Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Import

Izrael podľa veliteľa armády porazil brigádu Hamasu v meste Rafah

Palestínske deti sedia na okraji krátera po izraelskom leteckom útoku v Chán Júnis, južné pásmo Gazy, piatok 21. júna 2024. Foto: TASR/AP

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že fáza intenzívnych bojov proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, ktorá sa odohráva na juhu Pásma Gazy, sa chýli ku koncu.

Jeruzalem 25. júna (TASR) - Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi v pondelok uviedol, že brigáda palestínskeho radikálneho hnutia Hamas v meste Rafah na juhu Pásma Gazy je už takmer rozložená a nie je viac schopná fungovať ako bojová jednotka. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

"Jasne sa blížime k bodu, keď môžeme povedať, že sme rozložili brigádu Rafah, že je porazená nielen v zmysle, že tam už nie je viac teroristov, ale v zmysle, že už nemôže ďalej fungovať ako bojová jednotka," spresnil Halevi.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v nedeľu vyhlásil, že fáza intenzívnych bojov proti palestínskemu radikálnemu hnutiu Hamas, ktorá sa odohráva na juhu Pásma Gazy, sa chýli ku koncu. Dodal však súčasne, že vojna sa neskončí, kým táto islamistická skupina bude ovládať Pásmo Gazy.

Vojnu v Pásme Gazy rozpútali útoky zo 7. októbra 2023, keď palestínske komandá prenikli na juh Izraela a zabili tam približne 1140 ľudí, väčšinou izraelských civilistov. Zároveň zajali aj približne 250 rukojemníkov. Zhruba polovica z nich zostáva podľa Izraela naďalej v zajatí, pričom o viacerých sa predpokladá, že boli medzičasom zabití. V reakcii na útok spomínaných palestínskych kománd podnikol Izrael najprv nálety a neskôr aj pozemnú operáciu v Pásme Gazy, ktorá si zatiaľ vyžiadala viac než 37.600 obetí na životoch, väčšinou žien a detí.