< sekcia Hokej

Laca mrzel Klepišov gól, Tatar očakáva ´hladnú´Kanadu

Z hokejového stretnutia A-skupiny Slovensko - Česko na MS 2014 v hokeji 9. mája 2014 v Arene Čižovka v Minsku. Na snímke slovenskí fanúšikovia počas stretnutia. Uprostred starosta Petržalky Vladimír Bajan. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka prejavili v zápase okrem väčšej bojovnosti a nadšenia aj kus umenia, keď vtipne riešenými brejkami nedali favoritovi dýchať.

Minsk 10. mája (TASR) - Pred duelom by bod brali, po ňom sa im trochu málil. Slovenskí hokejisti mali po prehre 2:3 po predĺžení s Českom zmiešané pocity.

"Súpera sme prekvapili dobrým korčuľovaním a agresivitou. Škoda toho záveru, ten sme trochu nezvládli. Česi v ňom mali aj kus šťastia," povedal po premiérovom vystúpení na MS v Minsku brankár Ján Laco, ktorého vyhlásili za najlepšieho hráča stretnutia na slovenskej strane.

Bol to súboj slovenskej mladíckej dravosti a českých skúseností, v ktorom sa každý chvíľu cítil byť na koni. "Keď sme dali gól na 2:1, mal som z našej hry dobrý pocit. V závere nám už trochu chýbali sily, hrať toľko oslabení za sebou, to človeka vyšťaví," priznal útočník Tomáš Tatar.

Z hokejového stretnutia A-skupiny Slovensko - Česko na MS 2014 v hokeji 9. mája 2014 v Arene Čižovka v Minsku. Na snímke vpravo Tomáš Tatar (SVK) a Martin Ševc (Česko).
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Zverenci trénera Vladimíra Vůjteka prejavili v zápase okrem väčšej bojovnosti a nadšenia aj kus umenia, keď vtipne riešenými brejkami nedali favoritovi dýchať. Po "detských chorobách" z neskúsenosti a prílišnej motivácie sa postupne zlepšovali aj v obrannej disciplíne a o dva body prišli až v závere aj dávkou smoly. Dve minúty pred koncom tretej tretiny vyčerpaný Tomáš Marcinko neodstavil pri mantineli od puku Ondřeja Němca a ten našiel pred bránkou Jaromíra Jágra, ktorý vyrovnal nedôrazne tiesnený Petrom Čerešňákom. "Česi si v závere ani nevytvorili veľký tlak, len to nahodili pred bránku a Jágr to tam tečoval. Takého gólu by sme sa mali v budúcnosti vyvarovať. Nabudúce by sme mali v obrane menej špekulovať," myslí si Tatar.

V predĺžení rozhodla o víťazovi prudká strela Jakuba Klepiša, ktorá prekvapila ináč výborne chytajúceho Jána Laca. "Klepišova hokejka zvláštne odpružila a puk doplachtil do siete. Keď som sa ho na strelu po zápase spýtal, potvrdil mi, že neplánoval tak vystreliť. Mrzí ma to," povedal Laco, ktorý zlikvidoval 30 striel súpera a aj tréner Vůjtek ho označil za najlepšieho hráča mužstva. Brankár Donbassu Doneck po stretnutí vyzdvihol početných slovenských fanúšikov. V Aréne Čižovka sa ich tiesnilo okolo 4000, neustále hnali hlasivkami svoje mužstvo dopredu a dokonca spustili niekoľko mexických vĺn. "Postarali sa o super atmosféru. V hľadisku mali prevahu, bolo ich počuť a dodali nám veľa energie," poďakoval sa Laco fanúšikom.

Z hokejového stretnutia A-skupiny Slovensko - Česko na MS 2014 v hokeji 9. mája 2014 v Arene Čižovka v Minsku. Na snímke zľava Tomáš Marcinko, Martin Marinčin, brankár Ján Laco (všetci Slovensko), Tomáš Hertl (Česko), Peter Čerešňák a Martin Réway (všetci Slovensko).
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Vydarený zápas odohral útočník Michel Miklík, ktorý najskôr vyrovnal presnou strelou švihom a neskôr založil výbornú akciu, na ktorej konci bol Marek Viedenský. "V príprave som neskóroval, a tak ma to už trochu ťažilo. Som veľmi rád, že mi to tam konečne padlo, ale rovnako ma škrie, že sme nezvíťazili. V predĺžení sme urobili jednu chybu, za ktorú sme pykali. Mali sme na to, aby sme Čechov zdolali," uviedol Miklík.

Z hokejového stretnutia A-skupiny Slovensko - Česko na MS 2014 v hokeji 9. mája 2014 v Arene Čižovka v Minsku. Na snímke gól Slovenska po strele Michela Miklíka (nie je na snímke). Zľava brankár Česka Alexander Salák, Martin Marcinko (SVK) a Čech Roman Polák.
Foto: TASR/Pavel Neubauer


Bez ohľadu na výsledok bol výkon z úvodného duelu povzbudením do ďalších bojov na šampionáte. Slováci by chceli naň nadviazať v sobotu o 19.45 SELČ, keď ich čakal druhý súper na MS a ďalší favorit na medailu Kanada. Tá v otváracom súboji prekvapujúco podľahla Francúzsku 2:3 po nájazdoch. "Kanaďania budú hladní po bodoch. Na ich obranu musím povedať, že Francúzsko sa v posledných rokoch herne veľmi zlepšilo. Možno Kanaďania ten súboj aj trochu podcenili. Ak chceme byť proti nim úspešní, musíme hrať naplno od začiatku a nie až pod desiatich minútach. S piatkovým výkonom by sme ich vedeli zdolať," tvrdí Tatar. Náročný duel očakáva aj brankár Laco. "Kanaďania budú ťažkým súperom. Na šampionátoch majú zakaždým slabšie začiatky, potom sa však postupne rozbiehajú. Musíme nadviazať na výkon s Českom a dobre sa na nich pripraviť," dodal.