Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 17. jún 2024Meniny má Adolf
< sekcia Import

Československý Červený kríž založili pred 95 rokmi

V septembri 1947 sa zúčastnila Zjazdu dobrovoľných sestier ČsČK v Piešťanoch Alica Masaryková, dcéra prezidenta T. G. Masaryka. Dňa 27. septembra sa príchodom „predsedníčky-zakladateľky Spoločnosti ČsČK“ začala Programová slávnostná schôdza Foto: TASR/Anton Tarkoš

Červený kríž sa zrodil v mysli švajčiarskeho obchodníka Henryho Dunanta (1828-1910) v júni 1859 po bitke pri talianskom Solferine. 

Praha/Bratislava 1. februára (TASR) - Československý Červený kríž (ČSČK) založili pred 95 rokmi - 1. februára 1919.

Prvou predsedníčkou organizácie sa stala dcéra vtedajšieho prezidenta Československej republiky Alica Masaryková. Koncom roku 1919 sa ČSČK začlenil do Ligy spoločností Červeného kríža vo švajčiarskej Ženeve.

Červený kríž sa zrodil v mysli švajčiarskeho obchodníka Henryho Dunanta (1828-1910) v júni 1859 po bitke pri talianskom Solferine. Dunant sa vrátil do Švajčiarska a napísal knihu Spomienka na Solferino, ktorú v roku 1862 na svoje náklady vydal. Kniha mala veľký vplyv a návrhy z nej dostali konkrétnu podobu - Červený kríž.

Výbor s názvom Medzinárodný výbor pre pomoc raneným sa prvýkrát zišiel 17. februára 1863. V roku 1876 sa z neho stal Medzinárodný výbor Červeného kríža. Nový názov nesie Červený kríž od roku 1986 - Medzinárodné hnutie Čeveného kríža a Červeného polmesiaca.

Na území Slovenska vedú prvé stopy činnosti Červeného kríža do roku 1881, kedy tu vyvíjal činnosť Uhorský červený kríž. V prvých rokoch svojej existencie pomáhal ľuďom postihnutým vojnou. Sprostredkovával komunikáciu s vojnovými zajatcami, budoval útulky pre matky s deťmi a vychovával ošetrovateľky.

Ilustračné foto
Foto: TASR


V časoch hospodárskej krízy nahrádzal svojou charitatívnou činnosťou nedostatky štátnej správy. Rozdával šatstvo, zriaďoval sirotince, chudobince, stravovacie zariadenia, sanatóriá, venoval sa aj správe niekoľkých nemocníc a pomáhal vysťahovalcom. Počas druhej svetovej vojny sa činnosť Červeného kríža podarilo na Slovensku udržať za prísne stanovených administratívnych opatrení v duchu vtedajšieho vládneho režimu. K svojim pôvodným ideám sa Červený kríž na Slovensku vrátil počas Slovenského národného povstania (SNP) a v časoch oslobodzovania republiky. Po roku 1948 pracoval ako Československý Červený kríž (ČSČK), mal svoj výbor a ďalšie orgány.

Červený kríž
Foto: TASR – František Iván


V máji 1993 sa v Prešove uskutočnil ustanovujúci zjazd Slovenského Červeného kríža (SČK). Za riadneho člena Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca bol prijatý 25. októbra 1993. Múzeum Slovenského Červeného kríža sa nachádza v Martine.