Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Import

HRABKO: Bezpečnosť na inaugurácii prezidenta treba posilniť

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

Z politického hľadiska bude podľa Hrabka kľúčovým bodom inauguračného dňa zloženie prezidentského sľubu pred NR SR, ktorým sa P. Pellegrini oficiálne ujme výkonu funkcie. (správa, PODCAST, VIDEO)

Bratislava 15. júna (Teraz.sk) – Po pokuse o atentát na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) si bude bezpečnosť pri organizácii jednotlivých udalostí v priebehu inauguračného dňa nastupujúceho prezidenta Petra Pellegriniho vyžadovať oveľa väčšiu pozornosť, ako tomu bolo pred piatimi rokmi. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Inaugurácia Zuzany Čaputovej 15. júna 2019 podľa neho prilákala množstvo ľudí a bezpečnostné opatrenia neboli na takej úrovni, aká bude potrebná dnes. „Chodila v špalieri pomedzi dav a podávala ruky naľavo – napravo. Po atentáte na premiéra dúfam, že to bude zabezpečené lepšie,“ konštatoval Hrabko.



Z politického hľadiska bude podľa neho kľúčovým bodom inauguračného dňa zloženie prezidentského sľubu pred Národnou radou SR, ktorým sa Peter Pellegrini oficiálne ujme výkonu funkcie. „Teoreticky by pán Pellegrini mohol sľub nezložiť alebo ho zložiť s výhradou. Tým pádom by sa nestal hlavou štátu,“ upozornil Hrabko.

Odovzdávanie prezidentskej agendy podľa neho neformálne prebieha už od momentu zvolenia nového prezidenta. „Aj na to slúži čas od zvolenia do zloženia sľubu prezidenta,“ konštatoval Hrabko.



Medzi prvé agendy nového prezidenta bude podľa neho patriť posúdenie žiadosti vlády o vymenovanie Pavla Gašpara za nového riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Posúdiť žiadosť podľa neho mala už prezidentka Čaputová, niekoľko mesiacov však v tejto veci nekonala.

Pellegrini má podľa Hrabka už teraz naplánované pracovné cesty a bude sa musieť vyjadrovať aj k novoprijatej legislatíve. „Či zákony podpíše alebo vráti parlamentu,“ poznamenal Hrabko na margo prvých úloh nového prezidenta.

Za pozitívum považuje rozhodnutie nového slovenského prezidenta prvú oficiálnu návštevu absolvovať v Českej republike. „Táto tradícia je už dnes braná ako samozrejmosť, ale aj o túto samozrejmosť sa treba starať,“ konštatoval Hrabko.

Poradcom novej hlavy štátu pre medzinárodnú politiku bude bývalý šéf OBSE, exminister zahraničných vecí Ján Kubiš. „Je nespochybniteľné, že má dlhoročné skúsenosti tak s diplomaciou ako aj zahraničnou politikou a môže pomôcť prezidentovi otvárať dvere v zahraničí,“ reagoval Hrabko.

Návrh zákona, tzv. lex atentát, ktorý má riešiť niektoré opatrenia na zlepšenie bezpečnostnej situácie v SR, označil Hrabko za problematický. „Neviem, ako bude bezpečnosť na Slovensku zlepšená tým, že bude bývalý premiér poberať doživotnú rentu,“ poznamenal na margo jedného z navrhovaných ustanovení zákona. Takáto renta má podľa neho opodstatnenie v prípade prezidentov, ktorí sú priamo volení a sú podľa ústavy najvyššími reprezentantmi krajiny.

Na margo trojice volieb, ktorými Slovensko od septembra 2023 prešlo, Hrabko povedal, že vo všetkých vyjadrili svoju vôľu tí, ktorí sú na to oprávnení, teda voliči. Spoločnosť však podľa neho ostáva vysoko polarizovaná. „Málokto by asi predpokladal, že po 30 rokoch, odkedy sme odstránili totalitný režim, sa bude spoločnosť nachádzať v takom stave, v akom mentálne je,“ konštatoval Hrabko.

Namiesto otvorenej spoločnosti sa podľa neho podarilo vybudovať uzavretú spoločnosť, v ktorej množstvo ľudí žije v uzatvorených názorových „bublinách“. Voľby podľa neho nemajú byť dôvodom na to, aby sa časť voličov vyhrážala emigráciou a po voľbách hľadala pomoc u psychológa. „Sociálne siete sú dobrý sluha ale zlý pán. Uzatvárame sa do bublín, kde počúvame iba tie názory, ktoré chceme počuť. Nie, že nechceme rešpektovať názory iných, často ich nechceme ani počuť,“ uzavrel Hrabko.

VIDEO: Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny.

,aktualizované 

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.

- Štát má indície o čiernych prevozoch zvierat počas noci. Uviedol to minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) po piatkovom rokovaní ústredného krízového štábu k slintačke a krívačke (SLAK).

- Slovensko by malo pre šírenie slintačky a krívačky uzavrieť niektoré hraničné priechody najmä s Maďarskom. Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

- Európska komisia (EK) nesúhlasí s konceptom recipročných ciel, ktorých zavedenie v stredu večer oznámil americký prezident Donald Trump a ktoré môžu štáty EÚ stáť 380 miliárd eur ročne.

- Rozhodnutie izraelskej vlády odvolať šéfa kontrarozviedky Šin Bet Ronena Bara bolo poznačené osobným konfliktom záujmov zo strany premiéra Benjamina Netanjahua v súvislosti s tzv. Katarskou kauzou.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda sa potvrdilo nové ohnisko slintačky a krívačky. Informovalo o tom Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR na sociálnej sieti.

- Americký prezident Donald Trump v piatok vyhlásil, že bude pokračovať vo svojej colnej politike zameranej na prilákanie veľkých investícií do USA.

- História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Na budúci týždeň, v utorok a stredu (8. - 9. 4.), sa v Bratislave uskutoční zasadnutie Rady predsedov Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov - UNCPGA.

- Zdravotný stav pápeža Františka preukázal ďalšie mierne zlepšenie týkajúce sa dýchania, motorických schopností a hlasu, ktorý bol poškodený obojstranným zápalom pľúc.

- Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy.

- Na farme za obcou Jurová v okrese Dunajská Streda je podozrenie na výskyt slintačky a krívačky (SLAK). Výsledky testov budú známe v piatok večer. Ide o chov približne 870 kusov býkov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili piatkové rokovanie diskusiou o zmenách v Ústave SR. V zlúčenej rozprave rokujú o dvoch novelách Ústavy SR. Jednu predložila vláda a druhú opozičné KDH.

- Japonská ratingová agentúra Japan Credit Rating Agency (JCRA) v aktuálnom hodnotení potvrdila Slovenskej republike rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

- Návrh na zmenu Ústavy SR je len dymovou clonou. Vyhlásil to predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci v diskusii o novelách Ústavy SR, jednej z dielne vlády a druhej z KDH, v pléne Národnej rady (NR) SR.

- V Bratislave na Račianskej ulici pri stanici Vinohrady smerom do centra je osobné auto po požiari. Premávku polícia odkláňa cez protismer. Vodiči sa v úseku zdržia v oboch smeroch.

- Prezident SR Peter Pellegrini verí, že si slovenskí pútnici z Vatikánu odnesú posolstvo nádeje – na lepší život a väčší pokoj. Pellegrini to povedal v piatok po svätej omši v Bazilike svätého Petra.

- V niektorých okresoch stále pretrváva zákaz vstupu do lesov. Cieľom zákazu, ktorý vydalo ministerstvo pôdohospodárstva, je zamedzenie šírenia vírusového ochorenia slintačky a krívačky. TASR o tom informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

- Americký prezident Donald Trump je naďalej odhodlaný dodržiavať článok 5 Severoatlantickej zmluvy o vzájomnej obrane a zúčastní sa na júnovom summite NATO v Haagu, oznámil poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Belgický futbalista Kevin de Bruyne potvrdil, že prebiehajúca sezóna bude jeho posledná v drese Manchestru City. Tridsaťtriročný stredopoliar pôsobil u účastníka anglickej Premier League od augusta 2015.