Štvrtok 18. apríl 2024Meniny má Valér

Švajčiari sa zachránili a do B-kategórie zostupuje Kazachstan

Kazažský brankár Vitalij Jeremejev reaguje po góle na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v zápase B-skupiny proti Švajčiarsku v Minsku 17. mája 2014. Foto: TASR/AP

Kazachstan sa tak rozlúči so šampionátom v pondelok o 15.45 SELČ proti Fínom, Švajčiari sa o možnosť postúpiť do štvrťfinále pobijú o deň neskôr v rovnakom čase s Lotyšmi.

Minsk 17. mája (TASR) - Hokejisti Kazachstanu opäť po roku zostúpili do A-skupiny I. divízie MS. V sobotňajšom zápase podľahli Švajčiarom 2:6, keď inkasovali nielen v štyroch oslabeniach, ale raz aj počas vlastnej presilovky. Na siedme Nemecko strácajú pred svojím posledným vystúpením na turnaji tri body, no majú s ním horší vzájomný zápas a s určitosťou obsadia zostupovú ôsmu priečku v tabuľke.

B-skupina

Švajčiarsko - Kazachstan 6:2 (2:0, 2:0, 2:2)

Góly: 10. Kukan, 15. Hollenstein (Seger, Ambühl), 28. Weber (Josi), 38. Ambühl (Hollenstein), 44. Cunti (Josi, Moser), 47. Blum (Cunti, Brunner) - 51. Krasnoslobodcev (Dallman, Blochin), 60. Rymarev. Rozhodovali: Dremeľ (Slov.), Fraňo (ČR) - Dehaen (Fr.), Suominen (Fín.), vylúčení: 6:5 na 2 min., navyše Antropov 5+DKZ a Spiridonov 10 min (obaja Kaz.) za napadnutie do oblasti hlavy a krku, presilovky: 4:2, oslabenia: 1:0, zmeny: od 15. min Ivanov za Jeremejeva (Kaz.)

Švajčiarsko: Berra - Weber, Josi, Blum, Kukan, Schlumpf, Seger, Grossmann – Brunner, Romy, Hollenstein – Moser, Schäppi, Ambühl - Suri, Froidevaux, Fiala - Rüfenacht, Cunti, Stancescu - Plüss

Kazachstan: Jeremejev (15. Ivanov) – Blochin, Dallman, Semjonov, Lakiza, Savčenko, Litvinenko, Vasilčenko, Kazancev – Starčenko, Antropov, Žajlauov - Romanov, Upper, Rachmanov – Polišuk, Gavrilin, Krasnoslobodcev – Panšin, Spiridonov, Rymarev

Švajčiarsky obranca Dean Kukan (vľavo) sa raduje z gólu s Thomasom Rufenachtom na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji v zápase B-skupiny proti Kazachstanu v Minsku 17. mája 2014.

Priebeh zápasu

Úvodný gól duelu priniesla 10. minúta. Kazaši v presilovke stratili puk v útočnom pásme, ujal sa ho obranca Kukan, ktorý s ním prekorčuľoval celé klzisko a bekhendom našiel medzeru medzi betónmi Jeremejeva. Švajčiari následne pritlačili súpera, v 15. minúte zvýšil na 2:0 Hollenstein a neistého Jeremejeva nahradil v bránke Ivanov. Ani on však v strednej časti hry nezabránil ďalším dvom gólom, najskôr v 28. minúte z hokejky Webera a dve minúty pred sirénou spečatil priebežné skóre na 4:0 Ambühl. V 44. minúte zvýšil Cunti už na 5:0 a ďalší gól pridal o tri minúty neskôr nechytateľnou delovkou Blum. Kazachom sa v závere podarilo zaznamenať dva čestné úspechy, prvú presilovku využil pekným tečom Krasnolobdcev a druhú 22 sekúnd pred sirénou Rymarev.