< sekcia Hokej

Višňovský je nominovaný na Mastertonovu trofej za oddanosť hokeju

Na snímke obranca NY Islanders Ľubomír Višňovský. Foto: TASR/Michal Svítok

Mastertonovu trofej udeľujú v profilige od sezóny 1967/68.

Uniondale 2. apríla (TASR) - Slovenský hokejista Ľubomír Višňovský je jedným z tridsiatky hráčov nominovaných na Bill Masterton Memorial Trophy. Prestížne ocenenie každoročne udeľujú v zámorskej NHL za vytrvalosť, športového ducha a oddanosť hokeju.

Višňovský, ktorý je nominantom za klub New York Islanders, si aj v 38 rokoch udržuje vysokú výkonnosť, i keď ho momentálne brzdia zdravotné problémy. Ostrieľaný zadák, ktorý má na konte takmer 900 štartov v NHL, je v talentami nabitom mužstve "ostrovanov" akýmsi tútorom pre mladších spoluhráčov. "Snažím sa ukázať mladým chalanom, že ak budú na sebe tvrdo pracovať a budú si udržiavať dobrú životosprávu, môžu hrať pokojne aj do 40-tky," tvrdí majster sveta z Göteborgu 2002, ktorého citoval denník Newsday.

Mastertonovu trofej udeľujú v profilige od sezóny 1967/68. Novinári pokrývajúci jednotlivé kluby NHL majú právo navrhnúť z každého tímu jedno meno na ocenenie, z tridsiatky hráčov potom vzíde trio finalistov. Držiteľa trofeje určí Asociácia profesionálnych hokejových novinárov (PHWA).

Vlani získal ocenenie center Dominic Moore z NY Rangers. Tento rok okrem Višňovského kandidujú na trofej napríklad aj Patrice Bergeron (Boston), Nick Foligno (Columbus), Pekka Rinne (Nashville), Kris Letang (Pittsburgh), Andrej Markov (Montreal), Patrick Eaves (Dallas), Eric Fehr (Washington), Matt Hendricks (Edmonton), Kris Russell (Calgary), Scott Darling (Chicago) či objav v bránke Ottawy Andrew Hammond.