< sekcia Import

Streľba v Ostrave: Medzi obeťami sú aj 2 príslušníci väzenskej služby

Šesť mŕtvych si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v utorok ráno vo Fakultnej nemocnici Ostrava. Štyria ľudia zomreli na mieste, dvaja počas operácie. Foto: TASR/ČTK/AP

Česká polícia vypátrala vozidlo muža, ktorý bol podozrivý, že vo Fakultnej nemocnici Ostrava zastrelil šiestich ľudí. Muž sa vo vozidle pred zásahom polície zastrelil.

Bratislava 10. decembra (TASR) – Český premiér Andrej Babiš (ANO) v utorok oznámil, že 17. decembra sa uskutoční celoštátne uctenie si pamiatky šiestich obetí streľby v ostravskej nemocnici, informoval spravodajský server ČT24.

Formálne nepôjde o štátny smútok. "Celoštátna symbolické ocenenie pamiatky bude formou rozozvučania sirén po dobu dvoch minút a 20 sekúnd. Bude to 17. decembra od 12. hodín," uviedol Babiš s tým, že ide o totožnú pietu, akú republika držala za obete streľby v Uherském Brodě v roku 2015.Streľba sa odohrala v utorok ráno vo Fakultnej nemocnici Ostrava. Minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) potvrdil, že páchateľ je po smrti. Jeho útok mal šesť obetí, ďalší traja ľudia sú zranení - dvaja z nich ťažko a jeden je v kritickom stave.

"Tak, ako viem, ako útok prebiehal, tak to bola de facto poprava. On strieľal veľmi zblízka, väčšinou do hlavy. To ukazuje na brutalitu a charakter toho človeka i útoku," povedal Hamáček.

Podľa riaditeľa ostravskej nemocnice bol páchateľ takzvaný tichý strelec, začal strieľať bez varovania.

Jedna zo svedkýň pre ČT uviedla, že útočník zrejme nechcel v streľbe prestať, ale vyprázdnil zásobník. V tej chvíli začali ľudia z čakárne utekať.

Polícia spresnila, že zahynuli štyria muži a dve ženy. Ministerstvo spravodlivosti neskôr oznámilo, že dve zo šiestich obetí streľby boli príslušníci väzenskej služby.

K útoku na traumatológii došlo okolo štvrť na osem ráno, policajti na miesto prišli podľa Hamáčka tri minúty po tom, čo sa o streľbe dozvedeli. Útočník stihol odísť, než dorazila prvá hliadka.

Páchateľ vo veku 42 rokov si strelil do hlavy, keď polícia vypátrala jeho auto.

Podľa informácií Českej televízie vypátrali policajti podozrivé vozidlo neďaleko areálu Loděnice v Děhylově - severozápadne od Ostravy.

"Polícia lokalizovala vozidlo, po ktorom pátrala a ktoré páchateľ používal. Vedľa vozidla bolo lokalizované telo osoby. Na miesto bola vyslaná polícia a záchranná služba. Ukázalo sa, že ide o páchateľa, ktorým je muž z Opavska vo veku 42 rokov," povedal Hamáček.

Minister spresnil, že muž po výstrele ešte žil. "Po asi polhodinovej resuscitácii zraneniam podľahol. Takže páchateľ tohto hrozného činu je po smrti," dodal. Po útoku v Ostrave zasahovali všetky krajské policajné zložky a tiež Útvar rýchleho nasadenia.

Moravskosliezský krajský policajný riaditeľ Tomáš Kužel spresnil, že policajti pátrali po vozidle útočníka vrtuľníkom. "Keď bol vrtuľník nad vozidlom, tak sa páchateľ strelil do hlavy," opísal.

Muž mal podľa polície z minulosti už trestné záznamy, išlo podľa Kužela o prípady "násilnej alebo majetkovej trestnej činnosti".

Premiér Andrej Babiš povedal, že podľa informácií, ktoré od polície dostal, pomohla polícii páchateľova matka. "Prišiel domov a oznámil, že zastrelil ľudí a že sa ide zastreliť," priblížil.

Prezident ČR Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým po obetiach streľby. Poďakoval sa príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí pomáhajú. Na Twitteri to uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Podľa spravodajského servera iROZHLAS.cz išlo o 42-ročného stavebného technika Ctirada V. Jeho totožnosť potvrdili Radiožurnálu dva dôveryhodné zdroje, na fotografii ho poznal aj riaditeľ spoločnosti, pre ktorú podozrivý pracoval.
Český minister vnútra Jan Hamáček potvrdil, že streľba si vyžiadala šesť obetí na životoch a troch zranených, z toho dvoch ťažko.

Polícia podozrivého identifikovala vďaka kamerovému systému nemocnice a jeho vozidlo potom vypátrali pomocou vrtuľníka. Páchateľ sa v tej chvíli strelil do hlavy, doplnil riaditeľ krajského riaditeľstva polície Moravskosliezskeho kraja Tomáš Kužel s tým, že páchateľ na svoj čin použil krátku guľovú zbraň českej výroby, ktorú nemal v legálnej držbe.

Polícia po streľbe v ostravskej fakultnej nemocnici zverejnila fotografiu muža v červenej vetrovke, ktorého vyhlásila za podozrivého. Toho policajti zadržali takmer okamžite. Následne sa však ukázalo, že nejde o páchateľa. Vzápätí polícia zverejnila fotografiu skutočného podozrivého a rýchlo ho vypátrala.

K útoku na traumatológii Fakultnej nemocnice Ostrava došlo okolo 07.15 h, polícia na miesto dorazila približne päť minút po tom, čo sa o streľbe dozvedela. Motív páchateľa zatiaľ nie je známy.

Riaditeľ fakultnej nemocnice v Ostrave Jiří Havrlant uviedol, že priamo na mieste činu zomrelo päť ľudí. "Ďalší, šiesty človek zomrel pri operácii v operačnej sále. Siedmy človek je po operácii, ale je vo vážnom stave a ešte sa operuje ôsmy človek," dodal. Všetky obete boli podľa neho pacienti. Podľa predchádzajúcich informácií išlo o dve ženy a štyroch mužov.

"Mám informáciu, že to boli ľudia z čakárne. Našťastie tam nebolo toľko ľudí, údajne ten človek strieľal zblízka, mieril na krk a na hlavu," doplnil český premiér Andrej Babiš. "Predpokladám, že je to individuálny čin človeka, ktorý má nejakú motiváciu. Či má nejaký psychický problém, ale išlo o nejakú pomstu, nevieme, musíme to vyšetriť, takže nechajme políciu pracovať," dodal Babiš.

Podľa Havrlanta išlo tzv. tichého strelca, ktorý začal strieľať bez varovania.

Kvôli streľbe bola uzavretá aj susedná Vysoká škola banícka-Technická univerzita Ostrava. Škola uzavrela vchody a o streľbe informovala študentov a personál rozhlasom.

Český prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým obetí streľby. Zároveň vyslovil "veľké poďakovanie" príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí teraz pomáhajú, uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček.

Streľba v ostravskej nemocnici je druhou najtragickejšou v dejinách Česka. Vo februári 2015 zastrelil muž v meste Uherský Brod osem ľudí a potom seba.
Výberová chronológia prípadov streľby v Česku s obeťami na životoch:— 22. júla 2003 - Dvaja páchatelia v Litvínoviciach zastrelili troch mužov. Jedného z páchateľov odsúdili na 25 a druhého na 11 rokov odňatia slobody.
— 22. novembra 2004 - V obci Tučapy zastrelil po hádke 25-ročný muž otca, matku a mladšieho brata. V roku 2006 ho dosúdili na doživotie.
— 8. marca 2009 - Počas rodinnej oslavy v meste Petřvald zastrelil 41-ročný muž štyroch ľudí. Po čine vystrelil aj na seba a neskôr v nemocnici zraneniu podľahol.
— 22. septembra 2011 - Muž vo Svitavách zastrelil nelegálne držanou zbraňou svoju družku a jej maloletú dcéru. Po čine spáchal samovraždu.
— 10. novembra 2011 - V areáli leteckej továrne Aircraft Industries v Kunoviciach zomreli pri streľbe traja muži vrátane páchateľa.
— 4. novembra 2013 - Dvaja ľudia zomreli a jeden bol ťažko zranený počas streľby v Raškoviciach. Páchateľ za dvojnásobnú vraždu odsúdili v roku 2014 na 27 rokov väzenia.
— 24. februára 2015 - Po streľbe v reštaurácii Družba v moravskom meste Uherský Brod ostalo osem mŕtvych, sedem mužov a jedna žena. Zomrel aj páchateľ, ktorý bol nezamestnaný a psychicky labilný. Vlastnil zbrojný preukaz a býval neďaleko reštaurácie, kde spáchal masovú vraždu.
— 27. mája 2017 - Jedna obeť ostala po streľbe Chomutove. Muža, ktorý strieľal, polícia zadržala a neskôr obvinila z vraždy.
— 9. apríla 2018 - V azylovom dome v Domažliciach v Plzenskom kraji psychicky chorý muž postrelil dvoch policajtov. Následne spáchal samovraždu strelou do hlavy.
— 9. marca 2019 - V nemocnici v pražskej štvrti Vinohrady postrelil 70-ročný muž dvoch pacientov, ktorí mu údajne prekážali. Útočníka spacifikovala zdravotná sestra. Jeden zo zranených zomrel.
— 25. marca 2019 - Po streľbe v obci Ostopovice v okrese Brno-vidiek ostali dvaja mŕtvi — muž stredného a žena staršieho veku. Podľa polície išlo o rodinnú tragédiu — vraždu a samovraždu.
— 11. júla 2019 - V reštaurácii v Rychnove nad Kněžnou postrelil manžel manželku, ktorá na druhý deň zomrela v nemocnici. Páchateľ, ktorým bol bývalý novinár, na manželku zaútočil podľa policajných vyšetrovateľov legálne držanou krátkou strelnou zbraňou a postrelil ju priamo do hlavy.
— 22. októbra 2019 - Pri streľbe v byte na Palackého triede bol jeden človek zabitý a druhý ťažko zranený. Polícia obvinila z vraždy a nedovoleného ozbrojovania 67-ročného muža.

\r\n
\r\nČeský minister vnútra Jan Hamáček potvrdil, že streľba si vyžiadala šesť obetí na životoch a troch zranených, z toho dvoch ťažko.
\r\n
\r\nPolícia podozrivého identifikovala vďaka kamerovému systému nemocnice a jeho vozidlo potom vypátrali pomocou vrtuľníka. Páchateľ sa v tej chvíli strelil do hlavy, doplnil riaditeľ krajského riaditeľstva polície Moravskosliezskeho kraja Tomáš Kužel s tým, že páchateľ na svoj čin použil krátku guľovú zbraň českej výroby, ktorú nemal v legálnej držbe.
\r\n
\r\nPolícia po streľbe v ostravskej fakultnej nemocnici zverejnila fotografiu muža v červenej vetrovke, ktorého vyhlásila za podozrivého. Toho policajti zadržali takmer okamžite. Následne sa však ukázalo, že nejde o páchateľa. Vzápätí polícia zverejnila fotografiu skutočného podozrivého a rýchlo ho vypátrala.
\r\n
\r\nK útoku na traumatológii Fakultnej nemocnice Ostrava došlo okolo 07.15 h, polícia na miesto dorazila približne päť minút po tom, čo sa o streľbe dozvedela. Motív páchateľa zatiaľ nie je známy.
\r\n
\r\nRiaditeľ fakultnej nemocnice v Ostrave Jiří Havrlant uviedol, že priamo na mieste činu zomrelo päť ľudí. \"Ďalší, šiesty človek zomrel pri operácii v operačnej sále. Siedmy človek je po operácii, ale je vo vážnom stave a ešte sa operuje ôsmy človek,\" dodal. Všetky obete boli podľa neho pacienti. Podľa predchádzajúcich informácií išlo o dve ženy a štyroch mužov.
\r\n
\r\n\"Mám informáciu, že to boli ľudia z čakárne. Našťastie tam nebolo toľko ľudí, údajne ten človek strieľal zblízka, mieril na krk a na hlavu,\" doplnil český premiér Andrej Babiš. \"Predpokladám, že je to individuálny čin človeka, ktorý má nejakú motiváciu. Či má nejaký psychický problém, ale išlo o nejakú pomstu, nevieme, musíme to vyšetriť, takže nechajme políciu pracovať,\" dodal Babiš.
\r\n
\r\nPodľa Havrlanta išlo tzv. tichého strelca, ktorý začal strieľať bez varovania.
\r\n
\r\nKvôli streľbe bola uzavretá aj susedná Vysoká škola banícka-Technická univerzita Ostrava. Škola uzavrela vchody a o streľbe informovala študentov a personál rozhlasom.
\r\n
\r\nČeský prezident Miloš Zeman vyjadril hlbokú sústrasť pozostalým obetí streľby. Zároveň vyslovil \"veľké poďakovanie\" príslušníkom bezpečnostných zložiek, lekárom a všetkým, ktorí teraz pomáhajú, uviedol jeho hovorca Jiří Ovčáček.
\r\n
\r\nStreľba v ostravskej nemocnici je druhou najtragickejšou v dejinách Česka. Vo februári 2015 zastrelil muž v meste Uherský Brod osem ľudí a potom seba.
\r\n
\r\n

Policisté přijali oznámení o střelbě v nemocnici v Ostravě Porubě. Na místě nyní policisté zasahuji. Proběhla evakuce osob. pic.twitter.com/VrDDjii6Qp

— Policie ČR (@PolicieCZ) 10. decembra 2019

\r\n
\r\n
\r\n

Výberová chronológia prípadov streľby v Česku s obeťami na životoch:


\r\n
\r\n— 22. júla 2003 - Dvaja páchatelia v Litvínoviciach zastrelili troch mužov. Jedného z páchateľov odsúdili na 25 a druhého na 11 rokov odňatia slobody.
\r\n— 22. novembra 2004 - V obci Tučapy zastrelil po hádke 25-ročný muž otca, matku a mladšieho brata. V roku 2006 ho dosúdili na doživotie.
\r\n— 8. marca 2009 - Počas rodinnej oslavy v meste Petřvald zastrelil 41-ročný muž štyroch ľudí. Po čine vystrelil aj na seba a neskôr v nemocnici zraneniu podľahol.
\r\n— 22. septembra 2011 - Muž vo Svitavách zastrelil nelegálne držanou zbraňou svoju družku a jej maloletú dcéru. Po čine spáchal samovraždu.
\r\n— 10. novembra 2011 - V areáli leteckej továrne Aircraft Industries v Kunoviciach zomreli pri streľbe traja muži vrátane páchateľa.
\r\n— 4. novembra 2013 - Dvaja ľudia zomreli a jeden bol ťažko zranený počas streľby v Raškoviciach. Páchateľ za dvojnásobnú vraždu odsúdili v roku 2014 na 27 rokov väzenia.
\r\n— 24. februára 2015 - Po streľbe v reštaurácii Družba v moravskom meste Uherský Brod ostalo osem mŕtvych, sedem mužov a jedna žena. Zomrel aj páchateľ, ktorý bol nezamestnaný a psychicky labilný. Vlastnil zbrojný preukaz a býval neďaleko reštaurácie, kde spáchal masovú vraždu.
\r\n— 27. mája 2017 - Jedna obeť ostala po streľbe Chomutove. Muža, ktorý strieľal, polícia zadržala a neskôr obvinila z vraždy.
\r\n— 9. apríla 2018 - V azylovom dome v Domažliciach v Plzenskom kraji psychicky chorý muž postrelil dvoch policajtov. Následne spáchal samovraždu strelou do hlavy.
\r\n— 9. marca 2019 - V nemocnici v pražskej štvrti Vinohrady postrelil 70-ročný muž dvoch pacientov, ktorí mu údajne prekážali. Útočníka spacifikovala zdravotná sestra. Jeden zo zranených zomrel.
\r\n— 25. marca 2019 - Po streľbe v obci Ostopovice v okrese Brno-vidiek ostali dvaja mŕtvi — muž stredného a žena staršieho veku. Podľa polície išlo o rodinnú tragédiu — vraždu a samovraždu.
\r\n— 11. júla 2019 - V reštaurácii v Rychnove nad Kněžnou postrelil manžel manželku, ktorá na druhý deň zomrela v nemocnici. Páchateľ, ktorým bol bývalý novinár, na manželku zaútočil podľa policajných vyšetrovateľov legálne držanou krátkou strelnou zbraňou a postrelil ju priamo do hlavy.
\r\n— 22. októbra 2019 - Pri streľbe v byte na Palackého triede bol jeden človek zabitý a druhý ťažko zranený. Polícia obvinila z vraždy a nedovoleného ozbrojovania 67-ročného muža.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Česká polícia vypátrala vozidlo muža, ktorý bol podozrivý, že vo Fakultnej nemocnici Ostrava zastrelil šiestich ľudí. Muž sa vo vozidle pred zásahom polície zastrelil."}