< sekcia Hokej

Bielorusi hokej milujú, láka R. Lintner do Minska

Z odvetného stretnutia v Pohári nádeje KHL HC Slovan Bratislava - Dinamo Minsk 10. marca 2014 v Bratislave. Na snímke vľavo Miroslav Šatan (Slovan) a vpravo Richard Lintner (Minsk) sa zdravia po stretnutí. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podľa Lintnera krajina už niekoľko týždňov žije atmosférou MS.

Bratislava 7. mája (TASR) - Iba málokto zo Slovákov pozná bieloruskú metropolu a tamojšie hokejové prostredie lepšie než Richard Lintner. Tridsaťšesťročný majster sveta z Göteborgu a strelec pamätného nájazdu zo semifinále MS 2002 proti Švédsku dokončil počas svojej kariéry trikrát sezónu v Minsku, naposledy si pod vedením krajana Ľubomíra Pokoviča zahral s Dinamom vo finále Pohára nádeje. Skúsený obranca a dnes už aj hráčsky agent nemá pochýb, že Bielorusi organizáciu 78. majstrovstiev sveta úspešne zvládnu a dokonca tvrdí, že pripravia jeden z najveľkolepejších svetových šampionátov v histórii. Hokejoví fanúšikovia sa môžu opäť tešiť na jeho úsmevné bonmóty, keďže v Minsku si znovu vyskúša rolu televízneho spolukomentátora.

Podľa Lintnera krajina už niekoľko týždňov žije atmosférou MS. "Na majstrovstvá sa Bielorusi pripravujú veľmi zodpovedne. Neviem, či niektoré mesto urobilo v minulosti pre organizáciu šampionátu viac ako Minsk. V meste čisto pre potreby majstrovstiev postavili sedem či osem nových hotelov a vybudovali dve nové haly. Pôvodne mala slúžiť pre MS iba 15-tisícová Minsk Aréna a druhá skupina sa mala hrať v 250 km vzdialenom Gomeli, ale napokon sa rozhodli usporiadať turnaj čisto v Minsku a tri mesiace pred jeho začiatkom dokončili výstavbu Arény Čižovka, kde budú hrať zápasy v základnej skupine aj slovenskí hokejisti," prezradil TASR Lintner.

Bielorusi sa pripravili zodpovedneOrganizátori si dali záležať, aby všetko vyzeralo tip-top. "Aj po estetickej stránke je mesto fantasticky pripravené. Všetky ulice sú čisté, trávniky upravené, človek na nich nenájde jediný trs trávy, ktorý by vytŕčal. Myslia aj na dopravu v centre mesta, všetci taxikári dostali pred MS špeciálne školenie, bez problémov funguje autobusová doprava, v metre pribudli nové nápisy, aby sa nemali problém v meste pohybovať aj po anglicky hovoriaci fanúšikovia. Pre návštevníkov pripravili až tri fanzóny. Myslia pritom aj na fanúšikov, ktorí prídu do Minska vlastnými autami. Už od Brestu smerom k metropole vybudovali niekoľko stanovísť, kde si môžu odparkovať auto a pre tých, čo si nemôžu dovoliť hotel, vybudovali prístrešky, kde môžu prespať. Bielorusi berú šampionát veľmi prestížne a chcú sa pred svetom vytiahnuť. Dosiaľ takú veľkú športovú akciu nikdy neorganizovali, takže to chcú využiť na pozitívnu sebaprezentáciu. Som si istý, že po organizačnej stránke to budú jedny z najveľkolepejších majstrovstiev sveta v histórii," tvrdí Lintner.

Turisti, ktorí boli v Minsku, vo svojich zážitkoch často spomínajú obrovský počet milicionárov v meste. "Áno, je to pravda, človek často stretne policajtov, ale pokiaľ neprejde cez cestu na červenú alebo nespraví nejaký priestupok, tak sa s nimi ani nedostane do kontaktu. Vždy som mal pocit, že Minsk je veľmi bezpečné mesto. Veď prváčikovia cestujú sami autobusmi a rodičia sa o nich neboja."

Kultúra, relax aj spoločenské vyžitie


Fanúšikovia, ktorí prídu do Minska povzbudiť svoj tím, majú podľa Lintnera aj mimo hokeja dostatok možností na kultúrne a spoločenské vyžitie. "V centre sa nachádza množstvo parkov, priamo cez stred mesta preteká rieka, takže je tam plno miest ako stvorených na prechádzku. Pred dvoma rokmi zrenovovali peknú historickú budovu cirkusu, mal by byť otvorený aj lunapark. Historické centrum, čo je štvorec 3x3 km a v princípe sa v ňom nachádzajú všetky zaujímavé pamiatky, sa dá prejsť pokojne aj peši. Neďaleko haly Čižovka je zoologická záhrada a delfinárium. A pre tých, ktorí sú orientovaní viac kultúrnym smerom, odporúčam miestne divadlá. Bol som na niektorých klasických ruských predstaveniach a boli skutočne veľmi dobré. V meste takisto pulzuje bohatý nočný život, Bielorusi si na nočných kluboch dávajú záležať, sú na veľmi dobrej úrovni. Je zážitok sledovať svetelné šou a animátorov, v západnej Európe som nič podobné nevidel."

Posledné dva hokejové šampionáty nesplnili očakávania z hľadiska diváckeho záujmu a najmä v Štokholme zívali haly prázdnotou. Podľa Lintnera sa tento rok nič podobné nezopakuje, v Minsku sa dajú očakávať vypredané arény. "Na Dinamo Minsk chodia veľmi vysoké návštevy, dokonca aj na finále Pohára nádeje prišlo 15-tisíc divákov. Aj na januárový Prezidentský pohár, čo sú neoficiálne majstrovstvá sveta veteránov, bola Aréna Minsk počas semifinále a finále vypredaná. Ľudia v Bielorusku hokej milujú. Organizátori sa netaja tým, že by radi stanovili nový rekord majstrovstiev sveta v návštevnosti."

K tomu by veľmi pomohlo, keby čo najďalej postúpil domáci tím. Podľa Lintnera je v silách Hanlonovho mužstva, aby sa prebojovalo medzi najlepšiu osmičku. "Bielorusi majú smolu v tom, že 'chytili' ťažkú skupinu. O štyri postupové miesta sa podľa mňa pobijú s Rusmi, Fínmi, USA, Švajčiarmi a Nemcami. Nebudú to mať jednoduché, v rámci prípravy však odviedli kusisko skvelej práce. Najmä sa im podarilo zmeniť celý herný systém. Doteraz boli bieloruskí hráči takí utiahnutí, čakali, čo súper vymyslí, snažili sa iba využiť jeho slabšie chvíľky, hrali taký 'outsiderovský' hokej. Odkedy sa vrátil na striedačku kanadský tréner Glen Hanlon, snažia sa to celé prerobiť a v súčasnosti ich charaktarizuje sebavedomý, aktívny, korčuliarsky herný prejav. Pripomína mi to fínsky štýl hokeja. Z toho, čo som mal možnosť vidieť v posledných prípravných zápasoch, vyzerali Bielorusi veľmi dobre pripravení aj fyzicky. Brankárska jednotka Vitalij Kovaľ podáva v reprezentácii dlhodobo kvalitné výkony, ak im vyjdú presilovky, ktoré budú pravdepodobne stáť na skúsenom Alexejovi Kaľužnom, tak by im to mohlo fungovať. Spolu s Nemcami by mohli patriť medzi príjemné prekvapenia turnaja. Ťažko povedať, na koho úkor by mohli postúpiť, očakávam však, že niekto zo silnej šestky sa vo štvrťfinále neobjaví."