Pondelok 6. máj 2024Meniny má Hermína

Chára pomohol jedným gólom k triumfu Bostonu nad Philadelphiou

Vpravo slovenský obranca Bostonu Zdeno Chára, vľavo hráč Flyers Michael Raffl, archívna snímka Foto: TASR/AP

Pre tridsaťdeväťročného beka to bol tretí gól prebiehajúcej sezóny, celkovo má na konte 11 bodov.

New York 15. januára (TASR) - V dvanástich sobotňajších zápasoch zámorskej NHL sa do streleckej listiny zapísali dvaja slovenskí hokejisti. Obranca Bostonu Bruins Zdeno Chára prispel tretím zásahom v sezóne k víťazstvu 6:3 nad Philadelphiou Flyers a takisto tretí gól v sezóne strelil Marián Gáborík. Jeho Los Angeles Kings s Petrom Budajom v bránke zdolali Winnipeg Jets 3:2 po predĺžení, keď víťazný zásah dal v 62. minúte Jeff Carter. Budaj si pripísal 26 zákrokov.

Kapitán "medveďov" Chára zvýšil v 36. minúte na 5:2 pre svoj tím, keď tvrdou strelou bez prípravy zúžitkoval krížnu prihrávku Davida Pastrňáka. Pre tridsaťdeväťročného beka to bol jedenásty bod v sezóne. Hrdinom duelu sa stal útočník Brad Marchand, ktorý vo svojom jubilejnom 500. zápase v NHL dosiahol päť kanadských bodov (2+3) a vyrovnal svoje kariére maximum. "V hokeji to tak býva, že niekedy sa puky odrážajú správnym smerom a niekedy nie. Teraz to vychádzalo a s tým aj stúpa sebavedomie," povedal zámorským médiám Marchand, ktorý má v uplynulých šiestich zápasoch bilanciu 7+5. Kanadský hokejista strelil prvý gól v oslabení a potom uzavrel skóre duelu do prázdnej bránky. V početnej nevýhode sa presadil 21.-krát v kariére a v historických tabuľkách Bruins sa v tejto štatistike posunul na tretie miesto. Viac gólov v oslabení dali len Derek Sanderson a Rick Middleton. Jeden z gólov Bruins strelil aj český útočník David Krejčí a pripísal si 500. bod v 669. zápase. Zápas po kolízii s Jakubom Voráčkom nedohral obranca Bostonu Kevan Miller.

Gáborík svojím tretím gólom v ročníku otvoril skóre duelu medzi jeho Los Angeles Kings a Winnipegom Jets. Slovenský útočník dostal ideálnu prihrávku od Anžeho Kopitara a v 4. minúte strelou do horných poschodí bránky prekonal Michaela Hutchinsona. "Králi" prehrávali v tretej časti 1:2, ale kapitán Dustin Brown vyrovnal a v nadstavenom čase rozhodol svojím 23. gólom v sezóne najproduktívnejší hráč tímu Jeff Carter. Kanadský útočník rozhodol v predĺžení tretí duel sezóny a na čele tejto štatistiky sa vyrovnal slovenskéhmu útočníkovi Chicaga Mariánovi Hossovi. V bránke Kings podal spoľahlivý výkon Peter Budaj, ktorý chytil 26 pokusov hostí a pripísal si už 20. víťazstvo v ročníku. Predtým naposledy dosiahol v NHL takýto počet triumfov v sezóne 2008/2009 v drese Colorada Avalanche. Najviac sa mu darilo v ročníku 2006/2007, keď tiež v bránke "lavíny" mal 31 víťazstiev. S výnimkou Jonathana Quicka sa Budaj stal prvým brankárom Kings od sezóny 2005/2006 s 20 víťazstvami. Hráči LA potvrdili pozíciu najlepšieho tímu v NHL v predĺženiach, v ktorých majú bilanciu 9-1. Asistenciu si pri všetkých troch góloch pripísal Kopitar. Gáborík bol na ľade necelých 16 minút, mal dva plusové body a šesť striel.

V ofenzívne ladenom zápase vyhral Detroit nad Pittsburghom 6:3, hoci v úvode prehrával 0:2. Red Wings zastavili sériu troch prehier, naopak, Penguins neuspeli v treťom vystúpení v riadnom čase za sebou. Rozhodujúci gól strelil v 42. minúte po nádhernom sóle Andreas Athanasiou. "Videl som otvorený priestor, tak som to skúsil. Som rád, že to vyšlo, je to skvelý pocit," povedal 22-ročný kanadský hokejista. Pittsburgh síce krátko na to vyrovnal, ale tréner Jeff Blashill si vyžiadal situáciu preveriť na videu a rozhodcovia gól pre bránenie v hre brankárovi neuznali. Víťazstvo domácich potom spečatili Mike Green a kapitán Henrik Zetterberg. Slovenský útočník Detroitu Tomáš Tatar sa do štatistík nezapísal. Na ľade bol 11 a pol minúty a vyslal dve strely. Jeho krajan Tomáš Jurčo opäť nedostal šancu a duel sledoval z tribúny. Penguins okrem prehry mrzela aj strata kľúčového obrancu Krisa Letanga. Muž, ktorý v 27. sekunde otvoril skóre duelu, nedohral zápas po zrážke s Thomasom Vanekom. Podľa všetkého si zranil koleno. "Je to veľmi dôležitý hráč. Dúfam, že zranenie nebude vážne," povedal zámorským médiám tréner "tučniakov" Mike Sullivan.

O víťazstve Edmontonu v kanadskom derby nad Calgary (2:1 pp a sn) rozhohli v nájazdoch Leon Draisatl a Mark Letestu. Výborný výkon podal brankár Cam Talbot, ktorý mal 24 zákrokov a prvýkrát v kariére vychytal 22 víťazstiev v sezóne. "Veľmi pozorne sa bránilo, bolo to ako v zápase play off," povedal pre nhl.com tréner Oilers Todd McLellan. V drese víťazného tímu síce nebodoval slovenský obranca Andrej Sekera, ale podal veľmi spoľahlivý výkon. Odohral 25 minút a 28 sekúnd, bol druhým najviac vyťažovaným hráčom svojho tímu a súperovu bránku ohrozil tromi strelami. Hosťujúci Matt Stajan odohral svoj 900. zápas v profilige.

Nashville otočil skóre v Colorade z 0:2 na 3:2, keď v 48. minúte rozhodol Filip Forsberg. Obrat naštartoval v polovici zápasu vo svojom premiérovom zápase v drese Predators tvrdý muž Cody McLeod, ktorého paradoxne Colorado len v piatok vymenilo do Nashvillu. "Minulé hodiny boli riadne divoké, som rád, že to mám za sebou a že to takto dopadlo," povedal 32-ročný útočník, ktorý v drese Avalanche odohral 10 sezón. McLeod neostal nič dlžný svojej povesti a na začiatku druhej tretiny si to rozdal v pästnej výmene s Jaromeom Iginlom, ktorý bol ešte pár hodín predtým jeho spoluhráčom.

Montreal v súboji s New Yorkom Rangers trikrát prehrával, ale vďaka výbornej tretej tretine súpera zdolal 5:4. Duel rozhodla skvelá pasáž Canadiens, v ktorej strelili tri góly v rozpätí 62 sekúnd a otočili z 2:3 na 5:3. "Hala burácala a fanúšikovia nám dodali energiu. Bola to zábava," povedal kapitán Montrealu Max Pacioretty, ktorý svojím 20. gólom v sezóne dostal svoj tím do vedenia 4:3. Tréner Montrealu Michel Therrien odkoučoval svoj 800. zápas v základnej časti NHL.

Toronto vyhralo v Ottawe 4:2, keď v bránke Maple Leafs úspešne debutoval Curtis McElhinney. Bývalý brankár Columbusu, ktorého si Toronto stiahlo z waiver listiny, mal 35 zásahov. O víťazstve Floridy 4:3 nad Columbusom rozhodol gól veterána Jaromíra Jágra. Bol to ôsmy zásah 44-ročného českého krídelníka v sezóne a 757. v kariére. Bitkár "panterov" Shawn Thornton ukončil 50-zápasové čakanie na gól a presadil sa v NHL prvýkrát od decembra 2015. Bol to jeho 100. bod v kariére.

O vysoké víťazstvo Caroliny nad New Yorkom Islanders 7:4 sa zaslúžilo sedem rôznych strelcov. Najviac zažiaril nováčik Brock McGinn, ktorý si bilanciou 1+3 utvoril kariérne maximum. Hurricanes vystrelili na bránku hostí až 45 pokusov. Anaheim vyhral na ľade Arizony 3:0, keď prvé čisté konto v drese Ducks a 13. v kariére dosiahol Jonathan Bernier, chytil 26 striel Coyotes.

Shutout si pripísal aj brankár St. Louis Carter Hutton, ktorý vymazal strelcov San Jose na ich domácom ľade. Blues vyhrali 4:0, Hutton nepustil za chrbát ani jednu z 23 striel a piatykrát odchytal v NHL zápas bez inkasovaného gólu. Minnesota stratila v Dallase štvorgólové vedenie, ale predsa vyhrala. Stars sa po katastrofálnom úvode, keď za 13 minút prehrávali 0:4, zobudili a v 52. minúte vyrovnal na 4:4 John Klingberg. O víťazstve "divochov" 5:4 rozhodol Jason Zucker.

NHL - sumáre:
BOSTON BRUINS - PHILADELPHIA FLYERS 6:3 (1:1, 4:2, 1:0)

Góly: 8. Marchand, 22. Krejčí (Czarnik), 26. Krug (Marchand, Pastrňák), 34. Bergeron (Marchand, Krug), 36. CHÁRA (Pastrňák, Marchand), 60. Marchand - 3. Bellemare (Provorov, VandeVelde), 29. Schenn (Streit, Giroux), 40. Simmonds (Voráček, Giroux). Brankári: Rask - Neuvirth, strely na bránku: 39:24, 17.565 divákov.

COLORADO AVALANCHE - NASHVILLE PREDATORS 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Góly: 5. Landeskog (Duchene, Nieto), 23. Beauchemin (Grigorenko) - 28. McLeod (Zolnierczyk, Grant), 45. Fisher (Watson), 49. Forsberg (Johansen). Brankári: Varlamov - Rinne, strely na bránku: 30:32, 16.096 divákov.

MONTREAL CANADIENS - NEW YORK RANGERS 5:4 (0:1, 2:2, 3:1)

Góly: 24. Galchenyuk (Barberio, Pacioretty), 28. Flynn (Danault, Petry), 51. Jemelin (Byron, Danault), 52. Pacioretty (Redmond), 52. Byron (Danault, Jemelin) - 13. Pirri (McDonagh, Stepan), 27. Nash (Hayes, Bučnevič), 32. Miller (Hayes), 55. Stepan (Zuccarello, Holden). Brankári: Price - Raanta (21. Lundqvist), strely na bránku: 32:33, 21.288 divákov.

OTTAWA SENATORS - TORONTO MAPLE LEAFS 2:4 (0:1, 2:1, 0:2)

Góly: 30. Phaneuf (Hoffman, Karlsson), 39. Turris (Ryan, Dzingel) - 7. Kadri (van Riemsdyk, Bozak), 22. Bozak (Marner), 43. Kadri (Nylander, Hunwick), 48. Brown (Matthews). Brankári: Condon - McElhinney, strely na bránku: 37:27, 19.782 divákov.

DETROIT RED WINGS - PITTSBURGH PENGUINS 6:3 (0:1, 3:2, 3:0)

Góly: 30. Nyquist (Ouellet, Jensen), 34. Vanek (Abdelkader), 40. Nielsen (Green, Vanek), 42. Athanasiou, 52. Green (Mantha, Nyquist), 54. Zetterberg (Nyquist, Mantha) - 1. Letang (Crosby), 24. Malkin (Hagelin), 38. Cullen. Brankári: Coreau - Fleury, strely na bránku: 34:31, 20.027 divákov.

FLORIDA PANTHERS - COLUMBUS BLUE JACKETS 4:3 (1:2, 2:0, 1:1)

Góly: 9. Thornton (Ekblad), 29. Trocheck (Demers), 31. Marchessault, 42. Jágr (Trocheck, Kindl) - 11. Hartnell (Murray, Jones), 19. Atkinson, 47. Jenner (Dubinsky, Jones). Brankári: Reimer - Korpisalo, strely na bránku: 32:33, 14.795 divákov.

CAROLINA HURRICANES - NEW YORK ISLANDERS 7:4 (1:2, 3:1, 3:1)

Góly: 17. McGinn (Lindholm, Staal), 25. Faulk (Lindholm), 29. Lindholm (McGinn, Staal), 37. Pesce (McGinn, Stempniak), 46. Stempniak (Teräväinen), 52. Teräväinen (Faulk, Stempniak), 54. Staal (Tennyson, McGinn) - 5. Tavares (Mayfield), 19. Lee (Leddy, Bailey), 22. Chimera (Beauvillier, Quine), 42. Tavares (Lee, Bailey). Brankári: Ward - Greiss (54. Berube), strely na bránku: 45:32, 16.640 divákov.

ARIZONA COYOTES - ANAHEIM DUCKS 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Góly: 6. Lindholm (Getzlaf, Perry), 41. Ritchie (Kaše), 60. Kesler. Brankári: Dominque - Bernier, strely na bránku: 26:23, 12.015 divákov.

DALLAS STARS - MINNESOTA WILD 4:5 (1:4, 2:0, 1:1)

Góly: 20. Roussel (Faksa, Ritchie), 23. Hudler (Shore, Klingberg), 27. Seguin (Ja. Benn, Klingberg), 52. Klingberg (Seguin, Spezza) - 2. Koivu, 3. Staal (Coyle, Folin), 5. Dumba (Granlund, Zucker), 13. Stewart (Schroeder, Suter), 54. Zucker (Granlund). Brankári: Niemi (5. Lehtonen) - Kuemper, strely na bránku: 38:31, 18.532 divákov.

EDMONTON OILERS - CALGARY FLAMES 2:1 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 37. Maroon (Caggiula, Nugent-Hopkins), rozh. nájazd Draisaitl - 37. Monahan (Gaudreau, Hamilton). Brankári: Talbot - Elliott, strely na bránku: 27:25, 18.347 divákov.

LOS ANGELES KINGS - WINNIPEG JETS 3:2 pp (1:0, 0:1, 1:1 - 1:0)

Góly: 4. GÁBORÍK (Kopitar, Martinez), 55. Brown (Forbort, Kopitar), 62. Carter (Muzzin, Kopitar) - 36. Stafford (Perreault, Scheifele), 48. Byfuglien (Wheeler, Perreault). Brankári: BUDAJ - Hutchinson, strely na bránku: 38:28, 18.230 divákov.

SAN JOSE SHARKS - ST. LOUIS BLUES 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)

Góly: 26. Parayko (Šťastný, Shattenkirk), 31. Perron (Fabbri, Parayko), 50. Lehterä (Pietrangelo, Tarasenko), 55. Steen (Shattenkirk, Schwartz). Brankári: Jones - Hutton, strely na bránku: 23:26, 17.562 divákov.

Marián Gáborík (Los Angeles) 15:56 1 0 1 2 6 0

Zdeno Chára (Boston) 24:11 1 0 0 2 3 2

Andrej Sekera (Edmonton) 25:28 0 0 0 0 3 0

Tomáš Tatar (Detroit) 11:27 0 0 0 0 2 0

Peter Budaj (Los Angeles) 61:18 26/28 92,0

/legenda: za menom nasleduje počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: počet odchytaných minút, počet úspešných zákrokov/striel, percentuálna úspešnosť zásahov/