9 júla

Deň za zničenie malých a ľahkých zbraní

Medzinárodný deň za zničenie malých a ľahkých zbraní - International action network on small arms IANSA, organizuje sa od 2001. V ten deň 2001 sa v New Yorku začala Konferencia OSN o malých a ľahkých zbraniach, trvala do 20.7.2001.


Meniny má Lujza

Viac

Ženské meno Lujza nie je veľmi rozšírené, má pôvod vo francúzštine, ale na územie dnešného Slovenska preniklo prostredníctvom nemčiny. Ide o ženskú podobu mena Ľudovít a označuje "slávneho bojovníka či bojovníčku". Meniny oslavujú 9. júla.

Ich charakteristickou črtou je zmysel pre realitu. Lujzy nikdy nestavajú vzdušné zámky. Vždy musia mať pod sebou pevnú pôdu. Pred okolím sa často uzatvárajú do seba. Vtedy sa cítia sebaisto, nič ich nemôže ohroziť. Majú nezvyčajne silnú vôľu. Uvedomujú si, že ak chcú mať úspech, musia ho dosiahnuť vlastnými silami. A po úspechu naozaj túžia. Nejde im ani tak o ocenenie okolia, skôr o vlastný dobrý pocit z vykonanej práce. Ten ich ženie neustále vpred. Aj keď Lujzy nemajú v sebe prirodzenú zmyselnosť, ak niekoho milujú, vedia sa premeniť na očarujúcu bytosť.

Po zdravotnej stránke sú na tom väčšinou dobre, citlivejšie sú na prechladnutie.

Ich obľúbené farby sú modrá, zelená a biela, ochranné rastliny čakanka, fenikel a valeriána, ochranné kamene jaspis a nefrit.

Patrónka sociálnej starostlivosti a sociálnych pracovníkov, svätá LUJZA DE MARILLAC (1591-1660) z Paríža, slovenská golfistka LUJZA BUBÁNOVÁ, herečka LUJZA GARAJOVÁ-SCHRAMEKOVÁ i členka baletného súboru SND LUJZA BUNDOVÁ patria medzi nositeľky tohto mena.


Pranostika na dnes

V júli prepelica volá žencov do poľa.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 9. júla
1578

Narodil sa uhorský a český kráľ, rímskonemecký cisár z dynastie Habsburgovcov FERDINAND II. Zomrel 15.2.1637.

1654

Zomrel korunovaný kráľ uhorský, český a rímsky FERDINAND IV. Po svojom otcovi Ferdinandovi III. sa mal ujať vlády, ale v dôsledku kiahní predčasne zomrel. Narodil sa 8.9.1633.

1739

Narodil sa v Beluši veterinár a lekár PAVOL ADÁMI, jeden z prvých slovenských veterinárov. Zomrel 11.11.1814.

1806

Narodil sa v Banskej Štiavnici právnik a historik JÁN KACHELMAN, autor trojzväzkového diela o histórii baníctva v stredoslovenskej oblasti. Zomrel 28.11.1873.

1933

Narodila sa vo Vavrišove dramaturgička Slovenského rozhlasu EMÍLIA DRUGOVÁ. Zomrela 8.7.2006.

1955

Narodil sa v Bratislave divadelný, televízny a rozhlasový režisér MARTIN KÁKOŠ. Režíroval desiatky televíznych filmov a inscenácií. Medzi najznámejšie patria Čierna ovca, Infantkine narodeniny, Herodes a Herodias, Zázračná láska, Mačka na horúcej plechovej streche, Pani Berta Garlanová, či seriál Ordinácia v ružovej záhrade. Ako divadelný režisér sa predstavil naštudovaniami hier a muzikálov ako napríklad: Lýsistrata, Lakomec, Posledná cigara, Charlyho teta, František z Assisi alebo Limonádový Joe.

1994

omrel v Bratislave matematik, autor učebníc a vysokoškolský pedagóg MILAN KOLIBIAR, jeden zo zakladateľov a dlhoročných organizátorov súťaže Matematická olympiáda. Narodil sa 14.2.1922.

2007

Zomrel v Bratislave choreograf, pedagóg a tanečník KAROL TÓTH, bývalý umelecký šéf Baletu Slovenského národného divadla z obdobia šesťdesiatych a osemdesiatych rokov 20. storočia. Narodil sa 2.10.1932.

2011

Zomrel v Bratislave nestor slovenského staviteľstva 20. storočia, vodohospodár, spoluautor projektu Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) na Dunaji PETER DANIŠOVIČ, ktorý stál aj pri zrode a realizácii najvýznamnejších vodohospodárskych diel a hydrotechnických stavieb na Slovensku. Narodil sa 1.6.1907.

Slovenské udalosti 9. júla
1968

Na druhej chirurgickej klinike v Bratislave 30-členný lekársky tím pod vedením MUDr. Karola Šišku a MUDr. Ladislava Kuželu uskutočnil prvú transplantáciu srdca nielen na Slovensku, ale aj v strednej Európe a v poradí 24. na svete. Transplantované srdce síce začalo pracovať, ale po piatich hodinách pacientka zomrela. Ďalšia, úspešná transplantácia srdca sa na Slovensku uskutočnila až o 30 rokov.

2007

Najmodernejší zákrok na zúžených krčných tepnách vykonali na 1. klinike rádiodiagnostiky a zobrazovacích metód Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach pomocou liečebnej metódy, odborne nazývanej karotický stenting.

2008

Na ME v brokových zbraniach v Nikózii zvíťazila slovenská strelkyňa Danka Barteková v skeete žien nástrelom 99, ktorý bol novým finálovým svetovým rekordom.

2010

Prezident SR Ivan Gašparovič vymenoval do funkcií ministrov novej vlády. Za členov novej exekutívy vymenoval po štyroch nominantoch SDKÚ-DS, SaS, troch za KDH a zatiaľ dvoch za Most-Híd. SDKÚ-DS obsadila Ivetou Radičovou premiérske kreslo, Ivan Mikloš sa stal ministrom financií, Mikuláš Dzurinda ministrom zahraničných veci, Eugen Jurzyca ministrom školstva a Lucia Žitňanská ministerkou spravodlivosti. Ministrom hospodárstva sa stal Juraj Miškov (SaS), ministrom práce a sociálnych vecí sa stal Jozef Mihál (SaS), post ministra kultúry obsadil Daniel Krajcer (SaS) a ministrom obrany sa stal Ľubomír Galko (SaS). Predseda KDH Ján Figeľ obsadil kreslo ministra dopravy, Daniel Lipšic z KDH kreslo ministra vnútra a Ivan Uhliarik z KDH sa stal ministrom zdravotníctva. Vicepremiérom pre menšiny za Most-Híd sa stal Rudolf Chmel a na čelo ministerstva pôdohospodárstva sa postavil Zsolt Simon (Most-Híd).

Svetové osobnosti 9. júla
1441

Zomrel flámsky maliar JAN VAN EYCK, autor výtvarných diel ako napríklad portrét manželov Arnolfiniových, Muž v červenom turbane, Portrét Giovanniho Arnolfiniho alebo Gentský oltár. Narodil sa v rozmedzí rokov 1390 - 1395.

1819

Narodil sa americký mechanik, technik, vynálezca prvého dvojstehového šijacieho stroja a majiteľ prvej továrne na šijacie stroje ELIAS HOWE. Zomrel 3.10.1867.

1823

Narodil sa poľský maliar HENRYK RODAKOWSKI. Zomrel 28.12.1894.

1834

Narodil sa český básnik, spisovateľ, novinár, divadelný a literárny kritik JAN NERUDA. Debutoval básnickou zbierkou Hřbitovní kvítí, po ktorej nasledovala známa zbierka Písně kosmické. Vrcholom jeho prozaickej tvorby boli Povídky malostranské. Zomrel 22.8.1891.

1908

Narodil sa nemecký filmový režisér rakúskeho pôvodu HARALD REINL, ktorý režíroval filmy o Winnetouovi. Zomrel 9.10.1986.

1911

Narodil sa americký jadrový fyzik a spoluúčastník vývoja vodíkovej bomby JOHN ARCHIBALD WHEELER. Zomrel 13.4.2008.

1935

Narodil sa holandský finančník a prvý prezident Európskej centrálnej banky (ECB) WIM DUISENBERG. Zomrel 31.7.2005.

1943

Narodil sa český spevák, bubeník, textár, humorista a filmový herec FRANTIŠEK (Ringo) ČECH.

1956

Narodil sa svetoznámy americký filmový herec TOM HANKS, ktorý sa preslávil účinkovaním v mnohých filmoch ako napríklad Bezsenné noci v Seattli, Philadelphia, Forest Gump, Apollo 13, Zachráňte vojaka Ryana, Zelená míľa, Stroskotanec, Terminál alebo Da Vinciho kód.

1962

Zomrel francúzsky filozof a spisovateľ GEORGES BATAILLE. Narodil sa 16.9.1897.

1964

Narodila sa americká speváčka (skupina Hole) a herečka (Ľud versus Larry Flynt)COURTNEY LOVE (vl. menom Courtney Michelle Harrison). Je vdovou po lídrovi kultovej skupiny Nirvana Kurtovi Cobainovi, ktorý 5.4.1994 spáchal samovraždu.

2008

Zomrel americký filmový producent CHARLES H. JOFF, ktorý produkoval filmy kultového režiséra Woodyho Allena. Jeho filmografiu tvorí viac ako päť desiatok titulov z rokov 1969-2008, na ktorých sa spolupodieľal ako producent, koproducent alebo výkonný producent. Narodil sa 16.7.1929.

2011

Zomrel (zastrelili ho neznámi páchatelia) argentínsky spevák a skladateľ FACUNDO CABRAL. Narodil sa 22.5.1937.

Svetové udalosti 9. júla
1357

Bol slávnostne položený základný kameň Karlovho mosta v Prahe.

1609

Rudolf II. vydal Majestát zaručujúci náboženskú slobodu v Čechách.

1886

Američan Charles Hall si nechal patentovať spôsob výroby hliníka elektrolýzou oxidu hlinitého rozpusteného v roztavenom kryolite sodnom. Hliník sa principiálne tou istou technológiou vyrába dodnes.

1900

Britský parlament prijal zákon o Austrálskom zväze (Commonwealth of Australia Act), ktorého členmi sa stali Nový Južný Wales, Viktória, Južná Austrália, Queensland a Západná Austrália.

1922

Americký plavec a neskoršie filmový herec (Tarzan) Johnny Weissmuller zaplával 100 metrov ako prvý muž pod jednu minútu za 58,6 sekúnd.

1978

Japonský vlak pohybujúci sa na magnetickom vankúši dosiahol v skúšobnej jazde rýchlosť 290 kilometrov za hodinu, čím vytvoril rýchlostný rekord v tejto kategórii.

2001

Čílsky súd uznal, že bývalý diktátor tejto krajiny Augusto Pinochet nebol pri mentálnom zdraví do takej miery, aby s ním mohol byť vedený súdny proces týkajúci sa politických čistiek počas jeho vlády.

2002

Vznikla Africká únia, ktorá bola založená v Etiópii v Addis Ababe a jej prvým predsedom sa stal juhoafrický prezident Thabo Mbeki. Africká únia vznikla spojením Afrického ekonomického spoločenstva a Organizácie africkej jednoty.

2005

Českí archeológovia po prvý raz verejnosti predstavili, čo skrýva Stará kráľovská hrobka v podzemí Katedrály sv. Víta na Pražskom hrade.

2006

Na letisku v Irkutsku na Sibíri nezvládol pilot lietadla pristávací manéver a stroj, ktorý riadil, začal horieť. Pri nešťastí zahynulo 150 ľudí, 50 cestujúcich prežilo.

2008

Prvá dáma Francúzska Carla Bruniová-Sarkozyová dala na internet bezplatne k dispozícii svoj nový hudobný album. Záujemcovia si tak CD mohli vypočuť ešte pred jeho oficiálnym uvedením 11. júla. Bývalá supermodelka spieva o svojej láske k prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu.

2011

Južný Sudán sa odtrhol od Sudánu, na čo ho oprávňovali výsledky referenda o nezávislosti, konaného v januári 2011.

Hudobný kalendár

Narodenia 9. júla
1929

Lee Hazlewood (rodený Barton Lee Hazlewood), Mannford, Oklahoma, USA, country-popový spevák, skladateľ a producent. Začínal v 50. rokoch ako diskdžokej, postupne pribudlo aj skladanie piesní. V roku 1956 zložil a produkoval skladbu The Fool, ktorú nahral spevák Sanford Clark. V 60. rokoch spolupracoval s Frankom Sinatrom a hlavne s jeho dcérou Nancy, pre ktorú zložil viacero úspešných skladieb. Spolu nahrali známe duety Jackson v októbri 1967 a Lady Bird v novembri 1967. V 70. rokoch zamenil svoje pôsobisko za švédsky Štokholm. Tu písal a produkoval televíznu show Kovboj vo Švédsku. Lee Hazlewood zomrel vo veku 78 rokov (rakovina) 4. augusta 2007 v Hendersone, štát Nevada.

1946

Bon Scott (rodený Ronald Belford Scott), Kirriemuir, Škótsko, spevák austrálskej hard-rockovej skupiny AC/DC. V roku 1952 sa s rodinou prisťahovali do Austrálie. Formáciu AC/DC založili bratia Youngovci v austrálskom Sydney v novembri 1973. Dodnes sú výrazne koncertnou skupinou, imídž bezočivých školákov, ku ktorému patria aj krátke nohavice, si zachovali od svojho začiatku. Vo februári 1975 vydali debutový austrálsky album High Voltage. V roku 1976 sa skupina presídlila do Anglicka a v júni realizovali prvé turné, o rok neskôr aj v Spojených štátoch. Na svojom konte majú dnes pätnásť štúdiových albumov, úspešné boli Highway To Hell z júla 1979 a hlavne Back In Black z júla 1980, ktorý sa v rebríčku dostal na prvé miesto. V októbri 2008 vydali v poradí pätnásty štúdiový album Black Ice, ktorý sa dostal na čelo rebríčkov v desiatich krajinách Európy vrátane Anglicka. V anglickej singlovej hitparáde mali dvanásť skladieb, hitmi boli Rock and Roll Ain't Noise Pollution, Let's Get It Up a For Those About To Rock. V apríli 2010 vyšiel soundtrack z filmu Iron Man 2, v ktorom boli použité piesne skupiny AC/DC. Bon Scott zomrel 19. februára 1980 v Londýne vo veku 33 rokov (otrava alkoholom).

1954

Debbie Sledge, Philadelphia, Pennsylvania, USA, členka dievčenskej skupiny Sister Sledge. Tvorili ju sestry Kim, Debbie, Joni a Kathy Sledge. Táto rodinná vokálna formácia vznikla v roku 1972 vo Filadelfii. V roku 1975 vydali prvý album Circle Of Love a ešte v roku 1975 mali v hitparáde aj prvú skladbu Mama Never Told Me. Vydali desať štúdiových albumov, k diskografii patrí aj sedem kompilácií. K úspešným patril We Are Family, vydaný v apríli 1979, hitom z neho sa stala titulná skladba s rovnakým názvom, ktorá sa dostala na druhé miesto singlového rebríčka. V roku 1985 si získal úspech album When The Boys Meet The Girls a v roku 1993 kompilácia The Very Best Of Sister Sledge.

1959

Jim Kerr (rodený James Kerr), Glasgow, Škótsko, spevák a frontman škótskej skupiny Simple Minds. Túto formáciu založili v roku 1978 v Glasgowe spevák Jim Kerr a gitarista Charlie Burchill. V marci 1979 vydali debutový album Life In A Day. V singlovom rebríčku mali 24 skladieb, ich najväčšími hitmi boli Don't You (1985) a Belfast Child (1989). Vydali 15 štúdiových albumov, ten pätnásty Graffiti Soul vyšiel v máji 2009, predchádzajúci Black & White 050505 vyšiel v septembri 2005. Tri z nich, Sparkle In The Rain, Once Upon A Time a Street Fighting Years sa dostali na prvé miesto v rebríčku. Do diskografie patrí aj šesť kompilačných a jeden live album.

1964

Courtney Love (rodená Courtney Michelle Harrison), San Francisco, California, USA, speváčka a herečka, gitaristka skupiny Hole, bývalá manželka Curta Cobaina, lídra skupiny Nirvana. Po rozvode rodičov vyrastala s matkou. V roku 1989 založila spolu s gitaristom Ericom Erlandsonom v Los Angeles alternatívnu skupinu Hole. V septembri 1991 vydali debutový album Pretty On The Inside. Vydali tri štúdiové albumy, rozišli sa v roku 2002. S Curtom Cobainom sa Courtney spoznala v januári 1990, 24. februára 1992 sa na pláži Waikiki v Honolulu zobrali. Ich manželstvo trvalo dva roky, 5. apríla 1994 sa Kurt Cobain zastrelil. Dva mesiace predtým vydala Courtney sólový album America's Sweetheart. V roku 2009 obnovili činnosť, v apríli 2010 vydali štvrtý album Nobody's Daughter.

1943

František Ringo Čech, Praha, spevák, bubeník, skladateľ, textár, herec, spisovateľ, scenárista. Pochádza z hudobníckej rodiny, vyučil sa za televízneho opravára. Na pražskom konzervatóriu študoval hru na bicie. Ako bubeník začínal v skupine tradičného džezu, v roku 1963 sa stal členom skupiny Olympic a tu začal písať aj prvé texty. V roku 1965 bol vyhlásený za najlepšieho bigbeatového bubeníka. V závere roka 1965 odchádza s Černým divadlem do Las Vegas a v Olympicu ho nahradil Jan Pacák. Po návrate v roku 1967 zostavil Rogers band, s ktorým hrali aj na 1.bigbeatovom festivale v Prahe. V roku 1968 založil s bratom Svatoplukom Čechom skupinu Shut Up, ktorá pôsobila v divadle Semafor. V roku 1972 zo Semaforu odišla a premenovala sa na Skupinu Františka Čecha. V nej už samotný František Čech hral iba na bonga. Po Viktorovi Sodomovi sa hlavnou speváckou hviezdou skupiny stal Jiří Schelinger. Od 80. rokov sa venoval literárnej činnosti, v roku 1983 založil vlastný divadelný súbor Čechovo prozatimní divadlo. Od roku 1973 sa venuje aj maľovaniu, ako naivný maliar už realizoval viac ako 50 výstav, jeho obrazy sú v súkromných a galerijných zbierkach skoro po celom svete. V Supraphone vyšla 13.júna 2008 dvojkompilácia hitov Františka Čecha Já jsem básnik, mistr péra. Sú na ňom všetky hity, ku ktorým napísal texty, medzi nimi Ježek se má, Což takhle dát si špenát, Žárlivý kakadu, Zelená je tráva, Já už du, Sim-sala-bim či Parní stroj.

1964

Mirka Brezovská, Košice, speváčka, textárka. Pochádza z hudobníckej rodiny, otec Ali Brezovský je hudobný skladateľ, hudbe sa venoval aj brat Marek, který zomrel ako 20-ročný na predávkovanie drogami. Vyštudovala angličtinu a nemčinu na Filozofickej fakulte UK. Spievať začala už počas stredoškolského štúdia. V roku 1983 založila spolu s Robom Grigorovom skupinu Mona Lisa. Od roku 1984 sa venovala aj textovej tvorbe. V roku 1985 získala bronzovú Bratislavskú lýru za skladbu Od piesne k piesni. V roku 1987 jej vyšla LP platňa s názvom Let. Známe sú hity Dievča neplač či Doba kávová. V súčasnej dobe sa venuje prekladateľskej činnosti.