Gaudette po rozhodujúcom góle: Užívam si dôležitú rolu

Švédski hráči Lucas Wallmark (vľavo) a Emil Bemström (vpravo) reagujú po tom, ako Američania Adam Gaudette (druhý zľava) a Ben Meyers oslavujú úvodný gól v zápase B-skupiny USA - Švédsko na MS v ľadovom hokeji v Tampere 21. mája 2022. Foto: TASR/AP

Jeden z hlavných rozhodcov duelu bol Slovák Peter Stano.

Tampere 21. mája (TASR) - Hokejisti USA zvíťazili v sobotnom zápase B-skupiny MS vo Fínsku nad Švédskom 3:2 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelil 11 sekúnd pred koncom predĺženia Adam Gaudette, ktorý sa na víťazstve podieľal dvoma gólmi a jednou asistenciou.

Američania nastúpia na ďalší zápas v pondelok o 15.20 SELČ proti Česku, Švédi budú hrať v nedeľu od 19.20 proti Nórsku.

B-skupina (Tampere):

USA - Švédsko 3:2 pp (1:1, 1:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 8. Gaudette (Meyers, Peeke), 39. Schmidt (Gaudette, Tynan), 65. Gaudette (Tynan) - 3. Dahlin (Lang, Aman), 27. Grundström. Rozhodcovia: STANO (SR), Lawrence - Van Oosten (obaja Kan.), Obwegeser (Švaj.), vylúčení: 3:3 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 8304 divákov.

USA: Swayman - S. Jones, Megna, Peeke, Schmidt, Hughes - Bellows, Gaudette, Farrell - Lettieri, Bordeleau, Kuhlman - Hayden, Meyers, Galchenyuk - Lafferty, Watson, Tynan - Barber

Švédsko: Ullmark - Larsson, Dahlin, Gustafsson, Ekman-Larsson, Pettersson, Tömmernes, Lindholm - Bemström, Wallmark, Nordström - Grundström, Kellman, Asplund - Klingberg, Peterson, Bromé - Friberg, Aman, Lang - Bengtsson

Švédsky brankár Linus Ullmark (vľavo) bráni pred Američanom T J Tynanom v zápase B-skupiny USA - Švédsko na MS v ľadovom hokeji v Tampere 21. mája 2022.

Úvodná tretina priniesla rýchly hokej, ktorý priniesol vyrovnané dianie a aj skóre. Švédi išli do vedenia v 3. minúte, v ktorej Dahlin zblízka využil nedôraz obrany - 1:0. Farrell ešte v nádejnej príležitosti nevyrovnal, no Gaudette v 8. minúte prestrelil Ullmarka - 1:1. Ešte do konca prvej tretiny si oba tímy vytvorili viacero sľubných príležitostí, ale brankári podržali svoje tímy.

V 29. minúte sa už Švédi radovali z gólu, ale Američania uspeli v následnej trénerskej výzve, ktorá odhalila postavenie mimo hry pred švédskym gólom. V 39. minúte išli Američania prvýkrát do vedenia, keď presilovkovú kombináciu po efektnej prihrávke Gaudettea využil Schmidt - 2:1.

Bellows v 47. minúte po samostatnom úniku nepridal tretí gól Američanov, ktorí krátko nato inkasovali. Hughes zlomil hokejku pri rozohrávke, puk získal Grundström a po brejku prekonal Swaymana - 2:2. Do konca tretej tretiny mali viac z hry Švédi, ale tretí gól nepridali.
Švédsky hráč Rasmus Dahlin (26) oslavuje so spoluhráčmi na striedačke po tom, ako skóroval v zápase B-skupiny USA - Švédsko na MS v ľadovom hokeji v Tampere 21. mája 2022.

V predĺžení mali oba tímy niekoľko sľubných šancí a druhý bod získali Američania. V úniku dvoch proti jednému rozhodol Gaudette, keď zužitkoval prihrávku Tynana - 3:2 pp.

Povedali po zápase (zdroj: IIHF):

Adam Gaudette, útočník USA: "Kto nerád strieľa góly? Je skvelé, keď takto pomôžem tímu k víťazstvu. Už je to nejaký čas, čo som mal takúto dôležitú úlohu v tíme. Užívam si to. Na príležitosť som čakal aj v NHL a je pre mňa len dobré, že som znovu ukázal, že mám na najvyššiu úroveň."

Carl Grundström, útočník Švédska: "Vedel som, že situácia pred naším (napokon neuznaným) gólom bola tesná, no nemyslel som si, že je to ofsajd. Ukázalo sa však, že bol. Pri mojom góle som mal aj dosť šťastia. Ich obranca zlomil hokejku, z toho sme získali protiútok."