Quantcast
< sekcia Import

NEBEZPEČNÉ KOZMETICKÉ VÝROBKY: Hygienici varujú pred týmito produktami

Na snímke pakistanský výrobok na bielenie pokožky Shivanya Beauty Cream – svetložltý krém v okrúhlej nádobe a v kartónovom obale. Foto: TASR - ÚVZ SR

Databáza výrobkov hlásených do systému Safety Gate/RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.

Bratislava 29. septembra (TASR) - Na Slovensku sa môžu nachádzať nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) nahlásili kontrolné orgány v Nemecku a vo Švédsku. Na zdraviu škodlivé produkty upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Medzi nahlásenými výrobkami je extra panenský olej z čajovníka na vlasy a na pokožku značky Raw z Holandska. V produkte distribuovanom v priehľadnej 200-mililitrovej sklenenej fľaške s kovovým uzáverom sa nachádzajú vonné látky linalool a limonene, ktoré neboli uvedené v zozname zložiek. "Je to v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu o kozmetických výrobkoch. Táto informácia pomáha spotrebiteľovi chrániť sa pred použitím výrobkov, ktoré obsahujú špecifické látky, ktoré môžu vyvolať alergickú reakciu u citlivých osôb," zdôvodnil výstrahu hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Varoval takisto pred pakistanským výrobkom na bielenie pokožky Shivanya Beauty Cream – svetložltým krémom v okrúhlej nádobe a v kartónovom obale. "Uvedený výrobok obsahuje ortuť," vysvetľuje hlavný hygienik.

Databáza výrobkov hlásených do systému Safety Gate/RAPEX je dostupná na webovej stránke Európskej komisie.