< sekcia Hokej

O slovenské góly sa starajú obrancovia,Gáborík: Musíme sa k nim pridať

Slovenský útočník Marián Gáborík (vpravo) nepremieňa trestné strieľanie proti brankárovi Bieloruska Kevinovi Lalandovi počas zápasu základnej B-skupiny Bielorusko - Slovensko na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji. Ostrava, 3. mája 2015 Foto: TASR/Michal Svítok

Ostrostrelec v službách Los Angeles Kings Marián Gáborík takisto čaká na premiérový zásah, hoci šancí mal neúrekom.

Ostrava 4. mája (TASR) - Pozoruhodným faktom po úvodných dvoch odohratých zápasoch na MS je, že gólové príspevky Vůjtekovho tímu prichádzajú najmä zo zadných radov. Slovenskí hokejisti strelili v riadnom hracom čase a predĺžení zatiaľ päť gólov, z toho až štyri dali obrancovia. Proti Dánom (4:3 sn) sa blysli strelami z diaľky Michal Sersen a Dominik Graňák, ktorí využili dobré clonenie pred súperovou bránkou, výhru 2:1 pp nad Bielorusmi zasa zariadil dvoma presnými zásahmi Andrej Meszároš.

Podľa slov trénera Vladimíra Vůjteka nie je žiadnou náhodou, že sa strelecky presadzujú práve zadáci. "Je to zámer, aby sa pokúšali o častú streľbu. Ale my chceme góly najmä od útočníkov. Obrancovia by mali iba dodať tomu tú poistku," povedal Vůjtek pre TASR.

Slovenskí útočníci zatiaľ v koncovke zlyhávajú. Často si v gólových situáciách počínajú zbrklo, chýba im dôraz i presnosť. Jediným útočníkom, kto dokázal rozvlniť súperovu sieť, je Marek Viedenský. "Útočník sa rodí ako strelec. Ak ním nie je, ťažko bude tie góly dávať pravidelne. A nám sa práve tí strelci zatiaľ nepresadzujú. Ale ja verím, že to príde," vyhlásil tréner.

Rodených kanonierov nie je v súčasnom kádri veľa. Ostrostrelec v službách Los Angeles Kings Marián Gáborík takisto čaká na premiérový zásah, hoci šancí mal neúrekom. Na šampionáte nepremenil už tri nájazdy - dva v rozstrele s Dánmi a trestné strieľanie proti Bielorusku. Góly by potreboval ako soľ. "Samozrejme, on si uvedomuje, že prišiel do tímu ako líder. Čím skôr ten gól dá, tým skôr sa zdvihne jeho výkon," povedal Vůjtek na adresu Gáboríka. Po hodenej hokejke Kitarova v zápase s Bieloruskom sa krídelník "kráľov" sám prihlásil na trestné strieľanie, ale veľkú príležitosť na otvorenie skóre nevyužil. "Takéto šance by som mal premieňať. Trochu mi ten puk skĺzol a nedokázal som ho už dostatočne nadvihnúť," opísal Gáborík situáciu.

Aj najväčšia hviezda tímu si všimla skvelú prácu obrancov, ktorí na turnaji zatiaľ strelecky ťahajú mužstvo. "Andrej Meszároš zahral proti Bielorusom skvele, jeho dva góly boli ukážkové. Aj ostatní obrancovia boli dobrí, výrazne nám pomáhali v útoku. Mali by sme sa k nim už konečne pridať," burcoval.

Podľa obrancu Dominika Graňáka je iba otázkou času, kedy sa útočníci strelecky prebudia. "Ja verím, že sa k nám obrancom čoskoro pridajú. V konečnom dôsledku je jedno, kto skóruje, nech je to aj Jano Laco alebo Julo Hudáček, počítajú sa iba body," dodal skúsený bek.