Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea

Slovan vyhral v Rige 2:1

Ilustračná snímka Foto: TASR/Martin Baumann

V zápase KHL rozhodol nájazd Jegliča.

Riga 25. septembra (TASR) - Hokejisti Slovana Bratislava zvíťazili v piatkovom zápase KHL na ľade Dinama Riga 2:1 po predĺžení a samostatných nájazdoch a svojho lotyšského súpera tak zdolali dvakrát v priebehu piatich dní. "Belasí" vyhrali v pondelok v Slovnaft aréne 4:3 po predĺžení.

Zverenci trénera Miloša Říhu dosiahli celkovo siedmy triumf v sezóne, tretí nad rámec riadneho hracieho času, a s 19 bodmi im patrí 9. priečka v tabuľke Západnej konferencie. Slovan sa ujal vedenia v 9. minúte, keď sa pri presilovke presadil Starosta. O tri minúty dostal puk do siete pri avizovanom vylúčení Šťastný, no rozhodca sa upískol a hvizd zaznel tesne predtým, ako puk preťal bránkovú čiaru.

Priebeh zápasu

"Belasí" si vytvorili množstvo gólových šancí, no nedokázali ich premeniť. Pykali v 31. minúte, keď sa v početnej výhode presadil Indrašis. Do konca riadneho času už gól nepadol, najmä zásluhou výborných brankárov Sedláčka a Garnetta, a tak duel dospel do predĺženia. Ani v ňom nik neskóroval a tak o triumfe Bratislavčanov rozhodol v samostatných nájazdoch Jeglič. Pre oba tímy to boli prvé nájazdy v prebiehajúcej sezóne.

Slovan si hneď v úvode zahral presilovku pri vylúčení Seiga, no využiť ju nedokázal. Prvú veľkú šancu si tak vypracovali domáci v 4. minúte, keď sa Meija dostal pred Garnetta aj cez faul Starostu, ale puk z jeho hokejky letel nad. Obranca hostí dostal za zákrok dve minúty a tlak Rigy pokračoval v početnej výhode, ale bez úspechu. Úvodný gól prišiel v 9. minúte pri krátkej dohrávanej presilovke hostí. Viedenský sa za bránkou šikovne zbavil obrancu, prihral voľnému Starostovi a ten presnou strelou k pravej žŕdke otvoril skóre - 0:1. O tri minúty dostal puk do siete pri avizovanom vylúčení Šťastný, no rozhodca sa upískol a hvizd zaznel tesne predtým, ako puk preťal bránkovú čiaru. Gól tak na smolu hostí neplatil. Celá prvá tretina sa niesla v znamení faulov, ktorých rozhodcovia odpískali až osem. Slovan po strelenom góle pokračoval v ofenzívnom výkone a vypracoval si ešte niekoľko dobrých šancí, ale nedokázal ich premeniť. Najbližšie ku gólu mali Bartovičova akcia, ktorú namiesto brankára hasil jeden z obrancov, a prečíslenie dvoch na jedného Tičara so Šťastným.

Tlak hostí pokračoval aj v úvode druhej časti. Sedláčka preverila najprv delovka Jegliča a vzápätí nepochodil ani Skalický. Domáci mohli vyrovnať v 28. minúte pri presilovke. Po peknej kombinácii Darzinš už videl puk v sieti, no výborne zasiahol brankár Garnett. Krátko na to naskočil z trestnej na ľad Barker, ktorého našiel presným pasom Viedenský, ale kanadský obranca samostatný nájazd nevyužil, nevyšiel mu blafák. Ďalšiu presilovku domáci už premenili, v 31. minúte trafil z pravého kruhu Indrašis - 1:1. Na druhej strane sa netrafil vo veľkej šanci Tičar a Nagy s Lušňákom trafili hneď po sebe len žŕdku. V poslednej minúte mohol poslať domácich do vedenia Cibulskis, no opäť sa predviedol brankár "belasých" Garnett.

V treťom dejstve sa oba tímy snažili strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Najprv k tomu bol blízko Sotnieks, na druhej strane zastavil puk z Nedorostovej hokejky jeden z obrancov rukavicou a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie. Center prvej formácie Slovana to skúšal bekhendom, ale Sedláčka neprekonal. V 50. minúte predviedli hostia podobnú akciu ako pri prvom góle. Viedenský naservíroval puk medzi kruhy Novákovi, ten ho však za krajana v bránke Rigy nedostal. V záverečných minútach sa nebezpečné útoky striedali pred oboma bránkami a puk lietal zo strany na stranu, no gól už nepadol a tak nasledovalo predĺženie. V ňom neskóroval nik a tak o triumfe Bratislavčanov rozhodol v samostatných nájazdoch Jeglič.

"Belasí" sa po dvoch zápasoch vonku vrátia opäť na svoj ľad a v pondelok 28. septembra nastúpia proti Neftechimiku Nižnekamsk (19.30 h).
Dinamo Riga - Slovan Bratislava 1:2 pp a sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 31. Indrašis (Darzinš) - 9. Starosta (Viedenský, Šťastný), rozh. nájazd: Jeglič. Rozhodcovia: Naumov, Sergejev – Parfjonov, Sisujev, vylúčení: 9:6 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 7586 divákov.

Dinamo Riga: Sedláček – Galvinš, Kundrátek, Cibulskis, Seigo, Jerofejevs, Sotnieks – M. Redlihs, Sestito, Meija – Saulietis, Džerinš, Skvorcovs – Kulda, Berzinš, Indrašis – Darzinš, Bičevskis, Leino - Locans

Slovan Bratislava: Garnett - Starosta, Švarný, Barker, Novák, Sersen, Mihalik, Kozák - Kašpar, Nedorost, Bartovič – Jeglič, Tičar, Šťastný – Nagy, Surový, Miklík – Skalický, Viedenský Lušňák

Povedali po zápase
Miloš Říha, tréner Slovana (hcslovan.sk):
"Zápas sme mohli rozhodnúť už v prvej tretine. Mali sme hneď celý rad príležitostí, hrali sme veľa presiloviek, no dali sme len jeden gól. Po inkasovanom góle sa hra vyrovnala, no napriek tomu sme mali niekoľko ďalších možností na gól, dobre zachytal domáci brankár Sedláček. Určité momenty na rozhodnutie mal aj súper. Celkovo sme radi, že sme zápas doviedli do víťazného konca a máme dva body."