Hokejisti Košíc prehrali po predĺžení v súboji majstrov vo Fínsku

Na snímke domáci hokejista Košíc Adam Lapšanský sa teší z gólu, ktorý strelil z trestného strieľania v zápase 5. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy HC Košice - HC ´05 Banská Bystrica v Košiciach, 21. septembra 2014. Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice po prehre na ľade fínskeho Kärpätu Oulu 2:3 po predĺžení definitívne prišli o šancu postúpiť do ďalšej fázy.

Oulu 24. septembra (TASR) - Hokejisti HC Košice prehrali vo svojom piatom vystúpení v A-skupine Ligy majstrov na ľade fínskeho Kärpätu Oulu 2:3 po predĺžení a definitívne prišli o šancu postúpiť do ďalšej fázy. So ziskom štyroch bodov sú aktuálne na poslednom mieste tabuľky skupiny. Rozlúčku s Ligou majstrov absolvujú v stredu 8. októbra v domácom zápase s nemeckým tímom Kölner Haie.

Hostia začali veľmi zle a už od 13. sekundy museli doťahovať náskok súpera. Chybu Cebáka potrestal po úniku a presnom zakončení Donskoi - 1:0. Aj ďalšie minúty patrili domácim a košický brankár Hylák bol v neustálej permanencii. Hráči fínskeho majstra často kombinovali v útočnom pásme, no brankár Hylák podržal viackrát svoj tím. Košičania vyrovnali gólom "do šatne," keď sa po nenápadnej akcii a strele z ľavej strany presadil Sojčík.

V druhej časti sa hra vyrovnala, no taktický boj veľa streleckých príležitostí nepriniesol. V 29. minúte získal Spilar puk v strednom pásme, prenechal ho Šedovi a netradičný strelec z ľavej strany prekonal Tarkkiho - 1:2. Radosť slovenského majstra však trvala len tri minúty. Fínsky tím okamžite pridal na dôraze i aktivite a po výbornej prihrávke Kemppainena vyrovnal Junttila v 32. minúte.

V tretej tretine si obe mužstvá dávali pozor najmä na defenzívu. Strelecky aktívnejší boli hráči domáceho Kärpätu, no do výraznejších streleckých príležitostí ich obrana Košíc nepúšťala. Brankár Hylák sa vyznamenal najmä v 58. minúte po individuálnej akcii Junttilu. V riadnom hracom čase už gól nepadol a tak nasledovalo predĺženie. Už v jeho úvode mal rozhodnutie na hokejke domáci Deschamps, no Hyláka v dobrej pozícii neprekonal. Domáci napokon rozhodli v 65. minúte, keď Hyláka prekonal presnou strelou od modrej čiary obranca Masuhr.

Kärpät Oulu - HC Košice 3:2 po predĺžení (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
1. Donskoi, 32. Junttila (Kemppainen, Donskoi), 65. Masuhr (Donskoi) - 20. Sojčík, 29. Šeda (Spilar). Rozhodovali: Vladyka (ČR), Lindqvist – Orava, Perämäki (všetci Fín.), vylúčení: 2:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 2203 divákov.

Hlasy po zápase (zdroj: TASR a hckosice.sk)
Anton Tomko, tréner Košíc: "V úvode zápasu nás zaskočil veľmi rýchly prvý gól. V druhej tretine sme videli rýchly hokej, ktorý mal svoju kvalitu. Mali sme dobré momenty, hoci nás súper viackrát ohrozil z nebezpečných protiútokov. Naši hráči bojovali do poslednej minúty. Naša hra bola organizovaná, chlapci bojovali do konca zápasu. Domov ideme s dobrým pocitom."
Michal Šeda, obranca Košíc: "Súper mal pred mojím gólom celkom sľubnú príležitosť, ale puk napokon stratil a nič z toho nevyťažil. Na hokejku si ho zobral Gabo Spilar, potiahol ho do tretiny a skvelo mi ho prenechal. Streliť gól na ľade fínskeho majstra je rozhodne príjemný pocit, ale škoda, že napokon nebol víťazný."
Alexandr Hylák, brankár Košíc "Chytalo sa mi dobre, ale začiatok z našej strany nebol najlepší. V podstate neustále som mal nejakú prácu, pretože aj keď to neboli vždy iba strely, tak pred bránkou boli rôzne iné situácie a bol som neustále v pohybe. To je pre brankára oveľa lepšie než keby tam mal stáť bez kontaktu s pukom. Hokejisti Kärpätu hrali skutočne dobre. Súper hral takto v podstate počas celého zápasu, aj keď postupne mu už dochádzali aj sily, pretože sa nedá hrať 65 minút úplne na maximum."

Ďalší výsledok v A-skupine:

Bílí Tygři Liberec - Kölner Haie 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 9. Jelínek (Gřegořek, Bulík), 32. Bulík (Jelínek) - 40. Sulzer (Ohmann, Johnson)