Rusi zdolali Lotyšsko 4:1, štvrťfinále majú vo vrecku

Ruský útočník Alexander Ovečkin (vpravo) strieľa na lotyšskú bránu na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v zápase B-skupiny v Minsku 17. mája 2014. Foto: TASR/AP

Zverenci trénera Olegsa Znaroksa rozhodli o svojom triumfe trojgólovým uragánom v druhej polovici prvej tretiny.

Minsk 17. mája (TASR) - Ruskí hokejisti zvíťazili v B-skupine na MS v Minsku nad Lotyšskom 4:1 a zabezpečili si postup do štvrťfinále. Zverenci trénera Olegsa Znaroksa rozhodli o svojom triumfe trojgólovým uragánom v druhej polovici prvej tretiny.

Rusi začali náporom a už v 15. sekunde sa sám pred brankárom ocitol Plotnikov, Gudlevskis však jeho strelu zneškodnil. Lotyši pretavili hneď prvú šancu vo vedúci gól, keď Idrašis strelou z medzikružia prekonal Bobrovského. O tri minúty neskôr však Tichonov delovkou od modrej vyrovnal a po dorážke Širokova do prázdnej bránky strhli Rusi vedenie na svoju stranu.Lotyši sa nechali zbytočne vylučovať a pred koncom prvej tretiny inkasovali trikrát - opäť z hokejky Tichonova.

V 29. minúte pridal poistku Kalinin. Krátko na to dostal mladý Lotyš Girgensons za pichnutie hokejkou trest do konca zápasu, no Rusi následnú päťminútovú presilovku nevyužili.

V tretej tretine sa už skóre nezmenilo, Medvedev prudkou strelou iba opečiatkoval žrď lotyšskej bránky.

B-skupina:

Lotyšsko - Rusko 1:4 (1:3, 0:1, 0:0)

Góly: 8. Indrašis (Štals) - 11. Tichonov, 16. Širokov (Medvedev, Tichonov), 19. Tichonov (Plotnikov, Ovečkin), 29. Kalinin (Kutuzov)

rozhodovali: Brüggemann (Nem.), Rantala (Fín.) – Carnathan (USA), Kilian (Nór.), vylúčení: 4:3 na 2 min., Girgensons (Lot.) na 5 min+DKZ za pichnutie hokejkou, presilovky: 0:1, oslabenia 0:0, 14.427 divákov

Zostavy:
Lotyšsko: Gudlevskis – Galvinš, Pujacs, Lavins, Sotnieks, Jaks, Štals, Redlihs, M. Jass – Vasiljevs, Niživijs, Cipulis – Daugavinš, Redlihs, Keninš – Berzinš, Girgensons, Indrašis – Dzerinš, Meia, K. Jass
Rusko: Bobrovskij – Denisov, Chudinov, Kutuzov, Medvedev, Jakovlev, Belov – Ovečkin, Plotnikov, Tichonov – Kuľomin, Anisimov, Širokov – Zaripov, Kalinin – Dadonov, Burmistrov, Kuznecov