Quantcast

9 decembra

Medzinárodný antikorupčný deň

V tento deň roku 2003 prijali na konferencii v Méride v Mexiku Dohovor OSN proti korupcii.Svetový deň zborového spevu - ustanovila Medzinárodná federácia pre zborovú hudbu (IFCM), vyhlásený bol na valnom zhromaždení IFCM v 1990 v Helsinkách. Pripomína sa každú druhú decembrovú nedeľu.


Meniny má Izabela

Viac

Ženské meno Izabela má hebrejský pôvod a jeho význam je "Bohom povýšená". Nositeľky tohto na Slovensku zriedkavého mena oslovujeme Iza, Izka, Izina, Izabelka. Meniny oslavujú 9. decembra.
Izabely sú inteligentné a oduševnené. Ich reakcie bývajú priemerné, chvíľu premýšľajú, kým začnú konať. Tieto ženy sa ľahko prispôsobujú okolitému prostrediu. Zvyčajne mávajú mnoho šťastia, ktoré vyúsťuje do úspechov veľkého formátu aj vďaka ich vlohám. Izabely vedia pomerne skoro, na čo sa chcú v živote zamerať.
Ich zdravie býva nestále. Sprevádzajú ich časté bolesti hlavy a depresie. Nemali by jesť priveľa sladkých jedál. Odporúča sa im, aby si stravu dopĺňali o vitamín C a E.
Izabely ovplyvňuje planéta Slnko. Ich šťastná farba je oranžová. Ochranné rastliny ľubovník a rumanček, ochranné kamene jantár a olivín.


Pranostika na dnes

Keď december bystrí, január a február iskrí.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 9. decembra
1835

Narodil sa v Čabradskom Vrbovku národovec a právnik PAVOL MUDROŇ, zakladajúci člen Matice slovenskej a SNS, formovateľ cieľov slovenskej politiky, brat - dvojča Michala Mudroňa. Zomrel 9.3.1914.

- narodil sa v Čabradskom Vrbovku národnokultúrny dejateľ, právnik a funkcionár Matice slovenskej MICHAL MUDROŇ, brat - dvojča Pavla Mudroňa. Zomrel 11.9.1887.

1934

Narodil sa vo Farnej divadelný a televízny herec IVAN LETKO.

1946

Narodil sa v Moravskom Lieskovom spisovateľ, scenárista, básnik a publicista DUŠAN MITANA, ktorého knižný debut Psie dni sa stále považuje za jednu z najlepších zbierok poviedok v slovenskej literatúre. Vysokú úroveň si zachovala aj druhá zbierka poviedok Nočné správy, či novela Patagónia. Po poviedkach nasledoval román s detektívnou zápletkou Koniec hry a po ňom postmoderný román Hľadanie strateného autora. Po roku 1989 vydal napríklad poviedkovú knihu Slovenský poker, či ďalší pokus o postmodernu Návrat Krista. Je autorom aj dvoch básnických zbierok Krutohry a Marathana. Jeho zatiaľ posledným dielom je román Zjavenie.

1947

Narodil sa v Tušickej Novej Vsi básnik, prekladateľ a pedagóg JÁN ZAMBOR, autor zbierok ako napríklad Kôň na sídlisku, Neodkladné, Pod jedovatým stromom, či Soprán dažďových kvapiek.

1949

Narodil sa v Košiciach archeológ, občiansky aktivista a organizátor rôznych neoficiálnych podujatí, či koncertov v období pred rokom 1989 LADISLAV SNOPKO, ktorý bol aj ministrom kultúry SR v rokoch 1990-1992.

1957

Narodil sa v Bratislave prekladateľ a autor kníh pre deti ROMAN BRAT.

1999

Zomrel v Bratislave herec JOZEF ŠIMONOVIČ. Narodil sa 9.4.1920.

2011

Zomrel vo Vyšných Hágoch maliar, grafik, portrétista, ilustrátor a karikaturista MILAN VAVRO. Narodil sa 21.9.1933.

2013

Zomrel v Bratislave spisovateľ, básnik a rímskokatolícky kňaz PETER FARKAŠ-ŽIŠKA. Narodil sa 12.11.1973.

Slovenské udalosti 9. decembra
1687

V Dóme sv. Martina v Bratislave korunovali Jozefa I. za uhorského kráľa.

1887

Banský inžinier a vynálezca Bohuslav Križko zaviedol v jednej z ulíc Kremnice verejné osvetlenie, ktoré bolo prvým v Uhorsku.

1925

Československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk vymenoval novú vládu, v ktorej Slovákov zastupovali ministri Jozef Kállay, Milan Hodža a Ivan Dérer.

2009

Vláda SR schválila návrh na založenie obchodnej spoločnosti Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) so základným imaním v hodnote 216,36 milióna eur (6,52 miliardy Sk).

Svetové osobnosti 9. decembra
1608

Narodil sa anglický básnik JOHN MILTON, ktorého najväčšie dielo je skladba Stratený raj, rozsiahly epos spracúvajúci biblickú tému o prvom hriechu Adama a Evy. Pokračovaním je Raj znovu nájdený o víťazstve Krista nad diablom a jeho pokušením v púšti. V čase občianskej vojny v Anglicku bol Milton stúpencom parlamentu a stal sa tajomníkom Olivera Cromwella. Patril medzi zástancov slobody a spravodlivosti a venoval sa témam ako rozvod, cenzúra, sloboda tlače či vyznania. Zomrel 8.11.1674.

1717

Narodil sa nemecký historik, zakladateľ klasickej archeológie JOHANN JOACHIM WINCKELMANN. Zomrel 8.6.1768.

1742

Narodil sa nemecko-švédsky chemik a farmaceut CARL WILHELM SCHEELE, spoluzakladateľ modernej chémie. Zomrel 21.5.1786.

1842

Narodil sa ruský geograf, geológ a teoretik anarchizmu PIOTR ALEXEJEVIČ KROPOTKIN, ale aj zakladateľ náuky o ľadových dobách. Zomrel 8.2.1921.

1909

Narodil sa americký filmový herec ELTON DOUGLAS FAIRBANKS, ml. Zomrel 7.5.2000.

1916

Narodil sa legendárny americký filmový herec, producent a režisér KIRK DOUGLAS, známy ako westernový hrdina, ale aj ako Spartakus z rovnomenného filmu, či Vincent van Gogh z filmu Smäd po živote. Je otcom takisto slávneho amerického herca Michaela Douglasa.

1931

Narodil sa český režisér, scenárista a herec LADISLAV SMOLJAK, spoluautor fikcie o českom géniovi Járovi Cimrmanovi. Režíroval aj úspešné komédie ako Vrchní prchni, či Jára Cimrman ležící, spící. Zomrel 6.6.2010.

1953

Narodil sa americký filmový herec, producent a režisér JOHN MALKOVICH, známy z filmov ako napríklad Miesta v srdci, The Killing Fields (Vražedné polia), Nebezpečné známosti, či V koži Johna Malkovicha.

2005

Zomrel francúzsky maliar a ľavicový aktivista BORIS TASLITZKY, ktorý riskoval život, keď ako väzeň koncentračného tábora Buchenwald na ukradnuté útržky papiera kreslil portréty spoluväzňov. Narodil sa v roku 1911.

2010

Zomrel americký džezový saxofonista JAMES MOODY, jeden z priekopníkov bebopu sa presadil napríklad so skladbou Moody's Mood for Love. Narodil sa 26.3.1925.

2012

Zomrela americká speváčka a skladateľka JENNI RIVERA. Narodila sa 2.7.1969.

2012

Zomrel americký vynálezca NORMAN JOSEPH WOODLAND, ktorý vynašiel čiarový kód. Narodil sa 6.9.1921.

2013

Zomrela americká herečka ELEANOR JEAN PARKEROVÁ. Narodila sa 26.6.1922.

Svetové udalosti 9. decembra
1793

Noah Webster založil prvý newyorský denník American Minerva.

1917

Britské vojská obsadili Jeruzalem. Turecké vojská následne mesto vyprázdnili, čím sa po 673 rokoch skončila osmanská nadvláda nad týmto posvätným mestom.

1948

Valné zhromaždenie OSN prijalo Medzinárodnú dohodu o zabraňovaní a trestaní zločinov genocídy, ktorá nadobudla platnosť 12.1.1951.

1985

V Argentíne vyniesol súd rozsudky nad členmi bývalej vlády generálov. Exprezident Jorge Videla dostal doživotie.

1987

V pásme Gazy a na západnom brehu rieky Jordán sa začala prvá intifáda Palestínčanov proti Izraelu.

1990

Lech Walesa bol zvolený za prezidenta Poľska.

1992

Úspešné pristátie misie STS-53 raketoplánu Discovery.

1998

Prvý raz v moderných dejinách Švajčiarska sa spolkovou viceprezidentkou krajiny stala žena - Ruth Dreifussová.

2002

Indonézska vláda a separatistickí povstalci z provincie Atjeh podpísali vo švajčiarskej Ženeve historickú mierovú dohodu zameranú na ukončenie 26-ročného konfliktu, ktorý si vyžiadal tisíce životov.

2009

Ukrajinský štátny podnik Ukrspecexport podpísal najväčšiu dohodu o dodávkach zbraní počas takmer 20-ročnej nezávislosti krajiny. Irak si v ukrajinských zbrojovkách objednal zbrane a vojenskú techniku za 1,63 miliardy eur (49,11 miliardy Sk).

2010

Čína po prvý raz udelila vlastnú obdobu Nobelovej ceny za mier. Taiwanský laureát Konfuciovej mierovej ceny, bývalý taiwanský viceprezident Lien Čchan sa však na slávnostné odovzdávanie v Pekingu nedostavil.

2012

Stredoľavicová koalícia rumunského premiéra Victora Pontu sa stala jednoznačným víťazom parlamentných volieb v Rumunsku.

Hudobný kalendár

Narodenia 9. decembra
1943

Narodil sa Rick Danko, Simcoe, Ontario, Kanada, basový gitarista a spevák kanadsko-americkej skupiny Band, ich prvý názov bol Hawks.

1944

Narodil sa Neil Innes (rodený Neil James Innes), Danbury, UK, klavirista a spevák skupiny Bonzo-Dog-Doo-Dah-Band.

1957

Narodil sa Donny Osmond (rodený Donald Clark Osmond), Ogden, Utah, USA, v poradí piaty syn a piaty člen skupiny Osmonds.

1964

Narodil sa Paul Landers (vlastným menom Heiko Paul Hiersche), Berlín, Nemecko, rytmický gitarista a vokalista skupiny Rammstein.

1972

Narodil sa Tré Cool (vlastným menom Frank Edwin Wright), Frankfurt, Nemecko, hráč na bicích nástrojoch punkovej skupiny Green Day.