Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Import

Akadémia vied ČR expanduje do USA, chce byť silným hráčom vo vede

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Úzke prepojenie s najlepšími výskumnými inštitúciami sveta je podľa vedcov významné nielen pre akademickú sféru, ale pre celú spoločnosť.

Praha/Boston 18. októbra (TASR) - Akadémia vied (AV) ČR expanduje do Spojených štátov, jej Ústav organickej chémie a biochémie (ÚOCHB) v piatok otvorí svoju pobočku v Bostone. Chce využiť možnosť sledovať najnovšie trendy v oblasti biomedicínskeho výskumu priamo v centre svetového diania. AV ČR na svojom webe uviedla, že ide o unikátnu udalosť v rámci celej Európy, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Rozbeh laboratória AV ČR v Spojených štátoch znamená podľa nej výrazný impulz pre českú vedu, pretože pracovisko v Bostone bude v USA prezentovať české projekty, a to nielen z jeho materského ústavu. Ambíciou pobočky ÚOCHB je stať sa silným a jasne rozpoznateľným hráčom na vedeckej mape sveta, uviedol šéf ústavu Jan Konvalinka.

Úzke prepojenie s najlepšími výskumnými inštitúciami sveta je podľa vedcov významné nielen pre akademickú sféru, ale pre celú spoločnosť. Vďaka nemu sa zvyšuje šanca, že český výskum dospeje k jeho konkrétnej aplikácii, napríklad v látke, ktorá sa stane základom nového lieku, vysvetlila AV ČR.

"Je to veľký deň pre českú vedu. Ide o vôbec prvý prípad, keď česká vedecká inštitúcia otvára pobočku takého významu v zahraničí. Boston je strediskom toho najlepšieho svetového výskumu v medicinálnej chémii, čo je odbor, v ktorom ÚOCHB zaznamenal mnoho úspechov," povedal český minister pre vedu a výskum Marek Ženíšek. Verí, že vďaka prístupu k dôležitým hráčom v danom sektore bude možné výskum rýchlejšie konkrétne aplikovať.

Prvé laboratórium nového pracoviska povedie významný biológ David M. Sabatini, ktorý sa zameriava na vedecké otázky súvisiace s rastom, metabolizmom a starnutím. Do výskumu plánuje zapojiť aj kolegov, ktorí sa zaoberajú strojovým učením, pretože tento segment sa veľmi rýchlo rozvíja a podľa vedcov má potenciál zmeniť podobu vedeckého výskumu.





(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.