Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Import

Paret-Peintre vyhral 10. etapu, Pogačar si udržal post lídra

Na snímke francúzsky cyklista Valentin Paret-Peintre z tímu Decathlon–AG2R La Mondiale víťazí v 10. etape pretekov Giro d´Italia na 142 km dlhej trase z Pompejí do Cusano Mutri v utorok 14. mája 2024. Foto: TASR/AP

Po dni voľna čakala na pelotón náročná kopcovitá etapa so záverečným 18-kilometrovým stúpaním na Bocca della Selva s priemerom 5,6 percent.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Cusano Mutri 14. mája (TASR) - Francúzsky cyklista Valentin Paret-Peintre sa stal víťazom 10. etapy pretekov Giro d´Italia. Jazdec tímu Decathlon–AG2R La Mondiale triumfoval na 142 km dlhej trase z Pompejí do Cusano Mutri po záverečnom nástupe o 30 sekúnd pred svojím krajanom Romainom Bardetom. Tretí skončil s minútovou stratou Slovinec Jan Tratnik. Post lídra celkového poradia si udržal Tratnikov krajan Tadej Pogačar.

Po dni voľna čakala na pelotón náročná kopcovitá etapa so záverečným 18-kilometrovým stúpaním na Bocca della Selva s priemerom 5,6 percent. Pred prvou horskou prémiou sa na čele vytvorila 22-členná vedúca skupina, ktorá si postupne vypracovala vyše päťminútový náskok. Ani jeden z jej členov však nemal šancu ohroziť líderskú pozíciu Pogačara. Skupina sa postupne roztrhala a Tratnik si vybudoval 45-sekundový náskok pred francúzskym duom Paret-Peintre, Bardet.

Slovinec bol blízko k etapovému triumfu, no dva kilometre pred cieľom neodolal náporu Pareta-Peintreho, ktorý slávil prvé víťazstvo na Grand Tour. "Nedokážem ani slovami opísať moje pocity, je to skvelé. Vedel som, že o etapovom vavríne sa bude rozhodovať v záverečných štyroch kilometroch. šliapol som do pedálov, podarilo sa mi predstihnúť Tratnika a dotiahnuť to až do cieľa. Mám veľkú radosť, že som nadviazal na úspech môjho brata Aureliena, ktorý vlani tiež vyhral etapu na Gire," uviedol po pretekoch Paret-Peintre.



Výsledky 10. etapy Giro d´ Italia (Pompeje - Cusano Mutri, 142 km):

1. Valentin Paret Peintre (Fr./AG2R La Mondiale) 3:43:50 h, 2. Romain Bardet (Fr./Team DSM - firmenich) +30 s, 3. Jan Tratnik (Slovin./Team Visma) +1:00 min, 4. Andrea Bagioli (Tal./Lidl-Trek) +1:17, 5. Aurelien Paret Peintre (Fr./AG2R La Mondiale), 6. Simon Geschke (Nem,/Cofidis), 7. Filippo Zana (Tal./Team Jayco AlUla), 8. Domenico Pozzovivo (Tal./Bardiani CSF) všetci +1:24, 9. Nicola Conci (Tal./Alpecin-Deceuninck) +1:41, 10. Esteban Chaves (Kol./EF Education-EasyPost) +1:56

Celkové poradie po 10. etape:

1. Tadej Pogačar (Slov./UAE Team Emirates) 36:48:08 h, 2. Daniel Felipe Martinez Poveda (Kol./Bora-hansgrohe) +2:40 min, 3. Geraint Thomas (V. Brit./Ineos Grenadiers) +2:58, 4. Ben O'Connor (Austr./AG2R La Mondiale) +3:39, 5. Cian Uijtdebroeks (Belg./ Team Visma) +4:15, 6. Antonio Tiberi (Tal./Bahrain Victorious +4:27, 7. Bardet +4:57, 8. Lorenzo Fortunato (Tal.-Astana) +5:19, 9. Filippo Zana (Tal./Team Jayco AlUla) +5:23, 10. Einer Augusto Rubio Reyes (Kol./Movistar) +5:28