9 októbra

Svetový deň pošty

- rozhodol o ňom kongres Svetovej poštovej únie v roku 1957. Dňa 9.10.1874 podpísali predstavitelia poštových správ z 22 krajín Dohovor o obecnej jednote poštárskej, čím vznikla všeobecná poštová únia, ktorú v roku 1878 premenovali na Svetovú poštovú úniu.Svetový deň hospicovej a paliatívnej starostlivosti - iniciovala ho charitatívna organizácia Help the Hospices vo Veľkej Británii a svetovým dňom je od roku 2005.Deň Leifa Ericssona v USA - pripomína sa ním objavenie Severnej Ameriky okolo roku 1000.


Meniny má Dionýz

Viac

Mužské meno Dionýz má grécky pôvod a v preklade znamená "zasvätený bohu Dionýzovi" (gréckemu bohu vína, úrody a plodnosti). Meniny oslavujú na Slovensku Dionýzovia 9. októbra.
Dionýzovia sú muži, ktorým mnohokrát ťažko rozumieme. Nositelia tohto výnimočného krstného mena sú prevažne tichí a utiahnutí. Oddať sa niekomu, či už v láske alebo v priateľstve, pre nich znamená vážne rozhodnutie. Zvyčajne sú dobrí, svedomití a samostatní študenti. Štúdium im pohltí aj voľný čas. Keď sa zamestnajú, dokážu sa zabudnúť v práci až do noci. Majú predpoklady stať sa úspešnými výskumníkmi, technikmi alebo lekármi.
Ich zdravotný stav je znamenitý, vitalita mimoriadna. Veľmi dobre odolávajú únave. V jedálničku Dionýza by rozhodne nemala chýbať sezónna zelenina a ovocie.
Dionýzov ovplyvňuje planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú modrá a sivá. Ochranné rastliny čakanka a fenikel, ochranné kamene jaspis a nefrit.


Pranostika na dnes

Dobre je, keď v októbri list zo stromu padá, tento rok požehnaný cestu si hľadá.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 9. októbra
1816

Narodil sa v Pliešovciach etnograf, publicista a prekladateľ BENJAMIN PRAVOSLAV ČERVENÁK, príslušník štúrovskej mládeže, redaktor ilegálnych novín Vzájomnostné listy a autor spisu Zrcadlo Slovenska. Zomrel 15.6.1842.

1893

Zomrel vo Viedni geológ svetového formátu DIONÝZ ŠTÚR, ktorého meno nesie Geologický ústav v Bratislave. Narodil sa 2.4.1827 v Beckove.

1920

Narodil sa vo Vrábľoch herec, pedagóg a recitátor VILIAM ZÁBORSKÝ, jedna z osobností, ktorá formovala slovenské činoherné herectvo. Bol známy svojím neopakovateľným hlasovým prejavom, ktorý sa výrazne prejavil pri prednese Hviezdoslavových veršov či v jeho divadelných hrách, napríklad v tragédii Herodes a Herodias alebo aj v hre Bertolda Brechta Galileo. Zomrel 5.2.1982.

2001

Zomrel vo Washingtone (USA) spisovateľ, dramatik a novinár JURAJ SEVER. Narodil sa 4.2.1927 v Lietavskej Lúčke.

Slovenské udalosti 9. októbra
1938

Začalo sa v Komárne rokovanie (trvalo do 13.10.) medzi Československom a Maďarskom o odstúpení južných oblastí Slovenska - obývaných maďarskou menšinou - Maďarsku, čo vyplynulo z Mníchovskej dohody.

2008

Mladý slovenský husľový virtuóz Dalibor Karvay získal prvé miesto v 3. ročníku medzinárodnej husľovej súťaže Davida Oistracha v ruskej Moskve.

Svetové osobnosti 9. októbra
1797

Narodil sa švajčiarsky podnikateľ PHILIPPE SUCHARD, ktorý založil v roku 1826 svetoznámu továreň na výrobu čokolády. Zomrel 14.1.1884.

1892

Narodil sa juhoslovanský spisovateľ narodený v Bosne a Hercegovine a píšuci po srbsky IVO ANDRIČ, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1961). Zomrel 13.3.1975.

1831

Zomrel (bol zavraždený) prvý grécky prezident JOANNIS ANTONIUS KAPODISTRIAS. Narodil sa 11.2.1776.

1929

Narodil sa český filmový herec, komik a konferencier VLADIMÍR MENŠÍK, ktorý sa predstavil v takých filmoch ako Král Šumavy, Markéta Lazarová, Limonádový Joe aneb Koňská opera, Lásky jedné plavovlásky, Dívka na koštěti, Jak utopit dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách, Dobří holuby se vracejí a v mnohých ďalších. Zomrel 29.5.1988.

1940

Narodil sa britský rockový spevák, gitarista, hudobný skladateľ, textár a mierový aktivista JOHN LENNON, zakladateľ a člen skupiny Beatles a manžel japonskej výtvarníčky Yoko Ono. Zomrel (zastrelil ho Mark Chapman v New Yorku) 8.12.1980.

1958

Zomrel pápež PIUS XII. občianskym menom Eugenio Maria Pacelli, ktorý bol pápežom aj počas druhej svetovej vojny, keď sa snažil o striktnú neutralitu Vatikánu a bol aj prvým pápežom, ktorého svet spoznal prostredníctvom rádia a neskôr aj televízie. Narodil sa 2.3.1876.

1967

Zomrel (bol zabitý vládnymi bolívijskými jednotkami, keď sa v Bolívii pokúšal o ďalšiu komunistickú revolúciu) argentínsky lekár a marxistický revolucionár ERNESTO GUEVARA DE LA SERNA, vo svete známy pod menom CHE GUEVARA, jeden z vodcov kubánskej revolúcie a neskôr prezident Kubánskej národnej banky a minister priemyslu. Napriek svojmu kontroverznému pôsobeniu sa stal ikonou protikapitalistického odporu predovšetkým pre ľavicovo orientovanú mládež. Narodil sa 14.6.1928.

1974

Zomrel nemecký továrnik OSKAR SCHINDLER, ktorý zachránil 1200 Židov pred smrťou v koncentračných táboroch. Jeho životný príbeh do filmu Schindlerov zoznam pretavil americký režisér Steven Spielberg. Narodil sa 28.4.1908.

Svetové udalosti 9. októbra
1651

Anglický parlament vydal tzv. navigačný akt - zákon o plavbe. Podľa neho mohli do Anglicka dovážať tovar iba anglické lode alebo lode krajín, v ktorých bol tovar vyrobený.

1914

Prvá svetová vojna: Nemecké vojská dobyli belgické Antverpy.

1934

Vo francúzskom meste Marseilles boli zavraždení francúzsky minister zahraničných vecí Louis Barthou a juhoslovanský kráľ Alexander I. Vrahmi boli chorvátski nacionalisti, ktorí sa usilovali o rozpad Juhoslávie.

1963

Premiér Apollo Milton Obote vyhlásil nezávislosť Ugandy, ktorá však ako konštitučná monarchia zostala členom Britského spoločenstva národov (Commonwealthu).

1970

Predseda kambodžského parlamentu Na Tam vyhlásil zvrhnutie monarchie a ustanovenie Khmérskej republiky.

1997

Za generálneho tajomníka Kórejskej strany práce (severokórejskej komunistickej strany) zvolili Kim Čong-ila, syna Kim Ir-sena, čím vznikla prvá komunistická dynastia na svete.

2004

Afganci volili v prvých priamych prezidentských voľbách v dejinách krajiny. Zvíťazil v nich Hamíd Karzaj.

2009

General Motors (GM) podpisom spečatil dohodu o predaji svojej značky Hummer čínskemu výrobcovi stavebných strojov Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery.