Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. september 2023Meniny má Ľuboš aj Ľubor
< sekcia Import

Eastman, vynálezca fotoaparátu Kodak, zomrel pred 80 rokmi

Foto: TASR/AP

Eastman pomohol medicíne, priemyslu, vzdelaniu, umeniu i zábave. Na sklonku života ho postihla vážna choroba a bolesti ho priviedli k samovražde.

New York/Bratislava 13. marca (TASR) - Zakladateľ spoločnosti Eastman Kodak Company, americký vynálezca a priemyselník George Eastman urobil z fotoaparátu jednoducho použiteľnú vec a reklamným sloganom "Vy stlačíte spúšť, my urobíme ostatné" priblížil fotografiu masám ľudí. V stredu uplynie 80 rokov od jeho úmrtia.

George Eastman sa narodil 12. júla 1854 vo Waterville v americkom štáte New York. Jeho otec zomrel, keď bol on ešte malé dieťa. So štúdiami sa musel rozlúčiť už v štrnástich rokoch, rodina totiž nemala žiadne peniaze a on sa musel starať o svoju matku a dve sestry, jedna z nich bola ťažko zdravotne postihnutá. Pri hľadaní práce sa nemohol príliš chváliť odporúčaním zo školy.

Napriek tomu sa mu podarilo založiť v americkom Rochesteri spoločnosť Eastman Kodak Company, ktorá dodnes vyrába fotografický materiál. Ako 24-ročný mladík sa chystal na dovolenku a rozhodol sa, že svoju cestu zdokumentuje. Za päť dolárov si kúpil návod, ako urobiť fotku, a zaobstaral si kompletné fotografické náčinie. V tých časoch to znamenalo, že okrem kufra s osobnými vecami musel nosiť aj veľkú skrinku aparátu (asi ako dnešná mikrovlnka), ktorý mohol stáť len na ťažkom pevnom stojane. Nezaobišiel sa ani bez vody a stanu, aby mohol potme nanášať fotografickú emulziu na sklenené doštičky. Na ne potreboval ešte ťažký kovový držiak. Výlet sa mu napokon nepodarilo zaznamenať, ale fotografovanie ho úplne pohltilo. Dočítal sa, že fotografi sa môžu sami naučiť miešať želatínovú emulziu. Experimentoval celé noci a po troch rokoch skúšania sa dopracoval k receptu, ktorý fungoval. V apríli 1880 založil firmu a začal vyrábať a predávať suché platne. Sklo sa pokúšal nahradiť ľahším a ohybnejším materiálom, ktorý by sa dal zvinúť. V roku 1884 sa postupne prepracoval k zvitkovému filmu.

Ilustračné foto
Foto: TASR/AP


Nový prístroj - jednoduchý fotografický aparát KODAK prvý so zvitkovým filmom, ktorý sa dal uchopiť jednou rukou, napokon predstavil 15. júna 1888. Mnohí vtedy špekulovali, ako vzniklo meno prístroja, ktorý mohol používať hocikto. Eastmanovi sa veľmi páčilo písmeno "K" a chcel, aby bolo na začiatku i na konci slova. To, čo je medzitým, vzniklo ako výsledok nekonečných kombinácií hlások.

Technický vývoj šiel potom rýchlo dopredu. Eastmanov zvinovací film umožnil v roku 1891 zhotoviť filmovú kameru a koncom 20. rokov 20. storočia aj farebný film. Medzi obľúbené výrobky Eastman Kodak Company sa zaradil v roku 1895 aj prvý vreckový fotoaparát Pocket Kodak, považovaný za predchodcu moderných fotoaparátov. Ďalší pokrok Amerika zažila v roku 1900, keď sa na trhu objavil prvý fotoaparát pre deti za jeden dolár Brownie.

Eastman pomohol medicíne, priemyslu, vzdelaniu, umeniu i zábave. Na sklonku života ho postihla vážna choroba a bolesti ho priviedli k samovražde. Zomrel 14. marca 1932 v americkom Rochesteri v štáte New York.

Na prelome milénia začala spoločnosť Eastman Kodak Company ohrozovať digitálna revolúcia. Predaj malých žltých škatuliek s foto filmami sa začal prudko prepadať, pretože ľudí oslovil nový spôsob práce s fotografiou. Objavili výhody uchovávania záberov v počítači, na cédečkách či iných pamäťových médiách a vyvolávanie vo fotolabe vymenili za tlač na domácich tlačiarňach.

Sídlo výrobného závodu firmy Kodak v americkom Rochesteri na archívnej snímke z 6. januára 2012. Americký výrobca fotoaparátov a fotografického materiálu Eastman Kodak, ktorý patril medzi priekopníkov v oblasti výroby fotografických filmov, podal na súde v New Yorku žiadosť o ochranu pred veriteľmi.
Foto: TASR/AP
Americká spoločnosť Eastman Kodak vo februári 2012 oznámila, že končí s výrobou digitálnych fotoaparátov. Firma s niekoľko ročnou tradíciou výroby fotografickej techniky, ktorá navyše sama s digitálnym fotoaparátom ako prvá prišla, oznámila, že okrem digitálnych fotoaparátov ukončí aj produkciu vreckových videokamier a digitálnych fotorámikov. Do budúcnosti sa chce sústrediť už len na ziskovejšie divízie, najmä na výrobu tlačiarní.