Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 12. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Import

ČHMÚ: Tohtoročný september bol v ČR najdaždivejším od roku 1961

Ilsutračná snímka. Foto: TASR František Iván

Vysoký úhrn zrážok bol podľa ČHMÚ spôsobený najmä extrémnymi zrážkami od 11. do 16. septembra.

Praha 14. októbra (TASR) - Tohtoročný september bol v Česku najdaždivejším od roku 1961. Na stanici v Jeseníkoch zaznamenali najvyšší denný zrážkový úhrn v histórii meraní - 386 milimetrov. Vo svojej správe to v pondelok uviedol Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

"Priemerný mesačný úhrn zrážok (na zrážkomerných staniciach v ČR) 179 milimetrov predstavuje 298 percent normálu 1991 - 2020. Ide o najvyššiu hodnotu septembrového zrážkového úhrnu a dokonca druhý najvyšší zaznamenaný (priemerný) mesačný úhrn zrážok na území ČR v období od roku 1961," spresnili českí meteorológovia. Najvyšší priemerný mesačný zrážkový úhrn zaznamenali v ČR v júli 1997 (204 mm), za september to bolo v roku 2007 (115 mm).

Vysoký úhrn zrážok bol podľa ČHMÚ spôsobený najmä extrémnymi zrážkami od 11. do 16. septembra. Zasiahnuté boli predovšetkým Jeseníky, Beskydy a juh krajiny. Na meteorologickej stanici Loučná nad Desnou v Jeseníkoch zaznamenali za deň takmer 386 milimetrov zrážok, čo je najviac od počiatku meraní. Bol tak prekonaný rekord z júla 1897.

Povodňový stav, ktorý po extrémnych zrážkach nastal, zasiahol podľa meteorológov celé územie Česka okrem západných Čiech. "Na mnohých sledovaných profiloch bol zaznamenaný tretí stupeň povodňovej aktivity a úrovne kulminačných prietokov v mnohých prípadoch prekročili dobu opakovania 50 rokov," spresnil ústav s tým, že najmä v povodí Odry a Moravy bola prekročená aj takzvaná storočná voda.

Nadnormálny bol september aj teplotne. Priemerná mesačná teplota vzduchu v republike, ktorá dosiahla 15 stupňov Celzia, bola o dva stupne vyššia než normál z rokov 1991 až 2020.

(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)

HRABKO: Šanca, že z ústavy vypustia jeden volebný obvod, je malá

Podľa Hrabka bol systém viacerých volebných obvodov, ktorý zrušila ešte vláda Vladimíra Mečiara, pre voličov výhodnejší (správa, PODCAST, VIDEO).

- Komisia na kontrolu informačno-technických prostriedkov (ITP) ešte nie je zriadená. Koalícia hovorí, že sa v súčasnosti kreuje. Opozícia však namieta, že proces stojí a koaliční predstavitelia sa nechcú posunúť vpred.

- Zmena nálady investorov, ovplyvnená súčasnou situáciou v globálnej ekonomike, je citeľná aj na Slovensku a prejavuje sa presunom prostriedkov do bezpečnejších investícií.

- Trnavská polícia upozorňuje vodičov na uzáveru cesty medzi obcami Dolný Štál a Okoč v okrese Dunajská Streda.

- Koaličná SNS predloží návrh na zrušenie transakčnej dane pre malých podnikateľov a živnostníkov na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR.

- Zvierací ombudsman ponúka právnu pomoc pre farmárov v súvislosti so slintačkou a krívačkou (SLAK). Dobrovoľníci spustili iniciatívu STOP SLAK. Cieľom je chrániť práva chovateľov a zabrániť zbytočnému utrpeniu zvierat.

- Slovensko by sa mohlo zapojiť do projektu linky pomoci obetiam trestných činov 116 006. Vyplýva to z predbežnej informácie Ministerstva vnútra (MV) SR o pripravovanej novele zákona o prevencii kriminality.

- Dvaja hlavní poľskí prezidentskí kandidáti - Rafal Trzaskowski z Občianskej koalície (KO) a Karol Nawrocki podporovaný opozičnou stranou Právo a spravodlivosť (PiS) - zorganizovali dve samostatné predvolebné debaty, ktoré sprevádzal chaos i konflikty.

- Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že sa cíti vo veľmi dobrej kondícii po tom, čo absolvoval svoju prvú zdravotnú prehliadku od návratu do prezidentského úradu.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár sa na pozvanie svojho tureckého rezortného partnera Hakana Fidana zúčastnil na štvrtom ročníku konferencie Antalyjské fórum diplomacie.

- Predstavitelia Spojených štátov a Ukrajiny sa stretli, aby rokovali o dohode, ktorá by USA zaistila prístup k ukrajinským prírodným zdrojom, uviedol zdroj oboznámený s rozhovormi.

- Imigračný súd rozhodol, že zadržaný propalestínsky aktivista Mahmúd Chálil, ktorý má v USA trvalý pobyt na základe tzv. zelenej karty, môže byť deportovaný, uviedli americké médiá a Americká únia občianskych slobôd (ACLU).

- Viac ako sto čínskych občanov bojujúcich na strane Ruska proti Ukrajine patrí k žoldnierom, ktorí zrejme nemajú priame väzby na čínsku vládu.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.