Hráči Montreal Canadiens Shea Weber (6), Phillip Danault (24) a Tomáš Tatar (90) oslavujú strelenie gólu. Foto: TASR/AP

Dvadsaťdeväťročný útočník Tatar strávil na ľade 15:53 minúty a mal tri plusové body. V úvode tretej tretiny prihral na tretí gól.

New York 21. februára (TASR) - Hokejisti Montrealu zvíťazili v zápase NHL na ľade Washingtonu 4:3 po predĺžení. Na oboch stranách bodovali Slováci, v drese hostí prihral na gól Tomáš Tatar, za domácich asistoval Richard Pánik.

Dvadsaťdeväťročný útočník Tatar strávil na ľade 15:53 minúty a mal tri plusové body. V úvode tretej tretiny prihral na tretí gól Canadiens, keď za bránkou súpera vybojoval puk a našiel voľného Bena Chiarota, ktorý strelou zápästím prekonal Bradena Holtbyho. Pre Tatara to bol šiesty bod v troch zápasoch proti Capitals (1+5) v tejto sezóne. Celkovo dosiaľ nazbieral 55 bodov (21+34). Ziskom 34. asistencie si vytvoril nové kariérne maximum. "Habs" zvíťazili prvýkrát po piatich dueloch a získali dôležité body v boji o play off. O víťazstve Canadiens rozhodol v predĺžení svojim druhým gólom v zápase obranca Chiarot.

Domácim nepomohlo ani strelecké prebudenie Alexandra Ovečkina. Ruský kanonier ukončil gólové suchoty, keď sa presadil po piatich stretnutiach a dosiahol 699. zásah v profilige. Kapitán Washingtonu otvoril skóre už v prvej tretine a už len jeden zásah ho delí od toho, aby sa stal ôsmim hráčom v histórii, ktorý dosiahol v NHL métu 700 gólov. Capitals sa v poslednom čase nedarí, zaznamenali tretiu prehru za sebou. "Nehráme dobre, sme v menšej kríze. Na to, aby sme získali dva body proti hocijakému tímu v tejto lige musíme podať lepší výkon," povedal podľa nhl.com tréner Caps Todd Reirden. Pánik bol na ľade 12:20 minúty a podieľal sa na druhom góle Washingtonu, ktorý strelil Lars Eller. V prebiehajúcom ročníku má 15 bodov (7+8) a po Tatarovi je druhý najproduktívnejší Slovák. Debut za Washington absolvoval obranca Brenden Dillon, ktorého klub získal výmenou zo San Jose.

Tampa Bay aj s Erikom Černákom podľahla na ľade Vegas 3:5 a ukončila tak 11-zápasovú víťaznú sériu, ktorá trvala od 27. januára. Slovenský zadák hral v prvej obrannej dvojici, ale nebodoval. Absolvoval 19:20 minúty a mal dve trestné minúty a dva mínusové body. Lightning prehrali v riadnom hracom čase prvýkrát od 16. januára. Skvelý debut v drese Golden Knights zažil po výmene z Los Angeles obranca Alec Martinez, ktorý strelil gól a pridal aj asistenciu. "Rytieri" natiahli víťaznú sériu v domácom prostredí na štyri zápasy. Brankár "bleskov" Andrej Vasilevskij zaznamenal 28 zásahov, ale prišiel o 21-zápasovú šnúru bez prehry v riadnom čase. Dva góly Tampy Bay strelil kapitán Steven Stamkos.

Obranca Martin Marinčin bol pri domácom víťazstve Toronta nad Pittsburghom 4:0. Odohral 17:40 minúty a hosťujúceho brankára ohrozil jednou strelou. V bránke Maple Leafs zažiaril Frederik Andersen, ktorý zlikvidoval všetkých 24 striel "tučniakov" a pripísal si druhý shutout v sezóne. Tromi bodmi za gól a dve asistencie prispel k úspechu obranca Jake Muzzin. Toronto zastavilo minisériu dvoch prehier. "Je to skvelé, presne takto sme potrebovali reagovať. Chlapci hrali veľmi dobre, špeciálne Jake Muzzin, ktorý bol neskutočný. Na víťazstvo potrebujeme kvalitný výkon od všetkých a to sa dnes stalo," povedal Andersen. Kapitán Penguins Sidney Crosby nebol spokojný s výkonom. "Vieme, že Toronto má skvelú ofenzívu. Hrali sme málo v našom útočnom pásme a neunavili sme ich," povedal Crosby. Debut v drese "javorových listov" si po výmene z Floridy odkrútil útočník Denis Malgin, do štatistík sa nezapísal.

Parádny debut v NHL zažil nováčik Los Angeles Gabriel Vilardi. Dvadsaťročný center strelil gól, pridal asistenciu a Kings zdolali Floridu 5:4. Mladý kanadský útočník skóroval hneď vo svojom prvom striedaní, na ľade bol len 10 sekúnd. "Nie je tajomstvo, že Kings omladzujú káder. Verím, že budem súčasťou tímu," povedal Vilardi, ktorého LA draftovali v roku 2017 v prvom kole z 11. miesta. Pri všetkých góloch Floridy bol štvorbodový Jonathan Huberdeau (1+3), dvakrát skóroval Aleksander Barkov, no Panthers prišli o trojzápasovú sériu víťazstiev.

Sumáre NHL:

COLUMBUS BLUE JACKETS - PHILADELPHIA FLYERS 3:4 pp (2:1, 1:2, 0:0 - 0:1)
Góly: 1. Bjorkstrand (Foligno, Gavrikov), 10. Foligno (Bjorkstrand, Nutivaara), 24. Matteau (Jenner, Nutivaara) - 10. Konecny (Sanheim, Hayes), 35. Aube-Kubel (Raffl, Niskanen), 36. Giroux (Couturier, Konecny), 64. Hayes (Konecny, Myers). Brankári: Merzlikins - Elliott, strely na bránku: 31:33, 18.365 divákov.

NEW JERSEY DEVILS - SAN JOSE SHARKS 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
Góly: 37. Bratt (Zacha, Gusev), 43. Subban (Gusev) - 8. Heed (Middleton, True). Brankári: Blackwood - Jones, strely na bránku: 25:37, 13.941 divákov.

TORONTO MAPLE LEAFS - PITTSBURGH PENGUINS 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Góly: 28. Muzzin (Holl, Tavares), 31. Nylander (Matthews, Tavares), 34. Kapanen (Kerfoot, Muzzin), 44. Hyman (Marner, Muzzin). Brankári: Andersen - Muzzin, strely na bránku: 30:24, 19.386 divákov.

WASHINGTON CAPITALS - MONTREAL CANADIENS 3:4 pp (1:1, 1:1, 1:1 - 0:1)
Góly: 8. Ovečkin (Bäckström), 38. Eller (Hagelin, PÁNIK), 60. Wilson (Kuznecov, Bäckström) - 18. Weber (Danault), 39. Gallagher (Kulak), 41. Chiarot (TATAR), 61. Chiarot (Domi, Petry). Brankári: Holtby - Price, strely na bránku: 32:32, 18.573 divákov.

OTTAWA SENATORS - WINNIPEG JETS 1:5 (1:2, 0:2, 0:1)
Góly: 12. Paul - 17. Scheifele (Connor, Laine), 18. Scheifele (Pionk, Laine), 25. Connor (Copp, Pionk), 26. Ehlers (Wheeler, Scheifele), 59. Scheifele (Shaw, Morrissey). Brankári: Högberg - Brossoit, strely na bránku: 30:34, 11.183 divákov.

ST. LOUIS BLUES - ARIZONA COYPTES 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Gól: 52. O'Reilly (Schenn, Parayko). Brankári: Binnington - Raanta, strely na bránku: 46:14, 18.096 divákov.

VEGAS GOLDEN KNIGHTS - TAMPA BAY LIGHTNING 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Góly: 19. Martinez (Eakin, Roy), 27. Šťastný (Smith, Schmidt), 37. Stone (Pacioretty, Martinez), 41. Reaves, 41. Pacioretty (Stone, Theodore) - 8. Shattenkirk (Killorn, Palát), 36. Stamkos (Hedman, Cirelli), 58. Stamkos (Kučerov, Hedman). Brankári: Fleury - Vasilevskij, strely na bránku: 33:27, 18.376 divákov.

LOS ANGELES KINGS - FLORIDA PANTHERS 5:4 (2:2, 2:1, 1:1)
Góly: 2. Vilardi (MacDermid), 16. Doughty (Kempe, Kopitar), 31. Moore (Doughty, Lizotte), 39. Frk (Vilardi, Roy), 53. Hutton (Iafallo, Kopitar) - 8. Barkov (Huberdeau), 9. Barkov (Huberdeau, Acciari), 24. Huberdeau (Dadonov, Ekblad), 41. Hoffman (Huberdeau, Ekblad). Brankári: Quick - Bobrovskij, strely na bránku: 40:29, 16.911 divákov.

Tomáš Tatar (Montreal) 15:53 0 1 1 +3 3 0

Richard Pánik (Washington) 12:20 0 1 1 0 1 0

Martin Marinčin (Toronto) 17:40 0 0 0 0 1 0

Erik Černák (Tampa Bay) 19:20 0 0 0 -2 0 2

/pozn.: čas na ľade, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/