Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 11. december 2025Meniny má Hilda
< sekcia Import

Poštovú známku k výročiu príchodu solúnskych bratov ukážu v Nitre

Na známke je vyobrazený Ježiš a vedľa neho po stranách kľačiaci svätí Cyril a Metod.

Nitra 15. júna (TASR) – Pamätná poštová známka k 1150. výročiu príchodu solúnskych bratov na naše územie bude oficiálne prezentovaná počas Národnej cyrilo-metodskej púte v Nitre. Púť sa uskutoční v piatok 5. júla tohto roka.

„Na známke je vyobrazený Pán Ježiš a vedľa neho po stranách kľačiaci svätí Cyril a Metod. Za nimi sú vyobrazení anjeli,“ informovala Ľudmila Synaková z nitrianskeho mestského úradu. Obrazovým motívom je freska „Osobný súd sv. Cyrila“ z baziliky San Clemente v Ríme.

Autorom výtvarného návrhu je akademický maliar Dušan Kállay, rytcom známky je Miloš Ondráček. Pamätnú známku vydala Slovenská pošta v náklade 100.000 kusov. Jej hodnota bude 1,60 eura.

Známka vyjde v hárčekovej úprave, pričom na hárčeku budú okrem samotnej známky aj ďalšie motívy solúnskych bratov. Záujemcovia si známku budú môcť zakúpiť na všetkých poštách, ktoré si ju objednajú a tiež vo filatelistických obchodoch.

Prví záujemcovia a zberatelia poštových známok sa k vzácnemu úlovku dostanú už pri samotnej inaugurácii v Nitre. Vydanie známky iniciovala Konferencia biskupov Slovenska.