Tatar a Černák prispeli asistenciami k víťazstvám svojich tímov

Hokejisti New Jersey Devils oslavujú víťazstvo v zápase NHL s Carolinou Hurricanes v utorok 10. januára 2023. Foto: TASR - AP

Tatar sa podieľal na góle Nica Hischiera, ktorým v poslednej minúte spečatil triumf New Jersey na ľade Caroliny 5:3.

New York 11. januára (TASR) - Slovenskí hokejisti Tomáš Tatar a Erik Černák prispeli v zámorskej NHL k víťazstvám svojich tímov zhodne jednou asistenciou. Tatar sa podieľal na góle Nica Hischiera, ktorým v poslednej minúte spečatil triumf New Jersey na ľade Caroliny 5:3. Černák prihral Nikitovi Kučerovovi na prvý zásah Tampy Bay v domácom súboji s Columbusom, jeho tím vyhral 6:3. Kučerov sa blysol štyrmi bodmi za dva góly a dve asistencie, rovnakú bilanciu mal Jevgenij Malkin v súboji Pittsburghu s Vancouverom (5:4). Štvorbodový večer zažil aj nemecký obranca Moritz Seider, ktorý pomohol Detroitu v dueli s Winnipegom (7:5).

Carolina viedla ešte na konci tretej tretiny nad New Jersey 3:1, hostia však v poslednej minúte prostrednej časti vyrovnali v priebehu 18 sekúnd a napokon sa tešili z víťazstva. Potvrdili ho v záverečnej minúte na 5:3, keď Tatar vysunul z vlastnej tretiny do úniku Hischiera, toho fauloval pred zakončením do prázdnej bránky Jordan Staal a arbitri pripísali kapitánovi hostí technický gól. Tatar si pripísal 25. bod v sezóne (9+16), celkovo odohral 17:45 min s plusovým bodom, dvoma strelami, štyrmi bodyčekmi a dvoma trestnými minútami. Carolina dala dva góly pri vlastnom oslabení, napriek tomu prehrala štvrtý zápas za sebou. "Posledná minúta druhej tretiny nás ´zabila´, o tom niet pochýb. V tretej sme na inkasované góly vôbec nereagovali," uviedol pre stránku nhl.com hlavný tréner Hurricanes Rod Brind´Amour.

Černák má v prebiehajúcej sezóne na konte osem bodov (1+7), doma proti Columbusu už po 100 sekundách hry prihrávkou od modrej čiary našiel pred bránkou Kučerova a ruský útočník otvoril skóre. Slovenský zadák strávil na ľade 17:30 min, okrem asistencie mal plusový bod, dve strely a tri "hity". Tampa vyhrala osemkrát v sérii na svojom ľade, Brayden Point sa strelecky presadil v deviatom stretnutí za sebou pred vlastným publikom a opäť tak vylepšil klubový rekord.

Slovenský útočník Adam Ružička nebodoval v siedmom dueli za sebou, jeho Calgary prehralo na ľade St. Louis 3:4 po predĺžení. Ružička nastúpil vo štvrtej formácii, odohral 11:52 min a mal tri strelecké pokusy. Flames vyhrávali po dvoch tretinách 3:1, svoj náskok však stratili na začiatku tretieho dejstva v rozmedzí 28 sekúnd. V 46. minúte mohli domáci dokonať obrat skóre, ale gól Roberta Thomasa hlavní arbitri neuznali po trénerskej výzve. Blues to mrzieť nemuselo, pretože v prvej minúte predĺženia rozhodol o víťazstve domácich práve Thomas, keď v prečíslení dvoch proti jednému zužitkoval presnú prihrávku Jordana Kyroua. "Keď sme išli na ľad, tak sme sa na seba pozreli a ja som mal predstavu o tom, čo má v pláne. Skvele to zahral a mne zostávalo už iba vystreliť nad ľadom," pochválil autor víťazného gólu prihrávku svojho spoluhráča.

Artemij Panarin rozhodol v nájazdoch o domácom triumfe New Yorku Rangers nad Minnesotou 4:3. Hostia v zápase viedli 2:0 aj 3:2, napokon však odviezli z Madison Square Garden iba bod. V bránke "jazdcov" stál Igor Šesťorkin a predviedol 28 zákrokov, chrbát mu na striedačke kryl Jaroslav Halák.

Nemecký obranca Moritz Seider zaznamenal štyri asistencie a výrazne tak prispel k víťazstvu Detroitu nad Winnipegom (7:5). "Myslím, že v tomto ročníku hrám oveľa vyspelejšie. Zlepšujem sa a nachádzam správne momenty, keď sa mám zapojiť do útoku," povedal dvadsaťjedenročný Nemec. Základ výhry položili Red Wings v prvej tretine, keď odskočili súperovi na rozdiel troch gólov. Jets dokázali v prostrednej časti aj na začiatku tretej tretiny duel zdramatizovať, ale na predĺženie päťzápasovej víťaznej série to nestačilo. Domáci uspeli po troch prehrách za sebou.

Vancouver si proti Pittsburghu vypracoval v priebehu troch minút náskok 3:0, napokon sa však z víťazstva 5:4 tešil Pittsburgh. "Tučniaci" po rýchlych inkasovaných góloch siahli po zmene brankára a výmena Dustina Tokarskeho za Caseyho DeSmitha bola správny impulz. Ešte do prvej prestávky domáci vyrovnali na 3:3, keď obrat naštartovali najskúsenejší hráči Pittsburghu Jevgenij Malkin a Sidney Crosby. Štvorbodový ruský útočník následne skóroval na 4:3 a podieľal sa aj na víťaznom góle Rickarda Rakella. "Myslím si, že to začalo u našich lídrov. Chlapci boli na lavičke dosť hlasní a odohrali inšpiratívny zápas. Opäť ukázali charakter," chválil skúsených hráčov kouč Pittsburghu Mike Sullivan.

Víťazná séria Seattlu sa natiahla už na šesť zápasov. "Krakeni" v noci na stredu potvrdili najlepšiu formu spomedzi všetkých tímov a zdolali Buffalo 4:3. Sabres nedokázali uspieť ani v štvrtom vzájomnom stretnutí týchto dvoch tímov v sezóne. Prvou hviezdou duelu sa stal útočník hostí Matty Beniers, ktorý zaznamenal gól a asistenciu. Americký útočník skóroval v piatom zápase za sebou. "Matty má dynamické schopnosti, ale aj drzosť a odvahu ísť do niektorých ťažkých priestorov," pochválil dvadsaťročného útočníka hlavný tréner Seattlu Dave Hakstol.

Líder Západnej konferencie Dallas zvíťazil na ľade NY Islanders 2:1 po nájazdoch. Mužom duelu bol americký útočník Jason Robertson, ktorý strelil oba góly Dallasu. Jeden z hry a víťazný pridal v nájazdoch, keď ako jediný rutinérsky rozhodol zápas v prvej sérii. "Bol to naozaj pekný gól. Jason nám pomáha celú sezónu. Myslím, že sme to potrebovali. Sú to veľmi dôležité dva body," povedal kouč Dallasu Peter DeBoer.

Arizona pridala šiestu prehru za sebou. Na ľade "kojotov" zvíťazili hráči San Jose 4:2. Domáci držali nádej na bodový zápis dve tretiny. Na začiatku tretieho dejstva však využil nekoncentrovanosť v deviatej sekunde rozhodujúcim gólom Matt Nieto. Zápas spečatil do prázdnej bránky v 55. minúte premiérovým presným zásahom v sezóne obranca Jaycob Megna.

Obhajca Stanleyho pohára Colorado prežíva slabšie obdobie. "Lavíny" neuspeli v šiestom z uplynulých siedmich duelov, keď na domácom ľade nestačili na Floridu, ktorá zvíťazila 5:4. Domáci po dvoch dejstvách prehrávali 1:4, dokázali však skóre vyrovnať. V 53. minúte zmazali trojgólové manko, následne však ponúkli Floride presilovú hru, v ktorej rozhodol o víťazovi Matthew Tkachuk.

NHL - sumáre:

Buffalo Sabres - Seattle Kraken 3:4 (1:1, 1:1, 1:2)

Góly
: 11. Tuch (Thompson, J. Skinner), 26. Dahlin (J. Skinner, Cozens), 60. Tuch (Dahlin, Cozens) – 19. Eberle (Burakovsky), 29. Gourde (Schultz, Bjorkstrand), 42. Beniers (Dunn, Burakovsky), 46. Schultz (Beniers, Eberle). Brankári: Comrie - Grubauer, strely na bránku: 35:22

Carolina Hurricanes - New Jersey Devils 3:5

14. Kotkaniemi (Nečas), 29. Pacioretty (Aho Skjei), 38. Aho (Teräväinen, Pesce) – 18. Siegenthaler (Hamilton, Hischier), 40. Mercer (Severson, Graves), 40. J. Boqvist (Mercer, M. McLeod), 49. Mercer (J. Boqvist, M. McLeod), 60. Hischier (TATAR, Haula). Brankári: Kočetkov - Vaněček, strely na bránku: 28:22

Detroit Red Wings - Winnipeg Jets 7:5 (3:1, 2:2, 2:2)

2. Walman (Seider, Copp), 8. Berggren (Copp, Seider), 16. Sundqvist (Seider, Raymond), 23. Kubalík (Sundqvist), 38. Larkin (Seider, Raymond), 42. Fabbri (Lindström, Veleno), 59. Raymond (Larkin) – 18. Pionk (Scheifele, Perfetti), 30. Gagner (D. Gustafsson, Jonsson Fjällby), 33. Schmidt (Perfetti, Wheeler), 41. Ehlers (Connor, Pionk), 55. Scheifele (Dubois, Ehlers). Brankári: Husso - Hellebuyck, strely na bránku: 23:37

New York Rangers - Minnesota Wild 4:3 po predĺžení a sam. nájazdoch (0:2, 2:0, 1:1 - 0:0, 1:0)

Góly
: 23. K. Miller (Vesey), 36. Fox, 54. Chytil (Fox, K. Miller), rozh. sam. nájazd: Panarin – 13. Merrill (M. Foligno, Greenway), 18. Kaprizov (Steel, Reaves), 45. Zuccarello (Steel, Brodin). Brankári: Šesťorkin - Fleury, strely na bránku: 43:32

Pittsburgh Penguins - Vancouver Canucks 5:4 (3:3, 2:0, 0:1)

9. Malkin (T. Smith, Rust), 15. Crosby (Dumoulin, Rust), 17. Zucker (Malkin), 28. Malkin (Zucker), 35. Rakell (Malkin, T. Smith) – 5. Garland (Q. Hughes, L. Schenn), 7. Boeser (Horvat, Michejev), 8. Q. Hughes (Lockwood, E. Pettersson), 53. Dermott (Ekman-Larsson, Boeser). Brankári: DeSmith (8. Tokarski) - S. Martin, strely na bránku: 36:24

Tampa Bay Lightning - Columbus Blue Jackets 6:3 (2:0, 1:1, 3:2)

2. Kučerov (ČERNÁK, Hagel), 10. Paul (Kučerov, Hedman), 31. Namestnikov (Bellemare), 47. Kučerov (Hedman, Stamkos), 53. Point (Kučerov), 54. Colton (Maroon, Paul) – 28. Bayreuther (Roslovic, Laine), 45. Berni (Laine), 57. Marčenko. Brankári: Vasilevskij - Merzlikinš, strely na bránku: 46:23

New York Islanders - Dallas Stars 1:2 po predĺžení a sam. nájazdoch (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

14. Lee (Nelson, Dobson) – 4. J. Robertson (Pavelski, Seguin), rozh. sam. nájazd: J. Robertson. Brankári: Sorokin - Oettinger, strely na bránku: 27:26

St. Louis Blues - Calgary Flames 4:3 po predĺžení (1:2, 0:1, 2:0 - 1:0)

4. Bučnevič (Kyrou, Thomas), 43. Alexandrov (Santini, Neighbours), 43. Kyrou (Bučnevič, Rosen), 61. Thomas (Kyrou) – 14. Lucic (Kadri, Huberdeau), 16. Backlund (Zadorov, Mangiapane), 22. Mangiapane (Hanifin, Coleman). Brankári: Binnington - Markström, strely na bránku: 27:31

Arizona Coyotes - San Jose Sharks 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

7. Hayton (Gostisbehere, Chychrun), 17. Fischer (Gostisbehere, Chychrun) – 5. Labanc (Hertl, Meier), 26. Sturm (Bonino, Lindblom), 41. Nieto (Couture, Barabanov), 55. Megna (E. Karlsson, Labanc). Brankári: Vejmelka - Kähkönen, strely na bránku: 28:33

Colorado Avalanche - Florida Panthers 4:5 (1:3, 0:1, 3:1)

Góly
: 20. Cogliano (MacDermid, Makar), 47. Rantanen (B. Hunt, Compher), 47. MacKinnon (Rantanen, Girard), 53. Compher (MacDermid, Rodrigues) – 10. Barkov (Lundell), 12. Montour (Verhaeghe, Bennett), 14. Bennett (Reinhart), 40. M. Tkachuk (Barkov, Montour), 57. M. Tkachuk. Brankári: Georgijev - Bobrovskij, strely na bránku: 31:36

Erik Černák (Tampa Bay) 17:30 0 1 1 1 2 0

Tomáš Tatar (New Jersey) 17:45 0 1 1 1 2 2

Adam Ružička (Calgary) 11:52 0 0 0 0 3 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty