Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Francúzi zdolali Nórov 5:4 po nájazdoch, priblížili sa k štvrťfinále

Francúzsky hokejista Teddy da Costa (vpravo) a nórsky hokejista Niklas Roest v súboji na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v zápase A-skupiny v Minsku 17. mája 2014. Foto: TASR/ AP

Výsledok nezahral do kariet slovenským reprezentantom, ktorí majú s Francúzmi rovnako ako Nóri horší vzájomný zápas a strácajú na nich zo 6. priečky v tabuľke tri body.

Minsk 17. mája (TASR) - Francúzski hokejisti zvíťazili v sobotňajšom zápase A-skupiny MS v Minsku nad Nórskom 5:4 po nájazdovom rozstrele a výrazne sa priblížili k účasti vo štvrťfinále. Výsledok nezahral do kariet slovenským reprezentantom, ktorí majú s Francúzmi rovnako ako Nóri horší vzájomný zápas a strácajú na nich zo 6. priečky v tabuľke tri body. Reálne šance na postup majú ešte Česi aj Nóri.

Francúzi nastúpia najbližšie v pondelok o 15.45 SELČ proti Dánom, na Nórov čaká už v nedeľu najdôležitejší súboj na šampionáte o 19.45 h s Českom.

V prvej tretine hýrili obe mužstva aktivitou, pričom v ofenzíve boli nebezpečnejší Francúzi. Do vedenia však išli v 12. minúte Nóri, keď po prihrávke M. Olimba z rohu klziska nezaváhal strelou z ľavého kruhu Trygg - 0:1. Francúzom sa napriek snahe nepodarilo vyrovnať a po prestávke museli doháňať už dvojgólové manko.

Ask sa v 22. minúte predral až do zakončenia a potrestal slabý defenzívny dôraz hráčov "trikolóry". Tí následne prebrali opraty zápasu do svojich rúk a v závere tretiny otočili skóre tromi gólmi za 51 sekúnd vo svoj prospech. Najskôr dorazil puk za Haugena z bránkoviska Rousell, o 26 sekúnd odobril videorozhodca zásah Treillemu a obrat dokonal o ďalšiu štvrťminútu opäť Roussel.

Hrdinom S. da Costa

Nóri však na začiatku tretej tretiny vyrovnali zásluhou Sörvika, na čo Francúzi zareagovali vedúcim gólom, ktorý po prihrávke od Roussela strelil Bellemare. "Severania" však odpovedali rovnakou kartou, keď 46. minúte vyrovnal na 4:4 M. Olimb a napriek ďalším gólovým možnostiam na oboch stranách poslal stretnutie do predĺženia. V jeho samom závere spravil obrovskú chybu Ask, no Francúzi prečíslenie 3 na 1 prekombinovali a nevyužili. Víťaza tak určila nájazdová lotéria, v ktorej rozhodol o dvoch bodoch pre Francúzov S. da Costa.

A-skupina

Francúzsko - Nórsko 5:4 pp a sn (0:1, 3:1, 1:2 - 0:0, 1:0)
38. Roussel (Manavian, Bellemare), 38. Treille (Auvitu, Desrosiers), 39. Roussel (S. da Costa, Bellemare), 43. Bellemare (Roussel), roz. nájazd S. da Costa - 12. Trygg (K. Olimb, M. Olimb), 22. Ask (M. Olimb, K. Olimb), 42. Sörvik (Ask), 46. M. Olimb (K. Olimb). Rozhodovali: Olenin (Rus.), Piechaczek (Nem.) - Schrader (Nem.), VALACH (SR), vylúčení: 4:2 navyše Treille (Francúzsko) 10 min za napadnutie zozadu, presilovky a oslabenia: 0:0, 6103 divákov

Zostavy:
Francúzsko: Huet – Auvitu, Besch, Manavian, Amar, Janil, Chakiachvili – Rousell, S. da Costa, Bellemare - Treille, Meunier, Desrosiers – Fleury, Guttig, T. da Costa – B. Henderson, Ritz, Raux - Tardif
Nórsko: Haugen - Ödegaard, Holös, Trygg, Bonsaksen, Sörvik, Espeland – M. Olimb, K. Olimb, Bastiansen - Forsberg, Röymark, Hansen – Olden, Skröder, Ask – Stene, Martinsen, Roest