

- Predstavitelia oboch dominantných strán HZDS a ODS sa stretli na rokovaniach v Jihlave, kde Václav Klaus žiadal od HZDS podpísanie záväzku, že nebude presadzovať úniu, ale bude súhlasiť s úplným rozdelením federácie. Zároveň sa politické kluby ODA, ODS, KDS zhodli, že ak by HZDS nebolo schopné spolupracovať na pokojnom rozdelení štátu, presadia zvolanie schôdze českého parlamentu, na ktorej ČNR vyhlási úplnú samostatnosť Českej republiky. Nakoniec HZDS s podpisom záväzku súhlasilo.

2008

- Kulturistka Jana Purdjaková získala v španielskej Santa Suzanne titul majsterky sveta v kategórii do 55 kg. Bol to jej šiesty triumf na MS žien vo fitnes, body fitnes a kulturistike.

Svetové osobnosti 6. októbra
1101

- Zomrel zakladateľ kartuziánskeho mníšskeho rádu Svätý BRUNO Z KOLÍNA (BRUNO KARTUZIÁN). Narodil sa asi v roku 1030.

1459

- Narodil sa nemecký geograf, cestovateľ, moreplavec a kozmograf v portugalských službách MARTIN BEHAIM, tvorca najstaršieho zachovaného glóbusu. Zomrel 29.7.1507.

1887

- Narodil sa francúzsky architekt, ale aj maliar, sochár či spisovateľ švajčiarskeho pôvodu LE CORBUSIER, vl. menom Charles-Édouard Jeanneret-Gris. Bol spoluzakladateľom purizmu a funkcionalizmu v architektúre. Architektonicky navrhol niekoľko obytných jednotiek či domov ako napríklad Žiariace mesto či dom Citrohan. Medzi symboly modernej architektúry patrí aj jeho Kaplnka Notre Dame du Haut v Ronchamp, či kláštor v la Tourette. Zomrel 27.8.1965.

1892

- Zomrel britský básnik ALFRED TENNYSON. Narodil sa 6.8.1809.

1914

- Narodil sa nórsky etnograf, prírodovedec, zoológ, antropológ a cestovateľ, odborník na Polynéziu THOR HEYERDAHL. Preslávil sa plavbou naprieč Tichým oceánom na drevenej plti Kon-Tiki. Zomrel 18.4.2002.

1976

Zomrel britský filozof GILBERT RYLE, predstaviteľ analytickej filozofie. Narodil sa 19.8.1900.

1989

Zomrela americká filmová a divadelná herečka BETTE DAVISOVÁ. Narodila sa 5.4.1908.

2006

Zomrel populárny nemecký fotograf a tvorca dokumentárnych filmov o živote v divokej prírode HEINZ SIELMANN. Narodil sa 2.6.1917.

2010

Zomrel švajčiarsky rockový spevák STEVE LEE, spevák jednej z najpopulárnejších švajčiarskych rockových formácií Gotthard. Narodil sa 5.8.1963.

2012

Zomrel bývalý dlhoročný alžírsky prezident CHADI BENDJEDID, ktorý zaviedol v krajine pluralitný politický systém. Narodil sa 14.4.1929.

2012

Zomrel belgický konceptuálny umelec RAOUL DE KEYSER. Narodil sa 29.8.1930.

Svetové udalosti 6. októbra
1889

- Na bulvári Clichy v Paríži otvorili bratia Ollerovci legendárny tanečný lokál Moulin Rouge.

1908

- Na základe Londýnskej dohody sa ku Grécku pripojila Kréta, ktorá bola od roku 1898 v rámci Osmanskej ríše autonómnym ostrovom.

1927

- Americkou premiérou filmu Jazz Singer v hlavnej úlohe s Alom Jolsonom sa začala éra zvukového filmu.

1928

- Prezidentom Číny sa stal generál Čanjkajšek.

1939

- V ríšskom sneme predniesol Adolf Hitler prejav, v ktorom ponúkol obnovenie mieru v Európe na základe zachovania status quo, čo znamenalo, že Veľká Británia a Francúzsko majú akceptovať okupáciu Poľska. Tie Hitlerov návrh odmietli.

1943

- Neďaleko ostrova Vella Lavella pri Novej Guinei sa začala dvojdňová námorná bitka medzi USA a Japonskom.

1973

- Začala sa štvrtá izraelsko-arabská vojna - tzv. Jomkippurská vojna, kedy Izrael napadli Arabi v najposvätnejší deň židovského kalendára - Jom Kipur (Deň zmierenia). Skončila sa prímerím.

1981

- Počas vojenskej prehliadky bol zastrelený egyptský prezident Anwar Sadat a štyria ďalší diváci. Za útokom stáli islamskí extrémisti.

1987

Plukovník Sitiveni Rabuka vyhlásil ostrov Fidži za republiku.

2000

Juhoslovanský ústavný súd uznal jednoznačné víťazstvo opozičného kandidáta Vojislava Koštunicu v prezidentských voľbách z 24. septembra toho roku. Dovtedajší prezident Slobodan Miloševič bol prinútený odísť z funkcie.

2007

V Pakistane sa uskutočnili prezidentské voľby, ktorých víťazom sa stal vojenský vodca Parvíz Mušarráf.

2007

Do Veľkej Británie sa vrátil cestovateľ Jason Lewis, ktorý prekonal cestu okolo sveta len pomocou prostriedkov poháňaných ľudskou silou (bicykel, kolieskové korčule).

2008

Americká kozmická loď Messeneger zaslala na Zem fotografie z preletu okolo planéty Merkúr. Od roku 1975 bol Messenger prvou vesmírnou loďou, ktorá sa dostala do tesnej blízkosti Merkúru.

2008

Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 zasiahlo Kirgizsko, zahynulo 65 ľudí.

2011

Nobelovu cenu za literatúru získal švédsky básnik Tomas Tranströmer.

2012

Vatikánsky súdny tribunál odsúdil bývalého pápežského komorníka na jeden a pol roka väzenia. Paolo Gabriele si 18-mesačný trest za krádež a zverejnenie citlivých dokumentov hlavy katolíckej cirkvi odpyká v domácom väzení vo svojom vatikánskom byte.