Brankár St. Louis Jake Allen a Marián Hossa počas druhej tretiny zápasu 6. apríla 2015 Foto: TASR/AP

Montreal aj vďaka gólu a dvom asistenciám Čecha Tomáša Plekanca zvíťazil na ľade Floridy.

New York 6. apríla (TASR) - Slovenský hokejista Marián Hossa si v noci na pondelok v zámorskej NHL pripísal na konto asistenciu, Chicago však prehralo so St. Louis 1:2. Washington si vďaka triumfu 2:1 na ľade Detroitu definitívne zabezpečil účasť v play off. Tomáš Tatar vyslal na brankára hostí Bradena Holtbyho štyri strely, Tomáš Jurčo do hry nezasiahol.

Učebnicová prihrávka Mariána Hossu

Z dvadsaťpäťročného Holtbyho urobili napokon hráči Detroitu prvú hviezdu zápasu, keď ho z 36 striel prekonali iba raz zásluhou Darrena Helma v 33. minúte. Po zápase ho tešil nielen fakt, že Capitals si zahrajú play off, ale aj obetavosť jeho spoluhráčov. Tí sa v závere hádzali do striel, aby udržali tesný triumf v pomere 2:1. "Nepovedal by som, že to bolo nasadenie ako v play off, ale bolo to tomu veľmi blízke," cituje web NHL Holtbyho slová. Tréner Washingtonu Barry Trotz k zápasu dodal: "Som skutočne rád za našu hru v prvej tretine. V tej druhej sme sa postarali o niekoľko vydarených blokov, dobrých zákrokov a toto sú presne tie veci, ktoré potrebujete. V tretej sme to už zvládli."

Montreal aj vďaka gólu a dvom asistenciám Tomáša Plekanca zvíťazil na ľade Floridy v zostave so slovenským útočníkom Tomášom Kopeckým 4:1. Český útočník sa stal prvou hviezdou zápasu, vďaka presvedčivému triumfu sa však zviditeľnili aj iní členovia organizácie Canadiens. Brankár Carey Price, ktorý v stretnutí kryl 24 striel súpera a zaznamenal 96-percentnú úspešnosť zásahov, dosiahol 42. víťazstvo s Montrealom v prebiehajúcej sezóne, čím vyrovnal klubový rekord. Historickým míľnikom sa mohol pochváliť aj tréner "Habs" Michel Therrien, ktorý vo svojom 400. dueli v pozícii hlavného trénera dosiahol 200. víťazstvo. Svoj prvý gól v drese kanadského tímu od príchodu z Anaheimu strelil Devante Smith-Pelly.

Dôvod na radosť nemali po pondelňajšom dueli hráči Ottawy. V Toronte, ktoré je už dlhú dobu mimo hry o play off, nepotvrdili úlohu papierového favorita a po úspešnom nájazde Petra Hollanda v siedmej sérii prehrali 2:3 pp a sn. V tabuľke Atlantickej divízie sú dva body za Bostonom a Detroitom, pričom všetci traja bojujú o účasť vo vyraďovacej časti. V systéme "divokej karty" im patrí druhá priečka za Pittsburghom. V stretnutí sa v domácom drese predstavil aj slovenský útočník Richard Pánik, ktorý strávil na ľade 14:26 minúty, no až trikrát si na trestnej lavici odsedel menší trest.

Ani návrat Jevgenija Malkina neodvrátil prehru Pittsburghu na ľade Philadelphie 1:4. Hrdinom "letcov" sa stal brankár Steve Mason so 46 zákrokmi a takmer 98-percentnou úspešnosťou zásahov. Touto štatistikou zároveň vyrovnal svoje sezónne maximum a stal sa prvou hviezdou duelu. Penguins nevyužili šancu priblížiť sa k postupu do play off. "Oni o niečo hrali a som šťastný, že sa nám podarilo zdolať ich. Náš osud je spečatený, neznamená to však, že nemôžeme ešte zničiť ostatných," povedal pre nhl.com Mason.

Sumáre:

PHILADELPHIA - PITTSBURGH 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
20. Voráček (Streit, B. Schenn), 33. B. Schenn (Voráček, Streit), 56. White (Couturier, Raffl), 60. Del Zotto (B. Schenn, Giroux) - 17. Sutter (Perron, Cole). Brankári: Mason - Greiss, strely na bránku: 20:47, 18.435 divákov

DETROIT - WASHINGTON 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
33. Helm (Dacjuk, Pulkkinen) - 4. Kuznecov (Niskanen, Green), 25. Green (Gleason, Ovečkin). Brankári: Mrázek - Holtby, strely na bránku: 36:28, 20.027 divákov

FLORIDA - MONTREAL 1:4 (0:1, 1:3, 0:0)
27. Ekblad (Huberdeau, Barkov) - 7. Plekanec (Markov, Galchenyuk), 28. Gallagher (Subban, Plekanec), 32. Parenteau (Petry, Plekanec), 38. Smith-Pelly (Parenteau). Brankári: Ellis - Price, strely na bránku: 25:28, 14.112 divákov

CHICAGO - ST. LOUIS 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)
15. Versteeg (HOSSA) - 27. Backes (Schwartz, Shattenkirk), 36. Jokinen (Rattle, Pietranglo). Brankári: Crawford - Allen, strely na bránku: 39:33, 22.017 divákov

TORONTO - OTTAWA 3:2 pp a sn (1:0, 1:1, 0:1 - 0:0, 1:0)
4. Lupul (Brewer, Komarov), 33. Van Riemsdyk (Holland, Brewer), roz. nájazd Holland - 28. Karlsson (Turris, Stone), 42. Stone (Turris, MacArthur). Brankári: Bernier - Hammond, strely na bránku: 38:45, 18.919 divákov

Tomáš Tatar (Detroit) 19:32 0 0 0 0 4 0
Tomáš Kopecký (Florida) 13:20 0 0 0 -1 0 0
Richard Pánik (Toronto) 14:26 0 0 0 0 1 6
Marián Hossa (Chicago) 20:00 0 1 1 1 3 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty