< sekcia Hokej

Hokejisti na úvod prípravy proti Švédom, sledujte ONLINE od 16.30 hod.

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Vůjtek na tlačovej konferencii k nominácii na turnaj Arosa Challenge vo Švajčiarsku. Foto: TASR/Michal Svítok

Zápas sa odohrá na zimnom štadióne Pavla Demitru v Trenčíne.

Bratislava 2. apríla (TASR) - Už dnes otvoria slovenskí hokejisti zápasovú časť prípravy na májový šampionát v Prahe a Ostrave. Najskôr v Trenčíne a následne o dva dni v Bratislave ich preverí výber Švédska, ktorý prišiel na Slovensko prevažne s hráčmi z najvyššej domácej súťaže. Tréner Vladimír Vůjtek verí, že "Tre kronor" jeho zverencov na úvod prípravy dostatočne preveria.

Slováci sa v utorok stretli tretíkrát za uplynulé tri týždne. Kým na prvých dvoch zrazoch sa nastavili na výlučné tréningový modus, od toho prebiehajúceho vstúpila príprava slovenských reprezentantov do súťaživej fázy. "Na tréningoch skúšame nájsť tie správne obranné aj útočné dvojičky. Zatiaľ je priskoro niečo konkretizovať. Uvidím, ako sa to bude meniť počas prípravy. Máme k dispozícii aj troch brankárov, ešte sa musíme rozhodnúť, ako ich využijeme. Určite však nebude chytať iba jeden v oboch dueloch," ozrejmil tréner Vůjtek.

Švédi pricestovali na Slovensko s menej skúseným výberom. Tvorí ho až sedemnásť hráčov najvyššej domácej súťaže SHL a len traja z KHL. Celkovo počíta tréner Per Marts s 23 hráčmi. "Sú na tom podobne ako my, možno však majú hráčov v silnejších tímov. Tiež čakajú na hokejistov z NHL. Z kádra, s ktorým budú hrať proti nám, sa na šampionát dostane zrejme len zopár hráčov," uviedol na margo sily súpera 67-ročný kouč Slovákov: "Tento rok nám to na začiatku prípravy vyšlo na domáce duely. Čaká nás silné Švédsko, verím, že nás dostatočne preverí."

Špecifickú príchuť budú mať najbližšie dva duely pre "švédske" trio Slovákov v národnom výbere. Na utorňajšom zraze sa k tímu okrem Patrika Lušňáka pripojili aj brankár Július Hudáček z Örebra a duo z Luley, obranca Christián Jaroš a útočník Peter Cehlárik. Každý z nich sa v stretnutiach predstaví proti kvartetu spoluhráčov na klubovej úrovni. "Bude fajn znova sa s nimi stretnúť a zahrať si tentoraz proti sebe. Boli tam aj nejaké podpichovačky, vraj si mám držať hlavu hore," pousmial sa Cehlárik. Po debute v národnom drese na turnaji Slovakia Cup by si rád zahral aj teraz: "Myslím, že zo zápasovej praxe som nevyšiel, keďže minulý týždeň sme mali ešte súťažný zápas. Som pripravený a verím, že keď dostanem príležitosť, padne mi taj aj nejaký gól. Bude to všetko najmä o zodpovednej práci celého tímu. Dôležité bude nerobiť chyby."

Motivácia mu nebude chýbať hlavne v prípade, keď sa do bránky postaví Joel Lassinantti. Devätnásťročný krídelník ho veľmi dobre pozná z tréningov v klube a spoluhráčom v reprezentácii by vedel poradiť recept na to, ako ho prekonať. "V podstate môžem dať nejaké tipy chalanom. Joel je však dosť rozbehnutý po play off, v sezóne chytal vynikajúco. Uvidíme, či sa vôbec postaví do bránky on," uviedol Cehlárik. "Tri korunky" majú k dispozícii ešte Fredrika Pettersona Wentzela z Färjestadu.

Úvodné buly štvrtkového duelu na Zimnom štadióne Pavla Demitru v Trenčíne je na programe o 17.00, v rovnakom čase a s tým istým súperom skrížia Slováci hokejky aj v sobotu v Bratislave.