Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Import

Charles Darwin publikoval knihu O pôvode druhov pred 165 rokmi

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Charles Robert Darwin sa narodil 12. februára 1809 v rodinnom sídle The Mount v anglickom meste Shrewsbury v grófstve Shropshire.

Londýn/Bratislava 24. novembra (TASR) – Základ evolučnej teórie. Revolúcia vo vedeckom poznaní. Jedna z načítanejších vedeckých publikácií na svete. Kniha O pôvode druhov, ktorú v polovici 19. storočia publikoval Charles Darwin, si vyslúžila mnoho titulov a superlatívov, ale aj kritiky. Vyšla 24. novembra 1859, pred 165 rokmi.

Charles Robert Darwin sa narodil 12. februára 1809 v rodinnom sídle The Mount v anglickom meste Shrewsbury v grófstve Shropshire. Mal päť súrodencov, jeho otcom bol lekár Robert Darwin, matkou Josiah Wedgwoodová, ktorá zomrela, keď mal osem rokov. Obaja jeho rodičia boli známi abolicionisti – podporovatelia zrušenia otroctva.

Charles už od detstva prejavoval záujem o prírodu a zberateľstvo, otec ho však napriek tomu prihlásil v Edinburghu na štúdium medicíny. Charles považoval prednášky za nudné a chirurgiu za stresujúcu, preto štúdium zanedbával a radšej sa prihlásil na kurz preparácie zvierat. V druhom ročníku sa prihlásil do Plíniovskej spoločnosti, študentskej prírodopisnej skupiny, kde prebiehali živé debaty na rôzne témy. Zapísal sa aj na prírodopisné prednášky Roberta Jamesona, ktorý rozoberal aj geológiu. Nudil sa však podobne ako na medicíne, preto sa rozhodol pomáhať s klasifikáciou zbierok univerzitného múzea, v tom čase jedného z najväčších na svete. Dnes je známe ako Škótske národné múzeum.

Zanedbávanie štúdia medicíny Charlesovho otca nepotešilo, syna preto zapísal na štúdium teológie v Cambridge, aby sa stal pastorom anglikánskej cirkvi. Charles sa opäť nudil a namiesto štúdia sa venoval jazde na koni a streľbe. Jeho bratranec William Darwin Fox, tiež študent Cambridge, ho oboznámil s entomológiou a presvedčil ho, aby začal zbierať chrobáky. Cez Foxa sa neskôr zoznámil a spriatelil aj s profesorom botaniky Johnom Stevensom Henslowom. Štúdium v Cambridge nakoniec úspešne ukončil a v januári 1831 promoval desiaty zo 178 študentov.

Po návrate zo štúdií v auguste objavil Darwin doma list, v ktorom ho Henslow odporúčal na miesto pomocného prírodopisca na palube lode HMS Beagle počas dvojročnej expedície na zmapovanie pobrežia Južnej Ameriky. Charlesov otec spočiatku synovu účasť odmietal. Jeho švagor Josiah Wedgwood II. ho však presvedčil, aby Charlesovu účasť dovolil a aj ju financoval.

HMS Beagle po vyrazila z Anglicka v decembri. Po zmapovaní Južnej Ameriky sa zastavila na súostroví Galapágy, odkiaľ vyrazila na Nový Zéland, do Austrálie a cez Maurícius, Kapské mesto a Brazíliu späť do Anglicka. Expedícia sa oproti pôvodnému plánu predĺžila – netrvala dva roky, ale päť.

Darwin však počas nej nezaháľal a kým loď 2. októbra 1836 zakotvila v Británii, horlivo študoval stovky kníh z lodnej knižnice, nazbieral stovky vzoriek a zapísal tisíce strán poznatkami a poznámkami.

Charles Darwin nie je objaviteľom myšlienky evolúcie druhov prirodzeným vývojom, stretol sa s ňou už počas štúdií na vysokej škole. Podarilo sa mu ju však prakticky dokázať. Knihu nevydal bezprostredne po návrate z expedície, ale napriek množstvu privezených materiálov a vzoriek na nej ďalej pracoval a svoju teóriu zdokonaľoval. Chcel mať nevyvrátiteľný dôkaz o jej pravdivosti, zrejme pre obavy z reakcie odbornej i širokej verejnosti. V tom čase totiž ešte stále väčšinou platil názor, že všetko na svete stvoril Boh.

O 22 rokov neskôr, v roku 1858, dostal Darwinov list od prírodopisca Alfreda Russella Wallacea. Stálo v ňom, že s jeho názormi na evolúciu druhov prirodzeným výberom súhlasí a dopracoval sa k rovnakým záverom. Darwin sa obával, že by ho Russell mohol predbehnúť, preto O pôvode druhov vydal 24. novembra 1859.

Kniha spôsobila obrovský rozruch nielen medzi vedcami, ale aj u laickej verejnosti. Mnohí ľudia sa z jeho teórií vysmievali. Vlna výsmechu sa zniesla aj na teóriu o „opičom“ pôvode ľudí. Dnes je už známe, že ľudia a opice skutočne mali spoločných predkov a Darwinove teórie sú široko prijímaným faktom.

Charles Darwin zomrel 19. apríla 1882. Pochovaný je vo Westminsterskom opátstve vedľa astronóma Williama Herschela a neďaleko fyzika a matematika Isaaca Newtona.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.