MS2022: Česi prvýkrát v histórii prehrali s Rakúšanmi

Na snímke sprava český hráči Roman Červenka a Tomáš Kundrátek, vľavo prekonaný brankár Rakúska Bernhard Starkbaum a spoluhráč Marco Kasper v zápase B-skupiny 85. majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji Česko - Rakúsko vo fínskom Tampere 17. mája 2022. Foto: FOTO TASR/AP

Favorizovaný tím aj s hviezdami NHL úplne zlyhal v nájazdoch, keď ich nepremenil všetkých päť.

Tampere 17. mája (TASR) - Českí hokejisti prehrali v utorok na MS v B-skupine vo fínskom Tampere s Rakúskom 1:2 po nájazdovom rozstrele. Prvýkrát v histórii MS nezvíťazil favorit týchto vzájomných duelov v riadnom čase a napokon aj prehral, keď vyrovnávajúci gól dali Rakúšania 38 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Favorizovaný tím aj s hviezdami NHL úplne zlyhal v nájazdoch, keď ich nepremenil všetkých päť.

Česi sa najbližšie stretnú vo štvrtok o 19.20 s Lotyšmi, zápas Rakúšanov s Nórmi je na programe v stredu o 16.20.

B-skupina (Tampere):

Česko - Rakúsko 1:2 po predĺžení a nájazdovom rozstrele (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0, 0:1)

Góly: 18. Červenka (Blümel, Kundrátek) - 60. Lebler (Heinrich, Schneider), + rozhodujúci nájazd Schneider. Rozhodcovia: Frandsen (Dán.), Nord (Švéd.) - Constantineu (Fr.), Kröyer (Dán.), vylúčení: 2:2 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 3246 divákov.

Česko: Vejmelka – Hronek, Kempný, Kundrátek, Ščotka, Jiříček, Šimek, Sklenička, Jordán – Blümel, Krejčí, Červenka – Vrána, Hertl, Zohorna – Stránský, Černoch, Smejkal - Špaček, Flek

Rakúsko: Starkbaum - Maier, Unterweger, Zundel, Heinrich, Hackl, Wolf, Kirchschläger, Brunner - Kasper, Haudum, Lebler - Schneider, Nissner, Huber - Feldner, Wukovits, Ganahl - Schwinger, Achermann

Aj keď Česi v prvej tretine herne dominovali, rozbiehali sa vlažne a do nebezpečných zakončení sa dostávali málo. Zle odohrali okrem Hronekovej petelice do žŕdky aj obe presilovke a potom, keď sa mohol vedenia ujať aj súper, predsa otvorili skóre. Dve minúty pred prvým klaksónom kapitán Červenka pridal k šiestim asistenciám aj prvý gól na prebiehajúcich MS. Rakúšania aj v druhej tretine hrali organizovane a koncentrovane, stíhali s favoritom korčuľovať a nedostávali sa pod súvislý tlak. Čechom síce dovolili 3-4 veľké šance, ale sami mali dve. Rakúsky tím napokon disciplinovaným výkonom doviedol zápas do power play a Lebler 38 sekúnd pred ukončením riadneho hracieho času vyrovnal. V predĺžení Hronek v obrovskej šanci zvolil v zakončení fintu medzi korčuľami, neuspel a podobne dopadli v nájazdoch Hertl, Červenka, Blümel, Smejkal i Krejčí.

Hlasy aktérov (zdroj: iihf.com, APA):

Michal Kempný, obranca ČR: "Myslím, že sme doplatili na slabšiu streľbu, mali sme to tam páliť a trebárs dať aj škaredý gól. Príliš sme to vláčili po rohoch, namiesto aby sme išli viac do stredu. Toto budeme musiť v našej hre zlepšiť."

Roger Bader, tréner Rakúska: "Chlapci podali statočný výkon s fajnovou odmenou. Hrali sme štvrtý zápas za päť dní, to dá zabrať a navyše sme pred týmto zápasom prišli o pár opôr. Takže sme nemohli hrať úplne v našom nasadenom rytme, normálne forčekujeme dôraznejšie, teraz sme skôr stavali súperovi pasce na našej strane, skrátka sme našli dobrý mix herného systému."

Dáni tesne zdolali Talianov

Dánski hokejisti zvíťazili v utorňajšom zápase "slovenskej" A-skupiny nad Talianskom tesne 2:1. Severania síce prestrieľali outsidera pomerom 45:14, no na výhru sa natrápili a zariadil ju až v 42. minúte Mathias Bau Hansen.

Dáni nastúpia najbližšie vo štvrtok o 15.20 h proti Nemecku, Talianov, ktorí sú po troch stretnutiach stále bez bodu, čaká už v stredu popoludní duel s Francúzskom.

A-skupina (Helisnki):

Taliansko - Dánsko 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Góly: 39. Petan (Hannoun, Miglioranzi) - 16. Ehlers (Blichfeld, Bau Hansen), 42. Bau Hansen (Meyer). Rozhodovali: Dehaen (Fr.), Šír (ČR) - Seewald (Rak.), Špůr (ČR), vylúčení: 6:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 2557 divákov.

Taliansko:
Bernard - Pietroniro, Miglioranzi, di Perna, Spornberger, Gios, Glira, Casetti - Petan, Mantenuto, Frank - Frigo, S. Kostner, Sanna - McNally, Hannoun, Deluca - Traversa, D. Kostner, Insam - Magnabosco

Dánsko: Dahm - Lassen, M. Lauridsen, Jensen Aabo, Kristensen, Larsen, N. Jensen, M. Jensen - Blichfeld, Nielsen, Ehlers - Storm, Scheel, Regin - Bau Hansen, Meyer, Bjorkstrand - Jakobsen, Poulsen, Aagaard - Asperup

Favoriti zápasu boli Dáni a od úvodu to potvrdzovali. Mali viac z hry, viac striel, viac sa tlačili do bránky, no dlho nevedeli prekonať talianskeho brankára Bernarda. Ten kapituloval až v 16. minúte pri druhej dánskej presilovke, keď mu výborne clonil Bau Hansen a Ehlers ho prestrelil z ľavého kruhu. Dáni si v úvode druhej tretiny zahrali ďalšie dve presilovky, krátko dokonca 5 na 3, ale napriek početnej streľbe druhý gól nepridali. V dvoch tretinách prestrieľali súpera 36:8, ale do druhej prestávky išli za nerozhodného stavu po tom, čo Petan využil v 39. minúte presilovku. V 42. minúte poslal Dánov opäť do vedenia Bau Hansen, ktorý využil prihrávku Meyera spoza bránky, no Taliani im boli v tretej tretine vyrovnanejšími súpermi. V 54. minúte trafil Di Perna žŕdku a krátko na to mohli vyrovnať jeho spoluhráči počas presilovky, no nezvládli ju a Dahma neohrozili. Dáni záver zvládli a i keď s problémami, potvrdili úlohu favoritov.

hlasy po zápase /zdroj: iihf.com/

Mathias Bau Hansen, útočník Dánska a strelec víťazného gólu: "Mal som puk pri mantineli a videl som Meyera za bránkou. Snažil som sa mu prihrať a rýchlo sa otočiť okolo môjho brániaceho hráča. Uvoľnil som sa, Meyer ma našiel dobrou prihrávkou a ja som ju dokázal premeniť."

Dylan di Perna, obranca Talianska: "Hráme s väčším sebavedomím a sme agresívnejší. Ukazujeme, že sem patríme a že môžeme zdolať niektoré z týchto tímov. Myslím, že sa zo začína ukazovať aj na ľade."