< sekcia Hokej

Hlinka bol oporou pre reprezentáciu, doma mal kompletnú zbierku z MS

Hokejový turnaj Poisťovňa Tatra Cup 2001 vyvrcholil v sobotu 1. septembra 2001 v Piešťanoch finálovým zápasom, v ktorom zvíťazilo Slovensko nad Nemeckom 4:0 a stalo sa tak víťazom turnaja. Na sn. zlava Miroslav Hlinka, Richard Šechný a kapitán slovenského družstva Ján Pardavý sa tešia zo zisku zlatého poháru. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Hlinka reprezentoval Slovensko na štyroch svetových šampionátoch.

Bratislava 14. septembra (Teraz.sk) - Známy slovenský hokejový útočník Miroslav Hlinka sa narodil 31. augusta 1972 v Trenčíne. Svoju hokejovú kariéru odštartoval ako mnohí zo zlatých chlapcov z Göteborgu v Dukle Trenčín. Okrem slovenskej si zahral aj českú, fínsku či švédsku extraligu. V slovenskej reprezentácii si pripísal 80 štartov a 13 gólov. Okrem toho sa párkrát predstavil aj v českom reprezentačnom drese.

Hokejový majster sveta z Göteborgu 2002 a držiteľ kompletnej medailovej zbierky z Majstrovstiev sveta ukončil svoju aktívnu kariéru v roku 2012. Následne odletel trénovať mladých hokejistov do kanadského Edmontonu. O rok neskôr sa však k aktívnemu hokeju vrátil ako športový manažér a hráč nižších líg. Naposledy pôsobil ako asistent trénera extraligového klubu HC'05 Banská Bystrica.Hlinka reprezentoval Slovensko na štyroch svetových šampionátoch, počas kariéry si obliekal dresy Dukly Trenčín, Sparty Praha, Jokeritu Helsinki, Slovana Bratislava, MODO Hockey, Pardubíc a naposledy Banskej Bystrice či Popradu. V nedeľu ho našli obeseného na balkóne hotelovej izby v Banskej Bystrici.

Rozhovor s Hlinkom po januárovom Zápase legiend


Počas MS 2013 sa Hlinka vrátil do Helsínk, takto spomínal na svoju poslednú medailu

Miroslav Hlinka sa 10. mája 2013, po desiatich rokoch vrátil do Helsínk, kde so slovenskou hokejovou reprezentáciou získal svoju poslednú medailu na majstrovstvách sveta. V tomto prípade už nie ako člen kádra, ale fanúšikovského klubu z Trenčianskeho kraja, ktorý prišiel podporiť svojich krajanov.
"Chalani chceli, aby sme sa sem išli pozrieť na jeden zápas, tak som povedal áno. Tiež som sa chcel pozrieť na miesta, kde sme kedysi dosiahli úspechy. Je to taká milá nostalgia," uviedol vtedy majster sveta z Göteborgu a držiteľ troch medailí z MS. Do Helsínk, kde zakončil "zber" cenných kovov bronzom, sa vrátil v sprievode asi päťdesiatky fanúšikov, ktorí si do Hartwall Arény priniesli aj veľký transparent s nápisom "Trenčín je tu s vami!".

Po príchode do krajiny tisícich jazier sa mu v hlave vynorili spomienky na šampionát 2003, skvelý kolektív a na dlhé roky posledný veľký úspech slovenského hokeja. "Dokonca som sa ubytoval v rovnakom hoteli, v ktorom sme boli, keď sme získali medailu. Je to zvláštne. Ťažko to pochopí niekto, kto nemá k jednému miestu také silné spomienky. Je to super, paráda. No bohužiaľ, nepripadá mi to tak, akoby to bolo pred rokom, ale je to už desať rokov," zaspomínal.