Slovan prehral v Minsku po nájazdoch

Ilustračná foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

V Bielorusku potrebovali belasí bodovať ako soľ, dvakrát dokázali vyrovnať náskok súpera.

Bratislava 8. januára (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava podľahli v úvodnom dueli na siedmom tripe prebiehajúcej sezóny KHL bieloruskému Dinamu Minsk 2:3 po nájazdoch. Proti tímu slovenského trénera Ľubomíra Pokoviča im na odvrátenie piatej prehry v rade nestačil ani kvalitný výkon na čele s výborne chytajúcim Johanom Backlundom, ktorý sa vrátil do bránky po viac ako mesačnej pauze spôsobenej zranením. V tabuľke Západnej konferencie im priebežne patrí 13. priečka.

Vo vypredanej Minsk aréne s kapacitou 15.086 miest sa hral od úvodného buly atraktívny hokej, ktorého kvalita postupne gradovala. Obe mužstvá hrali útočne a vzadu sa mohli spoľahnúť na výborné výkony svojich brankárov. Na vedúci gól Charlesa Lingleta zo 6. minúty zareagoval po prestávke Ladislav Nagy, no jedenásť sekúnd pred druhou sirénou prinavrátil domácim vedenie Ryan Vesce. V 57. minúte napokon premenili "belasí" drvivý tlak na vyrovnanie zásluhou Jegliča. V následnom predĺžení však pokračujúcu aktivitu nevyužili, a tak sa po víťaznom góle Andreja Stepanova v nájazdoch tešilo z dvoch bodov Dinamo.

Najbližšie sa zverenci trénera Petriho Matikainena predstavia už v sobotu o 15.00 SEČ na ľade Lokomotivu Jaroslavľ.

Víťaza určili nájazdy

Už v úvodnej polminúte sa výrazne zapotili obaja brankári. Z úspešného zákroku Backlunda vzišiel protiútok Bartoviča, po ktorého prihrávke nechal zasa Nagy vyniknúť Haugena. Bleskový, no herne pútavý začiatok duelu mohol v 3. minúte prikrášliť gólom Šťastný, no z ľavého krídla nepochodil. Následne Netík putoval na trestnú lavicu a zdržal sa tam len 86 sekúnd, keďže jeho spoluhráči nezabránili Vesceho prihrávke na Lingleta a Backlund gólovému zakončeniu z osi klziska - 1:0. O vyrovnanie sa mohol postarať Netík v samostatnom nájazde po Tičarovom vysunutí, ale Haugen si udržal nulu na konte. Hra opäť nabrala obrátkach až v závere prvej tretiny, dva minisúboje Lingleta s Backlundom však vyzneli v prospech brankára "belasých" a Vondrkov odvážny prienik stopol Haugen.

Slovanu sa dýchalo ľahšie od 22. minúty. Dohrávanú presilovku z konca úvodnej časti hry síce nevyužil, ale tesne po jej skončení Nagy prestrelil lapačku domáceho brankára. V ďalších minútach elitná presilovková formácia Dinama "vydusila" hosťujúcu obranu a tá len vďaka famóznemu Backlundovi nekapitulovala. Švédsky brankár sa vytiahol najmä pri Szczechurovej dorážke, keď puk letiaci do siete zastavil efektným rexlexom lapačkou. Jegličova odpoveď na druhej strane skončila na hornej žŕdke a Nagyova strela v lapačke Haugena. V závere druhej tretiny Backlund dlho odolával drvivému streleckému náporu domácich, jedenásť sekúnd pred klaksónom však napokon inkasoval. Druhú presilovku Dinama využil po Ellisonovej prihrávke pred bránku Vesce - 2:1.

Minsk aréna mohla povdzbudzovať ešte radostnejšie od 42. minúty, Ellison však mieril len do pravej žŕdky. Kvalitné hokejové predstavenie naberalo na intenzite. Slovan skonsolidoval útočné rady a Haugena zásoboval prácou pokusmi Barkera, Vondrku či Nagya, na opačnej strane sa musel mať Backlund na pozore pred súhrou dvojice Linglet - Ellison. "Belasí" sa drali do zakončenia, vytvorili si drvivý nápor s výraznou streleckou prevahou a v 57. minúte napokon Jeglič úspešnou dorážkou poslal duel do predĺženia.

Aj v ňom diktovali tempo hry a z dvoch bodov sa mohli tešiť najmä po Tičarovom individuálnom prieniku, Haugenovi však pomohli obe zvislo stojace žŕdky. Víťaza napokon určili až samostatné nájazdy, v ktorých rozhodol Stepanov.

Zápas

Dinamo Minsk - Slovan Bratislava 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
Góly: 6. Linglet (Vesce), 40. Vesce (Bailen, Ellison), roz. nájazd Stepanov - 22. Nagy (Barker, Murley), 57. Jeglič (Netík Rozhodovali: Komarov, Naumov - Golovľov, Menšich, vylúčení: 3:4, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 15.086 divákov

Zostavy:
DINAMO: Haugen – Krajíček, Goroško, Nogačov, Bailen, Šinkevič, Lisovec, Badun – Kaľužny, Szczechura, Cheechoo – Linglet, Vesce, Ellison – Drozd, Meleško, Materuchin – Stepanov, Kitarov, Razvadovsky.
SLOVAN: Backlund – Sersen, Luža, Barker, Štajnoch, Kozák, Starosta, Kudrna – Nagy, Surový, Bartovič – Jeglič, Tičar, Netík – Vondrka, Murley, Hudáček – White, Ölvecký, Šťastný.

Petri Matikainen, tréner Slovana: "Diváci dnes videli zaujímavý zápas. Domáci majú skvelý tím a silu ukázali najmä vo svojich presilovkách. Aj napriek nepriaznivému stavu v závere zápasu mužstvo neustále bojovalo, ukázalo veľkú vôľu po víťazstve, vytvorilo si tlak, niekoľko šancí a strelilo gól. Som tiež rád s predvedenou hrou v rovnovážnom počte, v ktorej sme boli aktívnejší. Bohužiaľ, zápas sme nedokázali rozhodnúť v predĺžení, ani v nájazdoch, chceli sme viac, no máme aspoň bod."

KHL - štvrtok - sumáre:

Avangard Omsk - Dinamo Moskva 3:7 (0:1, 2:3, 1:3)
Góly: 32. Pervušin, 38. Popov, 56. Gustafsson - 9. a 60. Robinson, 50. a 55. Daugavinš, 31. Pestuško, 31. Cvetkov, 36. Žerdev

Traktor Čeľabinsk - Sibir Novosibirsk 3:2 pp (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)
Góly: 34. Kručinin, 56. Glinkin, 62. Paré - 21. Enlund, 29. Šumakov

Jugra Chanty-Mansijsk - Metallurg Novokuzneck 3:1 (2:0, 0:1, 1:0)
Góly: 8. Magogin, 19. Maxwell, 49. Čibisov - 24. Skladničenko

Atlant Mytišči - Medveščak Záhreb 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Góly: 40. Jarullin, 58. Levickij - 6. St. Pierre, 23. McLean, 56. Segal