Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Import

HRABKO: Predčasné voľby by boli možné len s podporou vládnej strany

Juraj Hrabko v TASR TV Foto: TASR TV

Mimovládni politici vyhlasujú, že by vláda mala ísť od toho preč. Ako sa ich Robert Fico bojí a všetky tieto rozprávky. Ale ja sa pýtam, kde je alternatíva?, povedal J.Hrabko (správa, PODCAST, VIDEO).

Bratislava 14. decembra (Teraz.sk) – Predčasné voľby na Slovensku sú v budúcom roku málo pravdepodobné a možné by boli len v prípade, že by ich podporila aj niektorá z veľkých vládnych strán. Na ich vyvolanie je totiž potrebná podpora minimálne 90 poslancov. V TASR TV na to upozornil publicista Juraj Hrabko.

Dodal, že podľa neho opozičné strany nedokázali vytvoriť realistickú programovú alternatívu k vláde, ktorú by chceli vymeniť. „Mimovládni politici vyhlasujú, že by vláda mala ísť od toho preč, keď to nevie robiť. Ako sa ich Robert Fico bojí a všetky tieto rozprávky. Ale ja sa pýtam, kde je alternatíva k súčasnej vláde?,“ upozorňuje Hrabko.



Nevylúčil, že sa napríklad Smer-SD môže rozhodnúť nechať voličov znovu rozdať karty, ak by to považoval za výhodné pre seba, ale takýto postup by Hrabko považoval za riskantný. V novodobej histórii Slovenska podľa neho ešte nikdy z predčasných volieb neprofitovali strany, ktoré ich vyvolali. „Na stole ležia rôzne iné možnosti, ako predčasné voľby,“ poznamenal na margo budúceho fungovania veľmi tesnej, momentálne iba 76 člennej vládnej väčšiny.

Vyhlásenie Lekárskeho odborového združenia, že "šliapu na otlaky finančným skupinám a biznismenom v zdravotníctve" podľa Hrabka neznamená, že sa odklonili od tradičnej odborárskej agendy a snažia sa robiť politiku. „Úlohou odborárov je starať sa aj o pracovné podmienky, nie iba sociálne výhody a platy. A ak by sme nechali stúpať na otlaky oligarchov iba politikov, tak by sa stúpanie po otlakoch veľmi rýchlo skončilo,“ odhadol. Memorandum, ktoré s odborármi podpísala vláda Eduarda Hegera vytvára podľa neho záväzok aj pre aktuálnu vládu a ak je v krátkodobom horizonte nejaká časť memoranda nerealistická, treba o nej rokovať. „Vidíme, že obe strany rokujú ďalej a chcú sa dohodnúť. Treba dúfať a veriť v to, že si uvedomujú riziká,“ konštatoval Hrabko.



Európska komisia (EK) odsúhlasila návrh rozpočtu Slovenskej republiky na rok 2025 a považuje ho za jeden z ôsmich najlepších, ktoré predložili na posúdenie členské krajiny EÚ. Uviedol to v utorok v Bruseli minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) po dvojdňových rokovaniach ministrov financií eurozóny a EÚ. „Nehovorí to nič iné, len to, že plníme požiadavky Európskej komisie,“ konštatoval Hrabko, podľa ktorého zrejme EK posúdila našu konsolidáciu verejných financií ako realizovateľnú. Konsolidácia však má podľa neho aj sociálny rozmer, na ktorý by mali reagovať domáci politici.

Rozhodnutie Progresívneho Slovenska podať na Ústavný súd (ÚS) SR podnet kvôli legislatíve prijatej v dôsledku pokusu o atentát na premiéra, môže byť podľa Hrabka užitočné v tom, že časom budeme mať k dispozícii záväzný postoj ÚS k jej zneniu. „Budeme poznať rozhodnutie ÚS a budeme sa podľa neho musieť všetci zariadiť,“ konštatoval Hrabko.

Za úspech slovenskej prezidentskej kancelárie považuje Hrabko cestu prezidenta Petra Pellegriniho do Vatikánu a stretnutie s pápežom Františkom. „Opäť sa v zahraničných médiách písalo o Slovensku a tentokrát skôr v dobrom, ako inom duchu,“ uzavrel Hrabko.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.