Quantcast
< sekcia Import

Europoslanci z ENVI presadili zákaz ochutených cigariet

Balíček cigariet s novým návrhom zdravotných výstrah Foto: TASR/AP

Škatuľky na cigarety, vrecká sypaného tabaku a tabaku pre vodné fajky by mali zobrazovať zdravotné varovania na všetkých stranách obalov.

Brusel 11. júla (TASR) - Poslanci Európskeho parlamentu (EP) z výboru pre životné prostredie a zdravie (ENVI) v stredu nakoniec podporili návrh smernice zakazujúcej cigarety s príchuťou, ktorým by sa fajčenie stalo menej atraktívnym pre mladých ľudí.

Poslanci z výboru ENVI, kde má Slovensko troch zástupcov - Annu Záborskú, Miroslava Mikolášika (KDH) a Jaroslava Pašku (SNS) -, presadili zákaz používania "charakteristických" príchutí, ako sú jahody alebo mentol, ktoré robia tabakové produkty atraktívnejšie.

Návrh zákona bol schválený 50 hlasmi za, 13 boli proti a ôsmi členovia sa hlasovania zdržali.

"Naším zámerom je zabrániť tabakovému priemyslu v nábore nových fajčiarov medzi mladými ľuďmi," povedala v tejto súvislosti spravodajkyňa pre túto smernicu, britská socialistická poslankyňa Linda McAvanová.

Europoslanci z výboru ENVI ďalej presadili, že označovanie alebo balenie tabakových výrobkov nesmie naznačovať, že určitý výrobok je menej škodlivý než ostatné a má pozitívny vplyv na zdravie alebo na životný štýl. Rovnako sa nesmie podobať na potraviny alebo na kozmetické prípravky.

Škatuľky na cigarety, vrecká sypaného tabaku a tabaku pre vodné fajky by mali zobrazovať zdravotné varovania na všetkých stranách obalov. Výstražné varovania by mali pokrývať najmenej 75 percent vonkajšej plochy z prednej aj zo zadnej strany. Na obaloch nesmú byť nijaké informácie o obsahu dechtu, nikotínu a oxidu uhoľnatého v cigaretách, pretože tie by pre fajčiarov pôsobili zavádzajúco.

Zákaz sa ďalej týka tenkých cigariet (slim) s priemerom menším ako 7,5 mm, a povolené by nemali byť ani balíčky s menej ako 20 cigaretami, uvádza sa v správe ENVI.

V prípade elektronických cigariet (E-cigarety), tieto môžu byť uvádzané na trh v rámci existujúcich pravidiel týkajúcich sa liekov, avšak "vzhľadom k potenciálu týchto produktov pri pomoci pri odvykaní od fajčenia" by členské štáty mali zabezpečiť, aby E-cigarety boli dostupné aj mimo lekární.

Poslanci z výboru pre životné prostredie a zdravie sa odvolávajú na štatistiky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), podľa ktorých je síce trend fajčenia na ústupe, avšak znepokojuje 29-percentná miera fajčenia medzi mladistvými, pričom od roku 2005 ich počet narastá.

Hlasovanie vo výbore ENVI neznamená ešte konečnú podobu revidovanej tabakovej smernice EÚ. O tej sa bude hlasovať na jeseň v plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu.

Zdroje EÚ uvádzajú, že 12 rokov po prijatí pôvodnej smernice o tabakových výrobkoch zostáva fajčenie hlavnou príčinou zbytočných úmrtí v EÚ. Každý rok na následky fajčenia zomrie okolo 700.000 ľudí.