8 mája

Deň víťazstva v Európe

Pripomína sa porážka fašizmu v 2. svetovej vojne (1945).



Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca - pripomína sa od roku 1953 a viaže sa k dátumu (8.5.1828) narodenia jedného zo zakladateľov hnutia H. Dunanta.



Deň oslobodenia od fašizmu (1945) - Štátny sviatok Českej republiky.


Meniny má Ingrida

Viac

Ženské meno Ingrida má škandinávsky pôvod a znamená "jazdkyňa chránená bohom Ingviom". Nositeľky tohto na Slovensku menej častého mena oslovujeme Ingrid, Ingridka, Inge, Inga.
Ingridky, ktoré oslavujú meniny 8. mája, sú väčšinou mlčanlivé, zdôverujú sa ťažko. Už v dievčenskom veku majú problém uvoľniť sa a reagovať. Vedia si za každých okolností zachovať objektívnosť a "zabrať" v práci.
V citovom živote sa prejavujú ako neprístupné. Uzatvárajú sa do ulity ako slimák a pochybujú o dôvere a láske, ktoré im ľudia prejavujú.
Ich obľúbené farby sú oranžová a hnedozelená. Ochranné rastliny čakanka, fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit.
Blahoslavená INGRIDA, švédska rehoľníčka z 13. storočia, mala od malička veľké a čisté ideály. Napriek jej nesúhlasu ju jej rodičia v mladom veku vydali. Krátko po svadbe jej muž zomrel, INGRIDA ostala vdovou, podarilo sa jej založiť kláštor, v ktorom žila s viacerými sestrami podľa regule sv. Dominika v kontemplácii a chudobe.
Slovenská herečka, režisérka a pedagogička INGRID TIMKOVÁ, slovenské speváčky INGRID VRANOVIČOVÁ, známejšia azda pod umeleckým menom Ingola, a INGRID KÁLMANOVÁ z dievčenskej skupiny Madam, ale aj švédska herečka INGRID BERGMANOVÁ - to je len niekoľko zo žien nosiacich meno, ktoré v slovenskom kalendári pripadá na 8. mája.


Pranostika na dnes

Keď sa v máji blýska, to si sedliak výska.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 8. mája
1851

Narodil sa v Liptovskom Mikuláši evanjelický kňaz, básnik a prekladateľ ONDREJ BELLA. Zomrel 12.10.1903.

1931

Narodila sa v Dvorníkoch publicistka, pedagogička, zakladateľka matrimoniálnej pedagogiky HELENA ROZINAJOVÁ. Zomrela 21.10.1994.

1979

Narodil sa v Liptovskom Mikuláši najúspešnejší slovenský vodný slalomár, olympijský víťaz z Atlanty 1996 a z Pekingu 2009, štvornásobný majster sveta, športovec Slovenska 1996 a 1997, majster sveta a Európy 2007 MICHAL MARTIKÁN.

1984

Zomrel v Bratislave literárny historik a kritik, profesor dejín slovenskej literatúry na Filozofickej fakulte (FF) UK v Bratislave MILAN PIŠÚT. Bol účastníkom SNP, v roku 1945-1948 poslancom Demokratickej strany. Venoval sa slovenskému národnému obrodeniu a literárnemu romantizmu. Narodil sa 16.2.1908.

1984

Zomrel v Bratislave hokejový tréner, rozhodca, riaditeľ Zimného štadióna MICHAL POLÓNI, jeden z veľkých propagátorov kanadského hokeja na Slovensku. Narodil sa 7.4.1907.

2001

Zomrel v Bratislave divadelný scénograf, kostýmový výtvarník, divadelný a filmový architekt ALEŠ VOTAVA. Narodil sa 3.8.1962.

Slovenské udalosti 8. mája
1906

Parlamentné voľby v Uhorsku sa skončili najväčším volebným úspechom slovenských národných kandidátov od roku 1848.

1945

Vláda SR (vojnového Slovenského štátu) zdržujúca sa v exile v rakúskom meste Kremsmünster podpísala dokument, ktorým sa podrobila veliteľovi armádneho zboru americkej armády generálovi Walkerovi. Týmto aktom SR z hľadiska medzinárodného práva zanikla.

1997

Režisér Dušan Hanák prevzal v americkom San Franciscu za svoj celovečerný film Papierové hlavy najvyššie ocenenie Golden Spire v súťaži Golden Gate Competition.

2010

Vláda SR na svojom mimoriadnom rokovaní schválila postup členských krajín eurozóny pri poskytnutí pomoci Grécku a zároveň splnomocnila ministra financií SR Jána Počiatka (Smer-SD), aby podpísal rámcovú veriteľskú zmluvu.

2010

Slovenská karatistka Monika Višňovská vybojovala na ME v Aténach striebro v športovom zápase kumite.

Svetové osobnosti 8. mája
1788

Zomrel taliansko-rakúsky botanik, mineralóg, lekár, vedec a vysokoškolský pedagóg GIOVANNI ANTONIO SCOPOLI. Od roku 1769 pôsobil ako profesor mineralógie, chémie a hutníctva na Baníckej akadémii v Banskej Štiavnici (Slovensko). Počas svojho pôsobenia v tomto meste sa významne zaslúžil o prírodovedný prieskum územia Slovenska. Narodil sa 3.6.1723.

1828

Narodil sa zakladateľ Červeného kríža, spisovateľ a politik HENRY JEAN DUNANT. Zomrel 31.10.1910.

1880

Zomrel francúzsky spisovateľ GUSTAVE FLAUBERT, významná osobnosť nielen francúzskeho, ale aj svetového realizmu. Autor svetoznámych románov Madam Bovaryová, Salambo alebo Citová výchova. Narodil sa 12.12.1821.

1899

Narodil sa rakúsko-britský ekonóm, politológ a sociálny filozof FRIEDRICH AUGUST VON HAYEK, laureát Nobelovej ceny (1974) za priekopnícke práce v odbore finančnej teórie a analýzu vzájomnej závislosti hospodárskych, sociálnych a inštitucionálnych vzťahov. Zomrel 23.3.1992.

1919

Narodil sa americký filmový herec LEX BARKER (vlastným menom Alexander Crichlow), známy napríklad ako predstaviteľ filmového Old Shatterhanda - pokrvného brata náčelníka Apačov Vinnetoua - zo série sfilmovaných príbehov nemeckého spisovateľa Karla Maya. Zomrel 11.5.1973.

1952

Zomrel americký filmový producent (Fox Film Corporation, neskôr 20th Century Fox) WILLIAM FOX. Narodil sa 1.1.1879.

Svetové udalosti 8. mája
1360

V Brétigny uzavreli mier medzi Anglickom a Francúzskom, čím sa ukončila prvá fáza storočnej vojny.

1429

Francúzska armáda na čele s iba 18-ročnou Janou z Arku (Panna Orleánska) oslobodila mesto Orléans obliehané Angličanmi, čo prinieslo zvrat v 100-ročnej vojne.

1886

V americkom meste Atlanta (štát Georgia) prvýkrát predávali Coca Colu ako nápoj posilňujúci mozog a intelekt - vynašiel ju lekárnik John Styth Pemberton.

1945

V sídle sovietskeho velenia v nemeckom Karlshorste (berlínske predmestie) začali v prítomnosti sovietskeho maršala Georgija Konstantinoviča Žukova, amerického generála Carla Andrewa Spaatza, britského maršala lorda Arthura Teddera, francúzskeho generála Jean de Lattre de Tassigny, nemeckého poľného maršala a šéfa vrchného veliteľstva wehrmachtu Wilhelma Keitela, admirála Hansa-Georga von Friedeburga a generála Luftwaffe Hansa-Jürgena Stumpffa rokovania o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka. Predstavitelia nemeckej armády podpísali Akt bezpodmienečnej kapitulácie nemeckých vojsk, ktorý nadobudol platnosť 9. mája.

1945

Uskutočnil sa rozhlasový prejav britského premiéra Winstona Churchilla k národu a podobný víťazný prejav mal aj americký prezident Harry Truman.

1978

Tirolskí horolezci Reinhold Messner (Taliansko) a Peter Habeler (Rakúsko) vystúpili ako prví ľudia bez použitia prídavných kyslíkových prístrojov na najvyššiu horu sveta Mont Everest (Čomolungma - 8848 metrov nad morom).

2009

EÚ podpísala deklaráciu s krajinami, ktoré sa mali podieľať na výstavbe plynovodu Nabucco.

Hudobný kalendár

Narodenia 8. mája
1940

Ricky Nelson (rodený Eric Hilliard Nelson), Teaneck, New Jersey, USA, spevák a gitarista.

1944

Gary Glitter (vlastným menom Paul Francis Gadd), Banbury, Oxfordshire, UK, spevák a skladateľ, jeden z hlavných predstaviteľov glamrockovej éry 70. rokov.

1955

Alex Van Halen (rodený Alexander Arthur Van Halen), Amsterdam, Holandsko, hráč na bicích nástrojoch skupiny Van Halen.

1972

Darren Hayes (rodený Darren Stanley Hayes), Brisbane, Queensland, Austrália, spevák austrálskeho popového dua Savage Garden.

1975

Enrique Iglesias (rodený Enrique Miguel Iglesias Preysler), Madrid, Španielsko, spevák, skladateľ, producent.