Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 5. apríl 2025Meniny má Miroslava
< sekcia Import

Kombinovanie liekov ohrozuje starších ľudí

Ilustračné foto Foto: Unsplash.com/Artyom Kabajev

Naučte sa liekové pravidlá.

Bratislava 8. novembra (OTS) - S pribúdajúcim vekom sa zvyšuje spotreba užívaných liekov, pretože starších ľudí trápi viacero zdravotných problémov. Starší ľudia by si mali preto dávať väčší pozor na kombináciu liekov. Aká lieková forma je pre nich vhodná? Ktoré doplnky výživy patria medzi najrizikovejšie? A kedy je ten najlepší čas na užitie liekov? Aj na tieto otázky odpovedá v článku Karin Slezáková, farmaceutická laborantka z trnavskej lekárne Dr. Max.

Najčastejšie sa starší ľudia liečia na hypertenziu, srdcové zlyhávanie, cukrovku, Parkinsonovu chorobu alebo štítnu žľazu. Medzi najrizikovejšie z pohľadu liekových interakcií patria doplnky obsahujúce výťažky z Ginkgo biloba, ľubovníka alebo grepfruitová šťava. Extrakt z ginkga má interakčný potenciál hlavne s liekmi na riedenie krvi. Je silným blokátorom PAF (faktoru aktivujúceho krvné doštičky). Spoločné užívanie s liekmi ovplyvňujúce zrážanie krvi, ako napríklad kyselinou acetylsalycilovou alebo warfarinom, môže viesť k zvýšenému riziku krvácania.

Foto: Unsplash.com/Towfiqu barbhuiya

Ľubovník sa nesmie užívať spolu s antidepresívami, liekmi na cukrovku, antivirotikami, antiepileptikami, niektorými antibiotikami, liekmi na zníženie cholesterolu alebo pri užívaní antikoncepcie. So všetkými týmito liekmi môže interagovať v zmysle zníženia účinku daných liečiv. Grep má podľa najnovších štúdií interakcie s liekmi na liečbu onkologických ochorení, liekmi na zníženie cholesterolu, krvného tlaku, proti alergii, na úpravu srdcového rytmu a tiež na liečbu porúch erekcie. V tomto prípade môže dôjsť k zvýšeniu krvnej hladiny daných liečiv.

Lieky proti bolesti a zápalu
Najpredávanejšou skupinou liekov v lekárňach sú lieky proti bolesti. Aj pri tejto kategórii by sa mali mať starší ľudia na pozore. „Najvhodnejším liečivom proti bolesti a pri teplote je paracetamol. Jedinou výnimkou sú pacienti s ochorením pečene,“ vysvetľuje Karin Slezáková z Dr. Max. Skupina liečiv ako ibuprofen, kyselina acetylasalycilová, diclofenac alebo naproxen sú voľnopredajné liečivá, ktoré ľudia môžu použiť na krátkodobú liečbu bolesti alebo zápalu. Z hľadiska bezpečnosti však patria k látkam s vyšším rizikovým potenciálom. Vyhýbať by sa im mali predovšetkým starší pacienti s ochorením gastrointestinálneho traktu, ochorenia obličiek alebo pacienti užívajúci lieky na ovplyvnenie zrážania krvi. Dajte si pozor na horúce nápoje na liečbu chrípky a prechladnutí, pretože väčšina z nich obsahuje pseudoefedrín a fenylefrín, ktoré môžu ovplyvniť tlak krvi – mali by sa im vyhnúť hlavne ľudia so srdcovými ochoreniami alebo ochoreniami pečene a obličiek. Horúce nápoje obsahujú veľa cukru, preto nie sú vhodné ani pre diabetikov.

Foto: Unsplash.com/Ksenia Yakovleva

Kedy užiť lieky
Správne užívanie liekov má vplyv na ich účinnosť a zároveň minimalizuje nežiaduce účinky. „Ak je napísané v príbalovom letáku, že je potrebné užívať liek nalačno, znamená to užiť ho ráno aspoň pol hodinu pred prvým jedlom alebo dve hodiny po jedle. Voľnopredajné lieky, ako napríklad ibuprofen, paracetamol alebo naproxen, je lepšie užívať po jedle, aby sme čo najmenej zaťažili žalúdok,“ uvádza odborníčka z Dr. Max. Aké lieky sa ešte užívajú nalačno? Sú to napríklad lieky na zníženie tvorby žalúdočnej kyseliny, lieky pôsobiace na kardiovaskulárny systém a na liečbu štítnej žľazy. Lieky na diabetes a cholesterol užívajte radšej po jedle.

Foto: Unsplash.com/Myriam Zilles

Akú liekovú formu zvoliť
Najvhodnejšie je, aby starší ľudia volili lieky, ktoré obsahujú spolu dve, niekedy aj tri liečivá v jednej tabletke, a tým sa dokážu odbremeniť od väčšieho počtu tabletiek. „Pri liekoch od bolesti a na teplotu siahnite po čípkovej forme, pri tráviacich problémoch po tekutej forme. Takisto sú na trhu orodispergovateľné tablety, ktoré sa rozpustia už na jazyku, vďaka čomu menej zaťažujú tráviaci systém,“ radí farmaceutická laborantka z Dr. Max.

Liekové interakcie s potravinami
Veľmi časté sú aj interakcie liekov s bežnými potravinami, napríklad s mliekom a mliečnymi výrobkami. Sú síce ideálnym zdrojom vápnika pre naše kosti, avšak nesmú sa konzumovať v rovnakom čase ako napríklad tetracyklínové alebo chinolónové antibiotiká či lieky na štítnu žľazu. Tejto interakcii sa dá ľahko predísť tým, že mliečne potraviny konzumujeme minimálne v dvojhodinovom odstupe od daných liekov.

R. Takáč: Nákaza SLAK nespôsobí výpadok potravín na Slovensku

Chovatelia dobytka, ktorých ovplyvnila nákaza slintačky a krívačky, budú podľa slov ministra odškodnení z európskych a národných zdrojov.

- Spoločnosť SpaceX poradcu amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska získala od vlády kontrakt v hodnote niekoľkých miliárd dolárov.

- Taliansky tenista Jannik Sinner sa vráti na kurty na turnaji Masters 1000 v Ríme. Líder svetového rebríčka ATP si odpykáva trojmesačný dištanc za doping, ktorý mu vyprší 4. mája.

- Viac ako 30.000 migrantov sa na malých člnoch dostalo cez Lamanšský prieliv do Spojeného kráľovstva od nástupu britského premiéra Keira Starmera do funkcie, vyplýva z najnovších vládnych údajov.

- Niekdajší nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel v rozhovore pre brémske noviny Weser-Kurier navrhol ponúknuť Kanade možnosť čiastočného členstva v Európskej únii (EÚ).

- Strana SaS do budúcnosti odmietla povolebnú spoluprácu s Hlasom-SD a Republikou. Rozhodli o tom delegáti 21. kongresu strany.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kritizoval veľvyslanectvo Spojených štátov v Kyjeve pre podľa neho neadekvátne vyjadrenie ohľadom piatkových útokov Ruska v meste Kryvyj Rih, pri ktorom zahynulo 18 ľudí.

- Slovenské športové lezkyne Martina Buršíková a Lea Slobodová uspeli v kvalifikácii Európskeho pohára v olympijskej disciplíne bouldering v Ríme, kde postúpili do nedeľňajšieho semifinále.

- Z dôvodu geodetických meraní uzatvoria v nedeľu 6. apríla na hodinu most v Hlohovci. Chodci, cyklisti a záchranné zložky budú mať prejazd povolený.

- Španielska polícia oznámila, že rozbila gang napojený na motorkársky klub Hells Angels (HAMC), ktorý z Južnej Ameriky pašoval do Európy kokaín cez prístav vo Valencii. Pri akcii zaistila približne tonu tejto drogy.

- V Nemecku sa čoraz viac liekov nakupuje cez internet. Online lekárne dosiahli za prvé tri mesiace tohto roka obrat 423,1 milióna eur, čo bolo o 7,8 % viac ako v rovnakom období minulého roka.

- Senegalský prezident Bassirou Diomaye Faye vyhlásil, že "urobili všetko, čo bolo možné“ pre návrat Mali, Burkiny Faso a Nigeru do Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS).

- Na Slovensku sa uskutoční historicky prvé začlenenie rytierov a dám do Rádu Božieho hrobu. Slávnosť sa začne v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa predpoludním aj za účasti veľmajstra rádu, kardinála Fernanda Filoniho.

- Slovenská národná strana (SNS) navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách. TASR o tom informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.

- V Iliavčianskej doline pri tenisových kurtoch bol spozorovaný medveď. Informovala o tom trenčianska krajská polícia na sociálnej sieti.

- Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK) uvedie dnes na svojej scéne v bratislavských Rusovciach premiéru dvoch tanečných diel na hudbu Igora Stravinského.

- Opozičná strana SaS bude v sobotu na svojom kongrese v Bratislave voliť členov do republikovej rady, rozhodcovskej komisie a revíznej komisie. Informoval o tom hovorca strany Ondrej Šprlák.

- Väčšina nemeckej verejnosti podporuje zákaz predaja oxidu dusného maloletým. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorého výsledky v sobotu zverejnila zdravotná poisťovňa.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v noci na sobotu svoj 893. a 894. gól v základnej časti zámorskej NHL a vyrovnal historický rekord Waynea Gretzkého.

- Zmrazenie poslaneckých platov je tradičnou agendou hnutia Igora Matoviča, keď je v opozícii, ale v čase, keď vládu viedol on, k nemu neprišlo. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

- Tisíce ľudí vyšli v piatok do ulíc Bangui, metropoly Stredoafrickej republiky (SAR), aby protestovali proti zámerom tamojšieho prezidenta Faustina-Archangeho Touadéru uchádzať sa o tretie funkčné obdobie, a to s podporou žoldnierov z ruskej Vagnerovej skupiny.