< sekcia Import

Rusky zdolali USA a triumfovali vo viacboji

Na snímke športové gymnastky Ruského olympijského výboru, zľava Lilia Achajmovová, Viktoria Listunovová, Angelina Melnikovová a Vladislava Urazovová získali zlato vo viacboji družstiev na XXXII. letných olympijských hrách v Tokiu 2020 v utorok 27. júla 2021. Foto: TASR/AP

Súťaž dokončili Sunisa Leeová, Grace McCallumová a Jordan Chilesová, Američanky dohromady nazbierali 166,096 b. Britky v súboji o tretie miesto predstihli Talianky.

Tokio 27. júla (TASR) – Športové gymnastky Ruského olympijského výboru získali zlato vo viacboji družstiev. V utorňajšom finále odsunuli na striebornú pozíciu dvojnásobné obhajkyne titulu z USA, ktoré zo zdravotných dôvodov už po prvej rotácii prišli o Simone Bilesovú. Bronz putuje do Veľkej Británie.

Rusky v zložení Lilia Achajmovová, Viktoria Listunovová, Angelina Melnikovová a Vladislava Urazovová triumfovali ziskom 169,528 bodu. Napodobnili mužských kolegov, ktorí sa vo viacboji družstiev radovali v pondelok.

Bilesovej nevyšiel úvodný preskok a na ďalších náradiach sa už nepredstavila. Súťaž dokončili Sunisa Leeová, Grace McCallumová a Jordan Chilesová, Američanky dohromady nazbierali 166,096 b. Britky (164.096) v súboji o tretie miesto predstihli Talianky.

Rusky prešli súťažou suverénne, viedli už po prvej rotácii. Na najvyšší stupeň vystúpili premiérovo od roku 1992, keď triumfovali v Barcelone ešte pod hlavičkou Spoločenstva nezávislých štátov. Ich líderkou bola predovšetkým Meľnikovová, štvrtá z kvalifikácie jednotlivkýň vo viacboji. Kvalitne ju však dopĺňali aj piata z kvalifikácie Urazovová a šiesta Listunovová.

Američanky nezískali zlato po dvoch predchádzajúcich triumfoch. Citeľne im chýbala Bilesová, ktorá prišla do Tokia zdanlivo s dobrou formou, keď dosiahla najlepšie skóre v kvalifikácii. V preskoku po výraznom vyšliapnutí zaznamenala skóre 13,766, najslabšie z jej rotácie. Potom ju už kamery zachytili iba pri nervóznej diskusii s tímovými kolegyňami.

Pred zverejnením oficiálneho stanoviska sa správy o príčine predčasného konca Bilesovej líšili. Podľa niektorých zdrojov mohlo ísť o zranenie nohy, televízia NBC však informovala, že 24-ročná Američanka odstúpila z psychických dôvodov. „Jej stav budeme kontrolovať na dennej báze, aby sme posúdili, či z lekárskeho pohľadu môžu absolvovať ďalšie súťaže," uviedla strešná organizácia americkej gymnastiky.

Ženy - viacboj družstiev, finále:

1. ROC (Lilija Achajmovová, Viktorija Listunovová, Angelina Meľnikovová, Vladislava Urazovová) 169,528 bodu, 2. USA (Simone Bilesová, Jordan Chilesová, Sunisa Leeová, Grace Mc Callumová 166,096)
3. Veľká Británia 164,096 (Jennifer Gadirovová, Jessica Gadirovová, Alice Kinsellová, Amelie Morganová)
4. Taliansko 163,638
5. Japonsko 163,280
6. Francúzsko 163,264
7. Čína 161,196
8. Belgicko 159,695