Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Import

HRABKO: Hegerova vláda lekárom podpísala záväzky, ktoré nemohla splniť

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

Aktuálne rokovania medzi LOZ a novým ministrom zdravotníctva K. Šaškom by mali byť o tom, aby sa našli realistické termíny a schodné cesty k plneniu záväzkov memoranda (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 16. novembra (Teraz.sk) – Aktuálna kríza v rezorte zdravotníctva nadväzuje na spor medzi Lekárskym odborovým združením (LOZ) a vládou Eduarda Hegera, ktorú v roku 2022 ukončil podpis spoločného memoranda. V ňom však vláda v snahe za každú cenu zabrániť hroziacemu kolapsu zdravotníctva podpísala aj záväzky, ktoré nebola schopná splniť. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Dodal, že tak v roku 2022, ako aj v aktuálnom roku vláda zanedbala rokovania s LOZ a ten napokon siahol po radikálnom nátlakovom prostriedku v podobe výpovedí lekárov. Memorandum, ktoré ukončilo spor v roku 2022, však bolo podľa Hrabka príliš široké. „Vláda podpísala podľa môjho názoru až bez rozmyslu všetko, k čomu ju LOZ dotlačil, prijala záväzky, hoci ich nemohla splniť,“ konštatoval.

Pozrite si diskusiu s Jurajom Hrabkom v televíznej podobe:


Dnes preto LOZ podľa Hrabka nemusí prichádzať s novými požiadavkami, stačí im, ak budú trvať na plnení memoranda. „Odborári držia v ruke papier, záväzok vlády podpísaný predsedom vlády Hegerom a domáhajú sa jeho plnenia,“ podčiarkol Hrabko.

Aktuálne rokovania medzi LOZ a novým ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) by preto podľa neho mali byť o tom, aby sa našli realistické termíny a schodné cesty k plneniu záväzkov memoranda.

Pre obe strany je podľa Hrabka dôležité, aby našli dohodu, ktorá bude realistická a akceptovateľná pre celý zdravotnícky sektor. „Niet inej možnosti, ako prísť k dohode. Ako a kedy sa lekári s vládou dohodnú, to neviem. Ale riziko je priveľké aj pre samotných lekárov a rovnaké, ak nie väčšie, pre vládu,“ uzavrel Hrabko.

Vypočujte si rozhovor s Jurajom Hrabkom vo forme PODCASTU.

Na margo úloh, ktoré vláda uložila jednotlivým ministrom po návrate premiéra Roberta Fica (Smer-SD) z Číny, Hrabko povedal, že ide o praktický krok nadväzujúci na prijaté memorandá. Kľúčovými obchodnými aj politickými partnermi Slovenska však podľa neho ostávajú západné štáty, najmä členské štáty Európskej únie a USA a až budúcnosť ukáže, nakoľko bude spolupráca s Čínou kompatibilná s týmito partnerstvami.

Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) vyšetruje prípad zabitia zaistenej osoby, z ktorého je obvinený košický policajt. V rovine politickej reakcie na túto tragédiu mal podľa Hrabka minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) požadovať vyvodenie personálnej zodpovednosti v košickom policajnom zbore hneď a nečakať na výsledky vyšetrovania. Od opozície by zasa očakával okamžité predloženie návrhu na vyslovenie nedôvery ministrovi. „Samozrejme, odvolaný nebude, to všetci vieme. Ale je to (zo strany opozície) povinná jazda,“ konštatoval Hrabko.

Do opozičného hnutia Progresívne Slovensko vstupuje exminister zahraničných vecí a neúspešný prezidentský kandidát Ivan Korčok. Ako uviedol, mal mnoho iných možností ako naložiť so svojim politickým kapitálom a rozhodol sa podporiť dominantný prodemokratický subjekt. Hrabko reaguje, že vplyv Ivana Korčoka na slovenskú politiku v tejto chvíli podľa neho nebude veľký, keďže nie je poslancom a aj v strane získal len funkciu člena predsedníctva. „Jeho politický kapitál podľa mňa veľký nie je. Považujem Ivana Korčoka za dobrého diplomata, akých máme na Slovensku málo, ale zatiaľ za priemerného politika, akých máme na Slovensku veľa,“ povedal Hrabko.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.