Quantcast
< sekcia Import

Mladí krajania budú spoznávať Slovensko, pôjdu po lokalitách UNESCO

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

V sobotu (30.7.) sa v Liptovskom Jáne stretne viac ako 50 študentov a pedagógov v letnom tábore mladých výskumníkov, v nedeľu (31.7.) zasa v Demänovskej doline štartuje Krajanské leto.

Banská Bystrica 27. júla (TASR) – Už tento víkend sa začínajú dve krajanské aktivity, ktoré organizuje Metodické centrum Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici pre Slovákov žijúcich v zahraničí. V sobotu (30.7.) sa v Liptovskom Jáne stretne viac ako 50 študentov a pedagógov v letnom tábore mladých výskumníkov – po lokalitách UNESCO. V nedeľu (31.7.) zasa v Demänovskej doline štartuje Krajanské leto, na ktorom sa očakáva účasť okolo 80 krajanov väčšinou z krajín západnej Európy.

"Mladí krajania v Liptovskom Jáne navštívia a spoznajú viaceré lokality zapísané do zoznamov UNESCO, Spišský hrad a Žehru, Levoču, Vlkolínec, jaskyne, artikulárny kostolík v Leštinách, ale i terchovskú muziku na Jánošíkových dňoch v Terchovej," informovala Zuzana Ševčíková, referentka marketingovej komunikácie UMB.

Letný tábor mladých výskumníkov sa skončí 7. augusta a Metodické centrum UMB ho organizuje v gescii ministerstva školstva.

Krajanské leto potrvá do 13. augusta a na jeho účastníkov čaká poznávací a vzdelávací program, počas ktorého navštívia najbližšie okolie, ale tiež Oravský hrad a Slanický ostrov na Oravskej priehrade, Demänovskú jaskyňu, Čiernohronskú železničku, Lesnícky skanzen vo Vydrove a slávnosti v Terchovej. Medzi mladých krajanov zavíta i predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Ján Varšo, v gescii ktorého sa toto podujatie koná.

"Podstatou oboch aktivít je činnosť v zmiešaných súťažných družstvách. Spolupráca na súťažných úlohách a pozitívna motivácia vedie mladých krajanov k prirodzenej komunikácii v spoločnom slovenskom jazyku," dodala Ševčíková.