9 novembra

Svetový deň slobody

Vyhlásil ho americký prezident George W. Bush v roku 2001 následne po teroristických útokoch na ciele v USA - 11. septembra 2001. V ten deň v roku 1989 padol v Nemecku Berlínsky múr.Medzinárodný deň boja proti nacizmu a antisemitizmu - bol vyhlásený na počesť utrpenia prenasledovaných židov počas tzv. Krištáľovej noci v medzivojnovom fašistickom Nemecku v roku 1938.


Meniny má Teodor

Viac

Mužské meno Teodor má grécky pôvod a v preklade znamená "Boží dar, Bohom darovaný". S nositeľmi tohto krstného mena sa na Slovensku stretávame málokedy a oslovujeme ich Teo, Tedy, Tody.

Teodorovia, ktorí majú meniny 9. novembra, majú intenzívny a veľmi bohatý život. Skutočne dobre robia iba to, čo majú radi. To, čo im "nesadne", od seba odsúvajú.

Často sa vyhýbajú školským laviciam. Ak sa im znepáči nejaký profesor, pustia sa s ním do "boja". Sú citliví, nemajú radi samotu. Milujú večierky a pikniky. Týmto spoločenským a sebaistým mužom praje šťastie, všetko podstatné im zázračne vychádza.

Teovia sú vitálni a odolní, no potrebujú dostatok spánku. Ich slabou zdravotnou stránkou sú zuby.

Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastné farby sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, prvosienka a rozmarín, ochranné kamene diamant, ametyst a jaspis.

Svätý TEODOR mučeník (3.-4. storočie), ďalej slovenský františkán, akademický maliar TEODOR TEKEL, ktorý obohatil program výtvarnej moderny o náboženskú tematiku, básnik a prekladateľ TEODOR KRIŽKA, herec TEODOR PIOVARČI, letecký veterán, bývalý funkcionár Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a bývalý viceprezident Slovenského leteckého zväzu M. R. Štefánika generálmajor TEODOR OBUCH, profesor psychológie so zameraním na sociálnu psychológiu TEODOR KOLLÁRIK - ich sviatok spolu s ostatnými nositeľmi mena TEODOR pripadá na 9. novembra.


Pranostika na dnes

- Ak nedodrží prvý novembrový sneh, nedodrží žiaden cez celú zimu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 9. novembra
2010

Zomrela v Bratislave prvá slovenská filozofka, dlhoročná vedecká pracovníčka Filozofického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) ELENA VÁROSSOVÁ. Narodila sa 8.2.1926.

2012

Zomrel v Bratislave právnik a prvý slovenský premiér, ktorý sa ujal funkcie po Nežnej revolúcii (1989) MILAN ČIČ. Počas života zastával viacero významných funkcií, naposledy niekoľko rokov pôsobil ako vedúci Kancelárie prezidenta SR. Bol spolutvorcom Ústavy SR. Narodil 2.1.1932.

1695

- Narodil sa v Kežmarku lekár a prírodovedec DANIEL FISCHER, ktorý sa zaoberal okrem iného prípravou liečiv. Najznámejší je tzv. karpatský olej z limby a kosodreviny. Napísal aj rozsiahlu správu o epidémii kiahní na Slovensku v rokoch 1740 až 1742. Zomrel 18.9.1746.

1750

- Narodil sa v Bátovciach náboženský spisovateľ a evanjelický cirkevný hodnostár MARTIN HAMALIAR, spoluzakladateľ Katedry reči a literatúry česko-slovenskej na evanjelickom lýceu v Bratislave. Zomrel 3.8.1812.

1841

- Narodil sa v Antole (dnes Sv. Anton) katolícky kňaz, básnik a spisovateľ ANDREJ TRÚCHLY-SYTNIANSKY, ktorý sa okrem kultúrneho a národného pozdvihnutia Slovákov usiloval aj o zlepšenie ich hmotného postavenia. Bol spoluzakladateľom Prvej prievidzskej sporiteľne a na vlastné náklady vydával rôzne osvetové publikácie. Redigoval aj jediný vtedajší literárny časopis Orol a pracoval na preklade Biblie do slovenčiny. Zomrel 28.10.1916.

1940

- Zomrela v Sabinove spisovateľka JOLANA CIRBUSOVÁ. Narodila sa 15.5.1884.

1952

- Zomrel v Bratislave literárny teoretik a kritik MICHAL POVAŽAN, ktorý bol jednou z vedúcich osobností umeleckého smeru nadrealizmu. V rámci nadrealistického hnutia bol Považan organizátorom všetkých významných podujatí. Podieľal sa na vydávaní zborníkov Sen a skutočnosť, Vo dne a v noci, Pozdrav. Bol aj iniciátorom založenia teoretického združenia Vedecká syntéza. Narodil sa 8.9.1913.

1989

- Zomrel v Bratislave spisovateľ, dramaturg, filmový a televízny scenárista ALFONZ BEDNÁR, významný predstaviteľ slovenskej prózy druhej polovice 20. storočia. Jeho výrazným vstupom do slovenskej literatúry bol román Sklený vrch, po ktorom nasledovali prózy ako napríklad Hodiny a minúty, Hromový zub, Za hrsť drobných. Ako scenárista sa podieľal na významných slovenských filmoch: Slnko v sieti a Organ. Narodil sa 13.10.1914.

2009

- Zomrel v Bratislave dramatik, dramaturg a scenárista MILAN FROLO. Narodil sa 3.11.1946.

Slovenské udalosti 9. novembra
1776

- Na mieste dnes už starej budovy Opery a Baletu Slovenského národného divadla (SND) na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave otvorili prvé kamenné Mestské divadlo. Projektantom budovy bol staviteľ Matej Walch.

1875

- Uhorský minister vnútra Koloman Tisza zrušil Maticu slovenskú, ktorá bola obnovená až v roku 1919.

1988

- Vyhlásili Chránenú krajinnú oblasť Záhorie.

Svetové osobnosti 9. novembra
959

- Zomrel byzantský cisár KONŠTANTÍN VII., ktorý bol známy aj svojou literárnou činnosťou. Narodil sa 18.5.905.

1818

- Narodil sa ruský spisovateľ a dramatik IVAN SERGEJEVIČ TURGENEV, autor románov Rudin, Dym, Otcovia a deti alebo hier Mesiac na dedine, Večer v Sorrente. Zomrel 3.9.1883.

1888

- Narodil sa francúzsky politický ekonóm a diplomat JEAN MONNET, ktorý sa zaslúžil o znovuvybudovanie európskej ekonomiky po druhej svetovej vojne, prvý predseda Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. Zomrel 16.3.1979.

1918

- Zomrel francúzsky básnik a spisovateľ GUILLAUME APOLLINAIRE, jeden zo zakladateľov modernej francúzskej poézie a propagátor avantgardného výtvarného umenia. Jeho básnické dielo malo určujúci vplyv na európsku avantgardnú poéziu. Jeho najznámejšie zbierky sú Alkoholy a Kaligramy. Narodil sa 26.8.1880.

1952

- Zomrel chemik a prvý izraelský prezident CHAIM WEIZMANN. Narodil sa 27.11.1874.

1953

- Zomrel v New Yorku (USA) počas svojho čitateľského turné, keď vypil značné množstvo whisky, waleský básnik a spisovateľ píšuci po anglicky DYLAN THOMAS. Medzi jeho najznámejšie diela patria zbierky Eighteen Poems (18 básní), Twenty-Five Poems (25 básní), The Map of Love (Mapa lásky), alebo zbierky poviedok The Portrait of the Artist as a Young Dog (Portrét umelca ako šteňaťa), Adventures in the Skin Trade, and Other Stories (Dobrodružstvá v obchode s ľudskou kožou a iné poviedky). Narodil sa 27.10.1914.

1970

- Zomrel francúzsky generál, politik a štátnik CHARLES DE GAULLE, francúzsky prezident v rokoch 1958-1969. Narodil sa 22.11.1890.

1991

- Zomrel francúzsky šansonier a herec YVES MONTAND. Medzi jeho najznámejšie filmy patria napríklad: Le Salaire de la peur (Mzda strachu), Les Sorcieres de Salem (Čarodejnice zo Salemu), Zločin v exprese, Priznanie, Clair de femme (Svetlo ženy), Manon des sources (Manon od prameňa), Jean de Florette (Jean od Floretty). Narodil sa 13.10.1921.

2003

- Zomrel americký herec ART CARNEY, ktorý sa preslávil najmä v 50. rokoch 20. storočia televíznym seriálom Honeymooners. V roku 1974 získal Oscara za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe vo filme Harry and Tonto (Hary a Tonto). Posledným filmom, v ktorom sa predstavil, bol film Posledný akčný hrdina. Narodil sa 4.11.1918.

Svetové udalosti 9. novembra
2012

Barack Obama, 44. americký prezident prijal rezignáciu riaditeľa Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Davida Petraeusa, ktorý 8.11.2012 odstúpil pre mimomanželský pomer. Obama súčasne poveril riadením CIA Petraeusovho zástupcu Michaela Morella.

1799

- Generál Napoleon Bonaparte zvrhol francúzske direktórium a utvoril provizórnu vládu, ktorá vypracovala konzulárnu ústavu.

1904

- Wilbur Wright preletel takmer päť kilometrov pri meste Dayton a vo vzduchu bol viac ako 5 minút.

1918

- Nemecký cisár Viliam II. abdikoval a krajina bola vyhlásená za republiku.

1925

- V Nemecku vznikla ozbrojená zložka nacistov Schutzstaffel (SS).

1938

- V Nemecku vypukla tzv. Krištáľová noc, rozsiahly protižidovský pogrom, ktorý si vyžiadal 91 obetí na životoch, stovky ťažko zranených, a zničených 7500 židovských obchodov a bytov a 267 synagóg. Akciu rozpútal minister propagandy Joseph Goebbels a zámienkou sa stal atentát židovského mladíka Herschela Grünspana na nemeckého veľvyslaneckého radcu Ernsta von Rath vo francúzskom Paríži.

1965

- Došlo k neočakávanému dlhodobému výpadku elektrického prúdu, ktorý vyvolal chaos v ôsmich štátoch USA a v Kanade v provincii Ontário. Škody spôsobené výpadkom prúdu sa odhadovali na 100 miliónov dolárov.

1989

- Vedenie bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) oznámilo zmeny v oblasti cestovania na Západ, keď otvorilo pre občanov hranice s Nemeckou spolkovou republikou (NSR), uzavreté od augusta 1961. Považuje sa to aj za začiatok pádu Berlínskeho múra.

1990

- Čestný predseda Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Willy Brandt sa vrátil do Nemeckej spolkovej republiky (NSR) aj s 193 rukojemníkmi, ktorých zadržiavali v Iraku.

1993

- Chorvátski vojaci zničili 400 rokov starý most v meste Mostar. Stavba patrila medzi symboly Bosny a Hercegoviny. Chorváti tým chceli zlomiť moslimský odpor v Mostare.

2005

- Najmenej 53 mŕtvych a viac ako 120 zranených si vyžiadali tri bombové útoky proti trom hotelom v jordánskej metropole Ammán.

2008

- Traja aktéri bombových útokov na Bali z roku 2002 boli popravení za vraždu 202 ľudí, z ktorých bolo 88 Austrálčanov. Troch členov militantnej skupiny Džamá Islámíja - Imama Samudru, Amroziho a Mukhlasa, známeho tiež pod menom Ali Gufron - zastrelili členovia popravnej čaty na prísne stráženom ostrovnom väzení Nusakambangan pri južnom pobreží Jávy.

2010

- Európska komisia (EK) dala pokutu 11 leteckým spoločnostiam vo výške takmer 800 miliónov eur za kartelovú dohodu v nákladnej preprave. Najväčšiu pokutu 340 miliónov eur udelila EK spoločnosti Air France KLM. Ďalšie vysoké pokuty dostali Singapore Airlines (74,8 milióna eur), škandinávske SAS (70,2 milióna eur), Cathay Pacific (57,12 milióna), Japan Airlines (35,7 milióna) a Air Canada (21 miliónov eur). S menším postihom skončili Qantas (8,9 milióna) a LAN Chile (8,2 milióna eur).

Hudobný kalendár

Narodenia 9. novembra
1941

Tom Fogerty (rodený Thomas Richard Fogerty), Berkeley, California, USA, sprievodný gitarista skupiny Creedence Clearwater Revival. Spolu s mladším bratom Johnom a spolužiakmi zo strednej školy založili skupinu Tommy Fogerty & The Blue Velvets, v júli 1967 si zmenili názov na Creedence Clearwater Revival. Nevšedný názov bol poskladaný z troch častí, Creedence bolo meno ich dobrého priateľa, Clearwater pochádzalo z reklamy na pivo a Revival vyjadrilo hudobný zámer skupiny. V júni 1968 vydali debutový album Creedence Clearwater Revival. V marci 1969 mali v hitparáde prvý veľký hit, skladbu Proud Mary o starom parníku na Mississippi, ktorá sa dostala na 2.miesto. V domácej singlovej hitparáde mali 17 pesničiek, na prvé miesto sa však nedostala ani jedna z nich, dosiahli iba päťkrát druhú pozíciu. Prví boli iba raz, v anglickej hitparáde so skladbou Bad Moon Rising v júli 1969. Vydali sedem štúdiových albumov, dva z nich Green River z augusta 1969 a Cosmo's Factory z júla 1970 viedli americký rebríček albumov. Rozišli sa v októbri 1972. Tom Fogerty zomrel 6. septembra 1990 vo veku 58 rokov v americkom Scottsdale, štát Arizona.

1944

Phil May (rodený Phillip Arthur Dennis Wadey), Dartford, Kent, UK, spevák a líder skupiny Pretty Things. Táto formácia vznikla v Londýne v roku 1963, založili ju spevák Phil May a gitarista Dick Taylor. Ten prišiel zo skupiny Little Boy Blue & The Blue Boys, kde hral spolu s Mickom Jaggerom a Keithom Richardsom, neskoršími headlinermi skupiny Rolling Stones. Päťčlenná formácia Pretty Things začala svoju dráhu vystúpením v známej televíznej show Ready, Steady, Go!. V októbri 1964 mali v hitparáde prvú pieseň Don't Bring Me Down. V marci 1965 vydali prvú LP platňu Pretty Things. Úspešnou z nej bola pieseň Honey I Need, ktorá vyšla na singli a bodovala v hitparáde. Rozišli sa v júni 1971, po troch mesiacoch však pokračovali ďalej. S dvoma prestávkami účinkujú aj v súčasnosti. Výsledkom ich muzikantskej dráhy je tucet vydaných albumov, v singlovej hitparáde mali štyri piesne. K diskografii patria aj dve desiatky live a kompilačných albumov.

1948

Alan Gratzer, New York City, exbubeník skupiny Reo Speedwagon, hral v nej od založenia do roku 1988. Táto rocková formácia vznikla v roku 1968 v americkom Champaign, štát Illinois, názov si zvolili podľa mena starožitnej hasičskej striekačky. V závere roka 1971 nahrali prvú LP platňu Reo Speedwagon. Na svojom konte majú pätnásť štúdiových albumov, ten pätnásty Find Your Own Way vydali v apríli 2007. Najúspešnejším z nich bol Hi Infidelity, vydaný v novembri 1980, ktorý sa dostal na prvé miesto v rebríčku. K diskografii patrí aj sedem live a viac ako desiatka kompilačných albumov. V TOP 40 americkej singlovej hitparády mali trinásť skladieb. Dve z nich, Keep On Loving You z marca 1981 a Can't Fight This Feeling z marca 1985 sa dostali až na prvé miesto. Hitom bola aj pieseň Take It On The Run v októbri 1980.

1964

Sandra Denton, Kingston, Jamajka, známa aj pod pseudonymom Pepa, speváčka dámskej trojčlennej skupiny Salt-N-Pepa. Táto hip-hopová formácia vznikla v New Yorku v roku 1985. V decembri 1986 vydali debutový album Hot, Cool & Vicious. Vydali päť štúdiových albumov, najúspešnejším z nich bol Very Necessary z októbra 1993, ktorý sa v rebríčku sa dostal na štvrté miesto. Za pieseň None Of Your Business z tohto albumu získali cenu Grammy. V singlovom rebríčku mali osem skladieb, úspech im priniesla v roku 1991 pieseň Let's Talk About Sex, za ktorú dostali cenu Grammy. Hitmi boli aj piesne Shoop (1993) a Whatta Man (1994). Rozišli sa v roku 2002, k diskografii patria aj tri kompilácie. Od roku 2007 pokračujú v činnosti.