8 júla

Bratislava dostala erbovú listinu

V Roku 1436 udelil Bratislave uhorský kráľ Žigmund Luxemburský erbovú listinu, ktorou mestu potvrdil právo užívať svoj znak.


Meniny má Ivan

Viac

Mužské meno Ivan má slovanský pôvod a význam mena je "Boh je milostivý". Nositeľov tohto bežne zaužívaného mena oslovujeme Ivanko, Ivko. Meniny oslavujú 8. júla.

Železná vôľa a aktívnosť sú dominantnými vlastnosťami nositeľov krstného mena Ivan. Majú väčšinou výbušný temperament. Podobajú sa šípovému kru - ich totemovej rastline, ktorého tŕne vzbudzujú strach. Pevnú vôľu majú priam vpísanú do tváre. Seba aj iných posudzujú podľa aktivity. Pokiaľ ide o povolania, sú z nich prevažne technici, alebo obchodníci obdarení veľkým zmyslom pre profesionálnu zodpovednosť. Majú sklon donekonečna rozmýšľať a rozhodovanie im spôsobuje isté ťažkosti. Ivanovia potrebujú byť milovaní. Nikdy neodpúšťajú zradu.

Majú priemerné šťastie a úspech, ktorý ale prichádza oneskorene. Sú statní, verní a tak trochu drsní. Tým, ktorých ľúbia, prinášajú istotu.

Sú veľmi vitálni, no majú sklon preceňovať svoje sily. Mali by si dávať pozor najmä na chrbticu a vyhýbať sa preťažovaniu svalov.

Ich obľúbené farby sú zelená, modrá a žltá, ochranné rastliny nechtík a podbeľ, ochranné kamene zafír, smaragd.

Prezident Slovenskej republiky IVAN GAŠPAROVIČ, prvý slovenský kozmonaut IVAN BELLA, dramatik, prozaik, lekár, najvýznamnejší predstaviteľ slovenskej dramatickej spisby medzivojnového obdobia IVAN STODOLA, dramatik, scenárista, publicista IVAN BUKOVČAN, slovenský básnik, prozaik a prekladateľ IVAN KRASKO, vlastným menom Ján Botto, herci IVAN RAJNIAK aj IVAN KRIVOSUDSKÝ, herec, spevák, moderátor a zabávač IVAN KRAJÍČEK, spevák zo skupiny IMT Smile IVAN TÁSLER, ale napríklad aj ruskí spisovatelia ako IVAN SERGEJEVIČ TURGENEV či IVAN ALEXEJEVIČ BUNIN a ďalší nositelia tohto mena majú sviatok podľa slovenského kalendára 8. júla.


Pranostika na dnes

Do svätého Kiliána koľko pšenice narástlo, toľko jej už zostane.
Historický kalendár

Slovenské osobnosti 8. júla
1817

Narodil sa v Dolnom Kubíne katolícky kňaz, jazykovedec, redaktor, jeden z najvýznamnejších predstaviteľov národného hnutia v 19. storočí ANDREJ RADLINSKÝ. Zomrel 26.4.1879.

1905

Narodil sa v Cerovej zoológ, ornitológ a pedagóg OSKÁR FERIANC, autor mnohých vedeckých publikácií. Zomrel 16.7.1987.

1916

Zomrel v Bratislave historik TEODOR (TIVADÁR) ORTVAY, autor 7-zväzkových dejín Bratislavy. Narodil sa v novembri 1843.

1935

Zomrel v Martine spisovateľ SAMUEL CAMBEL. Narodil sa 25.4.1883.

1954

Narodil sa v Trenčianskej Teplej koncertný majster, huslista a hráč na starých nástrojoch PETER ZAJÍČEK, ktorý si ako umelecký vedúci súboru Musica aeterna stanovil cieľ "chrániť štýlotvorný zvukový ideál" starej hudby.

Slovenské udalosti 8. júla
1436

Bratislave udelil uhorský kráľ Žigmund Luxemburský erbovú listinu, ktorou mestu potvrdil právo užívať svoj znak.

1919

Po odstúpení vlády Karla Kramářa prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk vymenoval novú vládu na čele so sociálnym demokratom Vlastimilom Tusarom, ktorá pracovala do 25.5.1920. Vo vláde boli traja Slováci: Vavro Šrobár, Milan Hodža a Fedor Houdek.

1945

V Martine sa skončil (začal sa 7. júla) 1. zjazd Demokratickej strany. Za predsedu bol zvolený Jozef Lettrich.

1952

Založili Vysokú školu technickú v Košiciach. V roku 1991 sa premenovala na Technickú univerzitu.

2008

Konverzný kurz slovenskej koruny voči euru bol stanovený na 30,1260 SKK/EUR. Dohodli sa na tom ministri financií Európskej únie.

2010

V Bratislave sa uskutočnila ustanovujúca schôdza novej Národnej rady SR. Za predsedu parlamentu bol v opakovanej voľbe zvolený Richard Sulík (SaS), podpredsedami parlamentu sa stali Pavol Hrušovský (KDH), Milan Hort (SDKÚ-DS) a Béla Bugár (Most-Híd

Prezident SR Ivan Gašparovič prijal demisiu vlády SR premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Za novú premiérku vymenoval Ivetu Radičovú (SDKÚ-DS), historicky prvú ženu v tejto funkcii v SR.


Svetové osobnosti 8. júla
1838

Narodil sa nemecký konštruktér a vynálezca vzducholode FERDINAND VON ZEPPELIN. Zomrel 8.3.1917.

1839

Narodil sa americký priemyselník, naftový magnát, finančník a filantrop JOHN DAVISON ROCKEFELLER. Zomrel 23.5.1937.

1851

Narodil sa britský archeológ ARTHUR JOHN EVANS, objaviteľ mínóskeho paláca v Knósse na Kréte. Zomrel 11.7.1941.

1890

Narodil sa nemecký básnik a dramatik WALTER HASENCLEVER. Zomrel (niektoré zdroje uvádzajú ako deň úmrtia aj 22. jún) 21.6.1940.

1946

Zomrel ruský hudobný skladateľ a spevák ALEXANDR VASILJEVIČ ALEXANDROV, ktorý v roku 1928 založil slávny súbor Alexandrovci - neskôr ho viedol jeho syn Boris. Narodil sa 13.4.1883.

1959

Narodil sa český spevák pop-music PETR KOTVALD, ktorý v 80. rokoch 2O. storočia vytvoril so spevákom Stanislavom Hložkom populárnu dvojicu a naspievali napríklad veľký hit Holky z naší školky. Známe sú aj mnohé hity, ktoré naspievali spoločne s českou speváčkou Hanou Zagorovou.

1994

Zomrel politik a zakladateľ Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) KIM IR SEN, ktorý bol najdlhšie vládnucim komunistickým štátnikom na svete. Na čele KĽDR stál od jej založenia v roku 1948. Narodil sa 15.4.1912

Svetové udalosti 8. júla
1497

Portugalský moreplavec Vasco da Gama vyplával so štyrmi loďami z Lisabonu s cieľom nájsť novú námornú cestu do Indie, pri ktorej oboplával Afriku.

1709

V bitke pri ukrajinskej Poltave porazili ruské vojská pod velením cára Petra I. Veľkého švédsku armádu na čele s kráľom Karolom XII. Víťazstvo nad vtedy najlepším európskym vojskom pozdvihlo vážnosť Ruska, ktoré vstúpilo na svetovú scénu ako veľmoc, kým Švédsko toto postavenie navždy stratilo.

1889

Začal vychádzať americký denník Wall Street Journal.

1996

Neďaleko východobosnianskej moslimskej enklávy Srebrenica experti exhumovali prvé telesné pozostatky moslimov, ktorých tu v júli 1995 popravili bosnianski Srbi.

2002

Africkí lídri na summite v Durbane definitívne "pochovali" Organizáciu africkej jednoty, ktorej nástupníckou štruktúrou mala byť Africká únia.

2009

V talianskom meste L'Aquila sa začal (trval do 10. júla) 35. summit siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta a Ruska, skupiny G8.

2011

Raketoplán Atlantis odštartoval na svoju poslednú misiu, ktorá definitívne ukončila 30-ročný americký raketoplánový program.