Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 16. jún 2024Meniny má Blanka a Bianka
< sekcia Import

9. ročník s OLO zadarmo do ZOO štartuje 17. septembra

primátor Hlavného mesta SR Bratislavy Milan Ftáčnik (vľavo) a generálny riaditeľ OLO, a. s., Roman Achimský na zbernom vozidle na separovaný zber odpadu- Foto: TASR/Štefan Puškáš

V rámci akcie, ktorá potrvá od 17. septembra do 5. októbra, chcú organizátori opäť spojiť príjemný zážitok detí z prehliadky takmer 150 druhov zvierat v ZOO s užitočným triedením odpadu




Bratislava 12. septembra (TASR) - Spoločnosť odvoz a likvidácia odpadu (OLO) v Bratislave spoločne so Zoologickou záhradou pripravili pre deti materských škôl a žiakov základných škôl už 9. ročník tradičného podujatia s OLO zadarmo do ZOO. Tento ročník je výnimočný tým, že sa stal súčasťou 1. ročníka Olompiády - súťaže bratislavských škôl v separovanom zbere, ktorá má zábavnou formou dostať do povedomia žiakov a pedagógov škôl dôležitosť separovania odpadu. V rámci akcie s OLO zadarmo do ZOO, ktorá potrvá od 17. septembra do 5. októbra, chcú organizátori opäť spojiť príjemný zážitok detí z prehliadky takmer 150 druhov zvierat s užitočným triedením odpadu.


Deti i takto môžu prispieť k ochrane životného prostredia.



Stačí, ak každé z detí materskej školy v doprovode pedagógov prinesie pred vchod do ZOO minimálne desať prázdnych PET fliaš, obalov TETRA Pack (mlieka, džúsov...) alebo plechoviek od nápojov a vstupné vo výške 3 eur má zadarmo. Pre žiakov bratislavských základných škôl je stanovený minimálny počet 15 prázdnych PET fliaš, obalov TETRA Pack (mlieka, džúsov...), alebo plechoviek od nápojov.
Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa OLO a.s., Romana Achimského,
„separovanie odpadu nie je dobrovoľná činnosť, ale v zmysle zákona je to povinnosť.


Podľa množstva obslúh sa dnes už štvrtina komunálneho odpadu v Bratislave zbiera formou separovaného zberu



Ak sledujeme, čo všetko sa v zmesovom odpade ešte nachádza, tak je tu potenciál vyseparovať 50 percent všetkého odpadu, ktorý sa v meste vyprodukuje. K tomu sa môžeme dopracovať po zavedení vhodnejšieho systému, ktorý by viac motivoval ľudí separovať papier, plasty a sklo z komunálneho odpadu. Pravidlá Európskej únie sú totiž jednoznačné. Na rozdiel od iných miest na Slovensku je Bratislava špecifická tým, že tu je u ľudí vysoká miera alibizmu. Bratislava je pre mnohých obyvateľov najmä zdrojom práce a nocľahárňou bez pozitívneho vzťah k mestu, a tým aj k tvorbe odpadu. Separovanie je, pochopiteľne, práca navyše, ľudia si musia na to vyčleniť nielen čas, ale v domácnosti aj určitý priestor na papier, plasty a sklo. Pokiaľ to nebudú brať len ako obmedzenie komfortu, ale uvedomia si ekologický aj ekonomický aspekt separovania, môže podiel separované odpadu rásť. Jedna vec je legislatíva a druhá kultúrna vyspelosť ľudí, zvyklosti a vnímanie závažnosti dopadov ľudskej činnosti na životné prostredie. To čo sme nestihli pri výchove dnešnej staršej generácie, doháňame environmentálnou výchovou u našich detí. Myslím si, že oni dnes oveľa citlivejšie prejavujú svoj postoj k životnému prostrediu a sú nositeľmi budúcej zmeny. I preto sme tohto roku spustili v Bratislave, v spolupráci so samosprávou, materskými a základnými školami ambiciózny projekt Olompiády. Separovanie komunálneho odpadu a budovanie citlivého vzťahu k životnému prostrediu je jeho ústrednou myšlienkou.“
Požiadavka triedenia domového odpadu a jeho následná recyklácia by sa teda mala stať súčasťou životného štýlu nielen nastupujúcej mladej generácie, ale jej pričinením i všetkých obyvateľov hlavného mesta.

TASR informovala Tímea Kerpánová z OLO a.s.