Fehérváry po návrate s asistenciou, hetrik Ovečkina

Na archívnej snímke Martin Fehérváry. Foto: TASR – Martin Baumann

Fehérváry vynechal predchádzajúce duely pre zranenie v hornej časti tela, ktoré utrpel 3. decembra v zápase proti Calgary Flames po tvrdom bodyčeku od Milana Lucica.

New York 1. januára (TASR) - Slovenský hokejista Martin Fehérváry sa po dvanásťzápasovej pauze vrátil do zostavy Washingtonu Capitals a asistenciou sa podieľal na hladkom domácom triumfe nad Montrealom Canadiens 9:2. Jeho spoluhráč Alexander Ovečkin sa blysol hetrikom, Juraj Slafkovský v drese hostí nebodoval. Tampa Bay v zostave so slovenským zadákom Erikom Černákom zdolala Arizonu 5:3 a Calgary s útočníkom Adamom Ružičkom si poradilo s Vancouverom 3:2.

Fehérváry vynechal takmer mesiac pre zranenie v hornej časti tela, ktoré utrpel 3. decembra v zápase proti Calgary Flames po tvrdom bodyčeku od Milana Lucica. Pre Capitals je jeho návrat vzpruhou, keďže tímu bude dlhší čas chýbať skúsený obranca John Carlson. V 27 zápasoch tejto sezóny nazbieral Fehérváry päť bodov za dva góly a tri asistencie. Po návrate odohral 18 minút a nazbieral tri plusové body. "Na jeho hre ani nebolo vidieť, že tak dlho absentoval," pozitívne zhodnotil jeho výkon kouč domácich Peter Laviolette. Slafkovský nastúpil v drese Canadiens v treťom útoku, na ľade strávil 12:28 min a zaznamenal jednu mínusku a dve strely na bránku. Ovečkin zaknihoval 30. hetrik v profilige a na konte má už celkovo 806 gólov. Montreal prehral piatykrát za sebou, z uplynulých dvoch stretnutí má skóre 4:16.

Tampa dosiahla tretí triumf za sebou, proti Arizone k tomu svojim 498. gólom v NHL prispel Steven Stamkos. Brayden Point mal rovnako ako Stamkos bilanciu 1+1, Victor Hedman nazbieral tri asistencie. Hostia viedli po siedmich minútach 2:0, no Lightning dokázal skóre otočiť. "Nemali sme ideálny štart, ale zabojovali sme a podarilo sa nám ukončiť rok víťazstvom," tešil sa Stamkos. Černák odohral 18:22 min s jedným mínusovým bodom, mal tri strely, dva "hity" a odsedel si dve trestné minúty za nedovolené bránenie. Point sa postaral o klubový rekord Tampy, keď skóroval vo ôsmich domácich stretnutiach za sebou.

Druhé víťazstvo za sebou si pripísalo Calgary, víťazný gól i asistenciu zaznamenal v "kanadskom" súboji s Vancouverom obranca Mackenzie Weegar. Bol to jeho 28. presný zásah v NHL, no vôbec prvý v drese Calgary. Domáci viedli už 3:0, Vancouver duel zdramatizoval, no vyrovnať sa mu nepodarilo ani pri hre bez brankára. Ružička odohral za Flames 8:43 min a mal jednu strelu na bránku.

Boston prehral s Buffalom 3:4 po predĺžení. V drese hostí zažiaril Alex Tuch, ktorý mal prsty vo všetkých góloch "šablí". Dvakrát skóroval a pripísal si aj dve asistencie. Bruins stále doma neprehrali v riadnom hracom čase, pričom v osemnástich prípadoch zvíťazili a v troch prehrali po predĺžení, resp. po nájazdoch. Jeden z gólov Bostonu strelil David Pastrňák, ktorý zaznamenal svoj 25. gól v sezóne, za hostí sa presadil okrem Tucha a Dylana Cozensa aj Tage Thompson, bol to už jeho 27. presný zásah v prebiehajúcom ročníku. Boston inkasoval vyrovnávajúci gól iba 97 sekúnd pred treťou sirénou od Dylana Cozensa a Tuch potom v nadstavení rozhodol o jeho prehre.

Columbus si doma poradil s Chicagom 4:1 a ukončil sedemzápasovú sériu prehier. Domáci útočník Gustav Nyquist strelil dva góly, pričom v oboch prípadoch sa presadil v oslabení. "Toto sme naozaj potrebovali, pretože sme ťahali nepriaznivú šnúru. Ísť do nového roka s víťazstvom je dobrý pocit," uviedol Nyquist. Brankár "modrokabátnikov" Joonas Korpisalo si pripísal 26 úspešných zákrokov.

Filip Forsberg z Nashvillu zaknihoval hetrik v zápase s Vegas, ale jeho tím podľahol súperovi 4:5 po predĺžení. Forsberg skompletizoval svoju trojgólovú šou päť sekúnd pred vypršaním riadneho hracieho času, no v extra porcii rozhodol domáci Nicolas Hague. Jeho spoluhráč Chandler Stephenson dosiahol gól a dve asistencie. "Nášmu útoku sa dnes darilo a vydolovali sme aspoň bod. Škoda, že sme nevyužili dvojgólový náskok z úvodu," hodnotil zápas Forsberg, ktorý dosiahol ôsmy hetrik v NHL a v profilige prekonal 500-bodovú hranicu (234+267).

Po jedenástich dueloch sa do zostavy Colorada vrátil uzdravený útočník Nathan MacKinnon, no "lavíny" nestačili na Toronto (2:6). Michael Bunting dal za hostí dva góly, Auston Matthews si pripísal gól i asistenciu a dostal sa na métu 499 bodov v NHL. "Neboli sme dostatočne dôrazní v defenzíve," hľadal príčiny prehry Jared Bednar, tréner Colorada.

Tri góly v priebehu necelých dvoch minút na začiatku tretej tretiny rozhodli o triumfe Detroitu nad Ottawou 4:2. Hostia nevyužili dvojgólový náskok z prvej tretiny. "Dve strely v druhej časti a 23 celkovo je veľmi málo," hneval sa kouč Ottawy D.J. Smith. Silvestrovský večer sa vydaril Dallasu, ktorý doma zdolal San Jose 5:2. Gól a dve asistencie zaznamenal Joe Pavelski, prvý zásah v profilige si pripísal švédsky útočník Fredrik Olofsson. Dallas vyhral štvrtýkrát za sebou. Obranca San Jose Erik Karlsson bodoval v 12. stretnutí v sérii a vyrovnal tak klubový rekord.

Obranca Alexander Edler z Los Angeles odohral svoj 1000. zápas v NHL, jeho tím však podľahol doma Philadelphii 2:4. Flyers sa tešili z dvoch víťazstiev za sebou po takmer dvoch mesiacoch, víťazný gól zaznamenal vo vlastnom oslabení v tretej tretine Noah Cates. Ryan Hartman pomohol dvoma zásahmi k triumfu Minnesoty na ľade St. Louis 5:2, domáci prišli už v prvej tretine pre zranenie o útočníka Vladimira Tarasenka.

NHL-výsledky:

Vegas - Nashville 5:4 pp, Washington - Montreal 9:2 /Fehérváry za domácich 0+1/, Los Angeles - Philadelphia 2:4, Boston - Buffalo 3:4 pp, Columbus - Chicago 4:1, Tampa Bay - Arizona 5:3, St. Louis - Minnesota 2:5, Colorado - Toronto 2:6, Detroit - Ottawa 4:2, Dallas - San Jose 5:2, Calgary - Vancouver 3:2, Edmonton - Winnipeg 1:2

NHL - sumáre:

Boston Bruins – Buffalo Sabres 3:4 po predĺžení (1:1, 0:1, 2:1 - 0:1)

Góly: 14. Pastrňák (Krejčí, Zacha), 46. Bergeron (Marchand, DeBrusk), 53. Marchand (Pastrňák, McAvoy) – 17. Thompson (Skinner, Tuch), 23. Tuch (Ľjubuškin), 59. Cozens (Tuch, Dahlin), 64. Tuch (Cozens). Brankári: Swayman - Luukkonen, strely na bránku: 4%:25

Columbus Blue Jackets – Chicago Blackhawks 4:1 (1:1, 2:0, 1:0)

Góly: 19. Bemström (Gaudreau, Boqvist), 24. Nyquist (Roslovic), 40. Marčenko (Gaudreau, Bayreuther), 60. Nyquist (Kuraly) – 12. Athanasiou (Phillips, Lafferty). Brankári: Korpisalo - Stalock, strely na bránku: 38:27

Vegas Golden Knights – Nashville Predators 5:4 po predĺžení (1:2, 2:0, 1:2 - 1:0)

Góly: 16. Kolesar (Miromanov, McNabb), 22. Amadio (Ma. Stone, Stephenson), 29. Smith (Kolesar, Karlsson), 45. Stephenson (Ma. Stone), 63. Hague (Ma. Stone, Stephenson) – 5. Forsberg, 12. Lauzon (Granlund, Fabbro), 52. Forsberg (McDonagh, Sissons), 60. Forsberg (Duchene, Josi). Brankári: Thompson - Lankinen, strely na bránku: 32:37

Los Angeles Kings – Philadelphia Flyers 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

Góly: 10. Kempe (Doughty, Fiala), 14. Danault (Arvidsson) – 13. Laughton (York, Tippett), 30. Tippett (DeAngelo, Van Riemsdyk), 54. Cates (Seeler, Ristolainen), 60. Konecny (Laughton, Cates). Brankári: Quick - Ersson, strely na bránku: 29:23

Washington Capitals – Montreal Canadiens 9:2 (2:0, 3:2, 4:0)

Góly: 1. Gustafsson (Kuznecov, Sheary), 5. Hathaway (Protas, Dowd), 29. Dowd (Protas, Gustafsson), 30. Ovečkin (Van Riemsdyk, Eller), 40. Strome (Kuznecov, Johansson), 42. Ovečkin (Gustafsson, Johansson), 46. Johansson (Kuznecov, FEHÉRVÁRY), 56. Mantha, 57. Ovečkin (Sheary) – 25. Caufield (Suzuki, Dach), 33. Caufield. Brankári: Lindgren - Allen, strely na bránku: 40:33

Tampa Bay Lightning – Arizona Coyotes 5:3 (1:2, 3:1, 1:1)

Góly: 11. Point (Kučerov), 31. Sergačjov (Point, Hedman), 32. Stamkos (Hedman, Kučerov), 39. Killorn, 45. Hagel (Hedman, Stamkos) – 7. Boyd (Keller), 7. Fischer (Ritchie, Hayton), 33. Bjugstad (Crouse). Brankári: Vasilevskij - Vejmelka, strely na bránku: 35:31

St. Louis Blues – Minnesota Wild 2:5 (1:1, 1:2, 0:2)

Góly: 6. Rosen (Thomas, Kyrou), 26. Bortuzzo (Bučnevič, Kyrou) – 14. Dumba (Zuccarello, Steel), 22. Hartman (Gaudreau, Foligno), 26. Hartman, 41. Spurgeon (Eriksson Ek, Greenway), 56. Greenway (Spurgeon). Brankári: Binnington - Fleury, strely na bránku: 31:32

Colorado Avalanche – Toronto Maple Leafs 2:6 (1:2, 1:3, 0:1)

Góly: 18. Compher (O'Connor, Rodrigues), 30. Toews (Compher, Malgin) – 7. Marner (Järnkrok, Tavares), 10. Engvall (Kämpf, Kerfoot), 21. Bunting (Tavares, Matthews), 35. Matthews (Nylander), 36. Brodie, 57. Bunting (Nylander). Brankári: Georgijev (36. Johansson) - Murray, strely na bránku: 28:32

Detroit Red Wings – Ottawa Senators 4:2 (0:2, 1:0, 3:0)

Góly: 29. Suter (Raymond), 42. Raymond (Määttä, Berggren), 43. Söderblom (Veleno, Walman), 44. Rasmussen – 11. Watson (DeBrincat, Batherson), 16. Giroux (Stützle, Tkachuk). Brankári: Hellbeg - Talbot, strely na bránku: 25:23

Dallas Stars – San Jose Sharks 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)

Góly: 11. Pavelski (Robertson, Heiskanen), 13. Robertson (Heiskanen, Pavelski), 31. Olofsson (Pavelski, Faksa), 56. Hintz (Ja. Benn), 59. Lindell – 6. Barabanov (Benning, Karlsson), 30. Lindblom (Sturm, Vlasic). Brankári: Oettinger - Reimer, strely na bránku: 31:31

Calgary Flames – Vancouver Canucks 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)

Góly: 22. Lindholm (Toffoli), 30. Coleman (Andersson, Weegar), 35. Weegar (Tanev, Kadri) – 36. Dries (Garland), 45. Pettersson (Horvat, Bear). Brankári: Markströ, - Martin, strely na bránku: 30:24

Edmonton Oilers – Winnipeg Jets 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Góly: 45. Kostin (Janmark) – 16. Pionk (Connor, Dubois), 47. Connor (Pionk, Reichel). Brankári: Campbell - Hellebuyck, strely na bránku: 32:17

Martin Fehérváry (Washington) 18:00 0 1 1 +3 1 2

Juraj Slafkovský (Montreal) 12:28 0 0 0 -1 2 0

Erik Černák (Tampa Bay) 18:22 0 0 0 -1 3 2

Adam Ružička (Calgary) 8:43 0 0 0 0 1 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/