Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 25. jún 2024Meniny má Olívia a Tadeáš
< sekcia Import

Bratislavský archív odprezentuje na DOD dokumenty o životnom prostredí

Ilustračné foto. Foto: TASR Jaroslav Novák

Archív mesta Bratislavy bude otvorený do 16.00 h.

Bratislava 10. júna (TASR) – Archív mesta Bratislavy (AMB) opäť otvára svoje brány pre verejnosť. Počas sobotného Dňa otvorených dverí vystaví archívne dokumenty týkajúce sa životného prostredia v hlavnom meste. Zachytávajú vzťah človeka k životnému prostrediu od stredoveku po 20. storočie.

"Prezentovať budeme zaujímavé stredoveké listiny, v ktorých sa spomína vzťah k zvieratám, upratovaniu a čistote mesta. Jedným z vystavovaných predmetov bude prekrásny plán mestských lesov, ktorý je viac-menej neznámy," hovorí pre TASR vedúci bratislavského mestského archívu Michal Duchoň.

Návštevníci si budú môcť pozrieť napríklad aj viaceré plagáty z obdobia 50. a 60. rokov minulého storočia zameriavajúce sa na problematiku životného prostredia. Zaujímavé podľa šéfa archívu je, že množstvo hesiel, ktoré sa na nich spomínajú, sú aktuálne aj v súčasnosti. "Musíme si uvedomiť, že to bolo obdobie socializmu. Napriek tomu sú graficky veľmi pekné a zaujímavé a heslá stále aktuálne," poznamenáva Duchoň.

V rámci sprievodného programu sú pripravené viaceré prednášky, napríklad o životnom prostredí v starom Prešporku, lesoch a poľovníctve v minulosti, či o dilemách mesta, človeka a prírody v industrializovanom prostredí 19. storočia. Chýbať nebudú ani ukážky digitalizácie archívnych dokumentov i program pre deti.

Archív mesta Bratislavy bude otvorený do 16.00 h.